Румунія збирається посилити свою систему протиповітряної оборони шляхом закупівлі чотирьох американських радіолокаційних станцій AN/MPQ-64 F1 Sentinel. Про це говорить дозвіл на продаж від Агенції військового співробітництва міноборони США (DSCA).
Також цей дозвіл традиційно містить граничну ціну цієї угоди й через те, що потенційний договір стосується лише цих РЛС, можливо визначити максимальну ціну за один такий радар. Відповідно до нього чотири РЛС обійдуться до 110 млн доларів, а це означає, що один AN/MPQ-64 F1 Sentinel коштує до 27,5 млн доларів у комплексному постачанні разом із додатковим оснащенням та послугами.
Читайте також: Модернізовані Mirage 2000 для ЗСУ затримуються, але мають отримати важливі оновлення
AN/MPQ-64 F1 Sentinel більш відома, як РЛС, що входить до складу зенітного ракетного комплексу NASAMS. Але Бухарест закуповує їх у ролі оглядових РЛС, а не як складову ЗРК. Ця сучасна цифрова трьохкоординантна РЛС з пасивною фазованою антенною решіткою має інструментальну дальність виявлення повітряних цілей у 120 км й може одночасно супроводжувати до 60 цілей. Він має доволі малі розміри та вагу до 1800 кг й зазвичай встановлюється на причеп, хоча може бути встановлений й на легке автомобільне шасі.
Але оголошення дозволу для Румунії цікаве тим, що ціну на американську РЛС можливо порівняти із вартістю радара TRML-4D від німецького Hensoldt. Він також більш відомий, як складова ЗРК IRIS-T SLM, але активно використовується, як оглядовий.
А у травні 2023 року Hensoldt оголосила про отримання замовлення на шість TRML-4D для України, а вартість угоди склала понад 100 млн євро, тобто від 16,6 млн євро за одну РЛС (18,2 млн доларів). І навіть враховуючи те, що в обох випадках ціни орієнтовні, РЛС від Hensoldt виглядає значно дешевою за AN/MPQ-64 F1 Sentinel.
При цьому TRML-4D має значно кращі параметри, бо німецький радар побудований на новіших технологіях - активній фазованій антенній решітці з нітриду галію: інструментальна дальність виявлення цілей до 250 км, а кількість цілей до 1500 одиниць. Єдине, він значно більший за габаритами, але навряд це є ключовим недоліком.
Знайти просту відповідь на питання чому Бухарест зробив вибір саме на користь AN/MPQ-64 F1 Sentinel, а не TRML-4D - важко. Але можливо вона пов'язана з тим, що Hensoldt станом на липень 2024 року вже мав замовлень на понад 80 TRML-4D, а якщо РЛС потрібні "на вчора", то вибір доволі сильно звужується.
І це попри те, що прямо зараз Румунія обирає нові ЗРК на 2,7 млрд євро, але у відомому переліку конкурсантів NASAMS нема, а всі інші використовують інші радари, а один із варіантів є якраз IRIS-T SLM.
Читайте також: В Ірані засвітився китайський бойовий лазер, малопотужніший, але аналог британського Dragonfire