xcounter
#

Що це за ракета Х-БД, і чим вона може відрізнятись від Х-101

14611
Пуск російської ракети Х-101 із стратегічного бомбардувальника, ілюстративне фото з відкритих джерел
Пуск російської ракети Х-101 із стратегічного бомбардувальника, ілюстративне фото з відкритих джерел

Чи справді рашисти могли отримати нову крилату ракету, і чи суттєво це впливає на їх здатність бити по Україні

Під час візиту диктатора КНДР Ким Чен Ина до Владивостока міністр оборони РФ Сєргєй Шойгу заявив своєму північнокорейському "гостю" зокрема про те, що стратегічна авіація "ВКС РФ" начебто уже отримала на озброєння крилаті ракети типу Х-БД із заявленою дальністю пуску до 6500 км.

Ця заява Шойгу супроводжувалась начебто демонстрацією Ким Чен Ину літака Ту-160, на якому начебто було розміщено "дві касети по 6 ракет", але у пропагандистському відео кадри з бомбовідсіком та ракетами у ньому не були показані. Тим не менш, уже є привід аналізувати – чи справді можуть мати ракету Х-БД із настільки високою дальністю пуску, наскільки ця КР може відрізнятись від Х-101, і відповідно – наскільки поява такої зброї у рашистів може посилити їх здатність бити по території України.

Читайте також: Танкісти ЗСУ показали рідкісний РХМ "Кашалот" для випалювання окупантів (фото)
Шойгу та Ким Чен Ин на фоні Ту-160

Вперше про роботи над ракетою проекту Х-БД російські ресурси заявили у 2017 році. Показово, що уже навіть тоді заявлялось про те, що Х-БД створюватиметься на базі Х-101, та матиме "подібні характеристики". Хоча з того, що точно відомо, Х-БД мала відрізнятись як мінімум більшими габаритами корпусу – довжина фюзеляжу орієнтовно в 10 метрів проти 7,45 метрів по довжині фюзеляжу Х-101.

В свою чергу, по тій же Х-БД показник дальності пуску, залежно від джерела, коливався у заявленому діапазоні від 3000 км до 6500 км, у той час як по Х-101 аналогічний діапазон коливається за одними джерелами до 3 тисяч кілометрів, за іншими – до 5,5 тисяч кілометрів. Ймовірна стартова маса, зокрема маса БЧ по ракеті Х-БД – поки що невідомі.

Рашистський Ту-160 із арсеналом ракет типів Х-101 та Х-555, ілюстративне фото з відкритих джерел

Цікаво, що уже тоді, в 2017 році рашисти прописували, що їх Х-БД може отримати комбіновану систему наведення, з поєднанням інерційної системи навігації "із системою корекції маршруту польоту, яка використовуватиме цифрові еталонні карти місцевості або оптичне зображення місцевості", та з використанням радіолокаційної або ж "оптичної ГСН".

Як можемо помітити, опис цієї системи управління вцілому співпадає із відомими характеристиками системи наведення модернізованого варіанту ракети Х-101 під індексом "Изделие 504АП", використання якого у війні проти України почалось в листопаді 2022 року. Тобто вцілому ситуація виглядає так, що рашистська ракета Х-БД може бути "всього лише" подальшим розвитком КР типу Х-101 із нарощенням певних характеристик. І якщо це справді так, то запустити виробництво такого "изделия" для війни проти України для російського ВПК не виглядає надто складною задачею.

Носова частина збитої рашистської Х-101, ймовірно модифікації "Изделие 504АП", в якій міг бути пристрій для відстрілу "хибних цілей", січень 2023 року, фото - Командування Повітряних Сил

Але натомість в історії з російською ракетою Х-БД може бути інший специфічний момент – а як під цю КР будуть адаптовані рашистські стратегічні бомбардувальники.

Якщо крилата ракета Х-БД справді матиме більші габарити, аніж навіть Х-101, це означає, що ця КР може не влізти у бомбовідсік стройових Ту-160 або Ту-95МС. І навіть варіант із підвіскою Х-БД на пілони під крилами Ту-95МС, куди вішаються Х-101, також може виявитись технічно складним.

Рашисти заявляли, що носіями Х-БД мають бути літаки типу Ту-160М, чотири такі бомбардувальники Міноборони РФ планує отримати в 2023 році. Але для початку російському ВПК потрібно завершити усі випробування та інші роботи, перш ніж передача цих бомбардувальників у стрій стане можливою.

Російський Ту-160М, виготовлений з радянських "заготовок", виконує пробіг перед першим випробувальним польотом, січень 2022 року, фото з відкритих джерел

Оскільки можлива маса БЧ по ракеті Х-БД поки невідома, то нема можливостей оцінити, наскільки ця КР може бути більш руйнівною. Але оскільки тут мова про дозвукову ракету повітряного базування, то нема підстав говорити, що Х-БД несе принципово нові складнощі для нашої ППО, зокрема в плані ефективності збивання.

До цього, у квітні 2023 року були повідомлення про те, що росіяни начебто планували почати серійне виробництво ракети Х-50, також сконструйованої на базі Х-101. Х-50 мала би відрізнятись меншими габаритами і дальністю польоту відповідно.

І поки що не можливо сказати, чи заперечує можлива поява у рашистів ракети Х-БД також можливість появи у рашистських "ВКС РФ" і ракети типу Х-50 ,про плани виробництва якої стало відомо у квітні 2023 року. Чим же насправді була ракета під індексом "Изделие 720", яку рашисти вперше "засвітили" в лютому 2023 року, також лишається питанням відкритим.

Російська ракета під індексом "Изделие 720", що могла бути варіантом ракети Х-50 до серійного виробництва, лютий 2023 року, фото з відкритих джерел
Читайте також: Екскурсія Ким Чен Ина по "торговельному залу" РФ: яку маячню несли російські генерали та що розповіли дійсно важливого