Спільне стратегічне навчання (ССН) "Запад-2021" ЗС Росії та Республіки Білорусь (РБ) пройде 10-16 вересня 2021 р. Defense Express вже звертався до цієї теми, але це було на попередніх етапах цього заходу.
Тепер підготовка вступила у завершальну фазу. Дані, що надходять, дозволяють висвітлити та проаналізувати нові аспекти цих масштабних маневрів. А вони вирізняють "Запад-2021" від попередніх таких навчань і мають нові загрозливі риси.
Читайте також: Близько 20 нових з'єднань і військових частин розгорне Росія під боком України та країн Балтії
На перший погляд підготовка до навчаннь йде як зазвичай. МО РФ повідомило, що ССН пройде під керівництвом начальників ГШ ЗС РБ та РФ.
Впродовж начань особливу увагу планується приділити боротьбі з крилатими ракетами та БЛА, вогневому та радіоелектронного впливу на "супротивника", застосуванню вертикальних охоплень силами тактичних повітряних десантів, швидкому переходу від одного виду дій до іншого та створенню складної, динамічної обстановки. Будуть відпрацьовані самостійні дії підрозділів у відриві від головних сил, проведення глибоких рейдів, охоплень та обходів.
МО РБ повідомило, що навчання буде розділено на 2 етапи.
На 1-му етапі (3 доби) об'єднаним командуванням регіонального угруповання військ (РГВ) ЗС РБ та РФ будуть відпрацьовані питання управління військами РГВ у ході відбиття агресії проти Білорусі, організації взаємодії та забезпечення.
На 2-му етапі (4 доби) планується відпрацювати управління військами у ході відновлення територіальної цілісності Союзної держави.
Практичні дії штабів та військ у РБ пройдуть на 5 полігонах ("Обуз-Лесновский", "Брестский", "Чепелево", "Домановский", "Ружанский") та на одній ділянці місцевості у Гродненській обл.
В основу розіграшів тактичних епізодів у РБ покладено варіанти спільних дій формувань ЗС РБ та РФ, що входять у РГВ.
Головне завдання навчання – відпрацювати застосування угруповань військ та сил у інтересах забезпечення військової безпеки Союзної держави. У основу задуму "Запада-2021" покладено один з можливих варіантів ескалації військово-політичної обстановки проти умовної держави.
У ході навчаннь, серед іншого, буде відпрацьовано застосування спільних штурмових груп на урбанізованій території
Буде перевірено готовність ЗС обох країн до захисту Союзної держави та планується масово застосовувати авіацію у складних умовах.
Міністр оборони РБ В. Хренін заявив, що навчання дозволить "відпрацювати питання застосування регіонального угруповання військ Білорусі та Росії, питання ведення армійських операцій".
"Також у ході навчання буде відпрацьовано застосування спільних штурмових груп на урбанізованій території, буде дана оцінка новим та модернізованим зразкам ОВТ".
ССН "Запад-2021" відрізняється від попередніх таких навчань:
- Назвою типу навчання (його спрямованістю). Усі попередні щорічні стратегічні навчання такого масштабу називалися стратегічними командно-штабними навчаннями (СКШН). А "Запад-2021" називається "спільним стратегічним навчанням", що підкреслює його спрямованість у першу чергу на практичні дії військ. Це може казати про наближення до реальних військових дій, а швидше – про спробу залякати потенційного супротивника.
- Імітацією відкритості навчання та скритністю його у реальності. МО РФ кілька разів повідомляло про підготовку до навчання, але у самій загальній формі, без подробиць. Наприклад, 21 липня МО повідомило щодо прибуття у Брест (Білорусь) першого ешелону з військами та технікою ЗС РФ, але не вказало, з якої частини війська та що це за техніка. Причину скритності відкрив командувач ЗВО А. Журавльов, який повідомив, що на ССН "Запад-2021" буде відпрацьовано потайне розгортання військ.
- Дезінформацією (або підозрілою зміною планів). Наприклад, 2 січня МО РФ повідомило про те, що у навчанні візьме участь загальновійськова армія ЗВО (20-та ЗА на білоруському напрямку). А 9 червня прес-служба ЗВО повідомила, що це будуть частини 1-ої танкової армії (ТА). Останнє підтверджують інші повідомлення, а також те, що у регіональне угруповання військ Росії та Білорусі входить від РФ 1-ша ТА. Інший приклад – 26 липня МО Росії повідомило, що масштабні навчання інженерних військ пройдуть на 10 полігонах ЗВО, на річці Ока та у Білорусі, і що у навчаннях братимуть участь понад 4,5 тис. осіб та до 650 од. військової техніки. А 27 липня МО повідомило, що ці навчання пройдуть на 12 полігонах ЗВО, на річці Ока, та що там задіють понад 8 тис. осіб та до 1500 од. військової техніки.
- Спробою Росії переорієнтувати країни ШОС на протистояння НАТО. 28 липня на нараді міністрів оборони країн ШОС С. Шойгу зробив заяву: "Для відпрацювання дій із забезпечення військової безпеки на західних рубежах у вересні проводимо спільне російсько-білоруське стратегічне навчання "Запад-2021". Для участі у ньому запросили усі країни ШОС. Це навчання носить виключно оборонний характер та не спрямоване проти будь-якої країни або союзу". При цьому він зазначив, що "Росія ніколи не закликала та не закликає до відродження блокової ідеології та протистояння по осі "Схід-Захід". А у комюніке за підсумками наради було написано: "Висловлюючи прагнення до подальшого розвитку співробітництва між збройними силами, міністри оборони привітали запрошення російської сторони на адресу держав - членів ШОС узяти участь у ССН "Захпа-2021". Але заява Шойгу – це дійсно є заклик до відродження блокової ідеології та протистояння по осі "Схід - Захід". Питання у тому – як практично відгукнуться країни ШОС на цю пропозицію?
- Навчання пройде після закінчення масових протестів населення Білорусі проти режиму у країні (підтримка Путіна допомогла Лукашенко утримати владу). Воно стане додатковою підтримкою режиму та внеском у створення Союзної держави (фактичного поглинання РБ Росією).
А щодо складу військ Росії на навчаннях "Запад-2021" поки можна лише судити приблизно – по нечисленним розрізненим повідомленнями МО (де дані змінюються, як показано вище), за заявами воєначальників РФ та за даними незалежних джерел.
Це війська ЗВО, переважно частини 1-ої ТА (у т.ч. 60-ої бригади управління, 4-ої танкової дивізії, 6-ої окр. танкової бригади, ймовірно – 2-ої МСД, 27-ої ОМСбр, 288-ої артилерійської бригади тощо), а також – частини 7-ої десантно-штурмової дивізії (ДШД, за даними волонтерів ІНФОРМНАПАЛМ). На навчаннях буде задіяне сили БФ та СФ (за заявами командувачів цими флотами).
Можлива участь формувань 76-ої ДШД (та інших з'єднань ВДВ, а також спецназу), 20-ої ЗА ЗВО (ймовірно, 144-ої МСД, що дислокується на кордоні з РБ, а також 16-го Інженерно-саперного полку), формувань авіації та ППО 6-ої та інших армій ВПС та ППО, 16-ої Обр РЕБ та інших формувань.
У підсумку ССН "Запад-2021" будуть відрізнятися від попередніх стратегічних навчань:
- Більш агресивною спрямованістю, на тлі загострення відносин між РФ та РБ з НАТО.
- Імітацією відкритості навчання та скритністю його у реальності, що пояснюється відпрацюванням таємного розгортання військ.
- Дезінформацією (або підозрілою зміною планів) щодо складу військ (сил) задіяних у навчанні.
- Спробою Росії переорієнтувати країни ШОС на протистояння НАТО, шляхом запрошення їх до участі у навчанні.
- Додатковою підтримкою режиму Лукашенка та внеском у створення Союзної держави (фактичного поглинання РБ Росією). А коли Союзну державу буде створено – кордон України з державою-агресором збільшиться на 1084,2 км.
Олексій Яровий, спеціально для Defense Express
Читайте також: Кремль під час навчань "Запад-2021" біля України масово використає авіацію