Коли росіяни починали свою "часткову мобілізацію" в 2022 році, то в рамках цього процесу пішли на формування так званих "територіальних військ", які однак в підсумку не отримали чіткого статусу, хоча сама назва відсилала до поняття про своєрідний аналог територіальної оборони цивілізованих країн.
На цьому тлі окремо цікавим питанням виглядає можливе майбутнє "територіальних військ" та їх конкретне місце в системі збройних сил РФ, про що в своєму огляді пише польський портал Defence24.
Читайте також: Армія РФ в 2022 році мала 12 дивізій, а зараз уже 23, але про що реально це каже

Автори ресурсу вказують на те, що в теорії практику "територіальних військ" РФ у повномасштабній війні проти України можна було б порівнювати із радянською практикою "дивізій охорони тилу", яких на момент розвалу СРСР налічувалось 12 і котрі мали нумерацію від 228-го до 241-го номерів та номери 244, 246 та 273. Останні дві з цих дивізій, 228-та та 239-та, були ліквідовані в Росії лише на початку 2010-х років, в рамках реформ міністра оборони Сердюкова.
Тим більш, що в системі збройних сил РФ на початок 2022 року існували свої підрозділи зі статусом "резервних", які потім були використані для мобілізаційного розгортання військ російських окупантів.

Однак нюанс в тому, що рашисти свої підрозділи зі статусом "територіальних" активно використовували в боях проти ЗСУ, що в принципі суперечило початковому задуму використовувати такі підрозділи лише для тилової служби.
Тим більш, "територіальні" підрозділи мали певний комплект важкого озброєння та придавались "кадровим" частинам для бойових дій на фронті, хоча цей комплект явно був меншим, аніж в "кадрових".

Далі автори Defence24 акцентують на тому, що приставку "територіальні війська" в російській армії отримали одразу кілька видів підрозділів, що уже суттєво збивало з пантелику:
- механізовані, танкові та артилерійські полки;
- окремі механізовані батальйони та окремі протитанкові артилерійські дивізіони.
При цьому вважається, що РФ в складі своїх "територіальних військ" створила 93 механізовані полки, та кілька танкових і артилерійських полків. Крім того вказується, що росіяни уже створили мінімум вісім мотострілецьких дивізій в складі саме "територіальних військ", котрі однак не мають чітко визначеного статусу і отримали нумерацію 11-та, 12-та, 14-та, 57-та та 62-а, 63-тя, 78-ма та 295-та.

А остаточно в цій історії збиває з пантелику той факт, що кремлівський диктатор Путін присвоїв статус "гвардійських" одразу семи полкам зі складу "територіальних військ" - шести мотострілецьким (під номерами 1429-ий, 1430-ий, 1466-ий, 1472-ий, 1486-ий, 1307-ий) та одному артилерійському (136-ий).
На цьому тлі стає взагалі неясним, навіщо росіяни пішли на виокремлення "територіальних військ", якщо їх підрозділи на фронті використовуються в якості "лінійних". Тому тут автори Defence24 будують наступну гіпотезу – з часом росіяни можуть відмовитись від цього гібриду під назвою "територіальні війська", породженого діями керівництва армії РФ у повномасштабній війні проти України.
Однак тут від Defense Express можемо назустріч висловити свою гіпотезу - механізм "територіальних військ" як елемент мобілізаційної машини в РФ цілком із "тимчасового" може перейти у "постійний", за простим статусом "нема нічого сталішого, аніж тимчасове".
Читайте також: Що варто знати про піхотні полки й батальйони, які росіяни на Донбасі створили для своїх тепер 3-ої та 51-ої армій