Прихід Трампа до влади у США став серйозним викликом для європейців, а нещодавно на зустрічі "Рамштайн" новообраний очільник оборонного відомства США Піт Гетсет фактично окреслив безпекове майбутнє світу, і тоді ми розповідали про те, що США офіційно анонсували знищення глобальної безпеки Європи.
Важливим питанням у всьому цьому є те, а як у випадку необхідності Європа буде захищати себе без Сполучених Штатів і що для цього взагалі потрібно, над такими тезами є роздуми в цікавому аналізі від Bruegel спільно з Кільським інститутом світової економіки.
Читайте також: У НАТО також шукають протидію російським КАБам - оголошено конкурс інновацій
Передусім там озвучують досить простий, але важливий висновок - "Європа повинна бути спроможна захистити себе від Росії, зі Сполученими Штатами чи без них" і з огляду на цей факт дослідники вирішили проаналізувати, а скільки ж озброєння та військ знадобиться європейським арміям з урахуванням того, що США все ж таки виведуть свої війська з Європи.
Далі йде не менш логічна ремарка - найважливіше для Європи завдання сьогодні - це продовжувати підтримувати Україну, бо "досвідчені українські військові сьогодні є найбільш ефективним стримуючим фактором проти нападу РФ на ЄС". Раніше ми розповідали про те, що якщо США перестануть допомагати Україні, від Європи буде треба до 350 млрд доларів.
Ймовірний горизонт, на якому РФ може напасти на Європу, країни-члени НАТО оцінюють у 3-10 років, одним з важливих маркерів у цьому контексті називають спільні російсько-білоруські навчання "Запад", що мають відбутися влітку цього року і мають показати здатність російського військового керівництва проводити масштабні навчання під час війни.
За оцінками аналітичного центру RAND, відповідно до наявних домовленостей, за умови, що РФ нападе на Європу, США мають перекинути в регіон 200 тисяч військових, збільшивши їхню кількість таким чином до 300 (з урахуванням того, що 100 тисяч вже перебувають в регіоні). Тому, оцінюючи потреби Європи зміцнити оборону без участі США, у виданні передусім спираються на таку кількість особового складу і називають потребу в близько 50 бригад.
Власне тут варто передусім відзначити, що це вже не вперше, коли ця оцінка публічно звучить у тому чи іншому контексті, до прикладу, восени минулого року з документів НАТО випливало, що їм не вистачає 49 бригад, а раніше була оприлюднена оцінка зі значно більшим розкидом і загалом йшлося про 30-50 бригад.
Але питання не тільки в особовому складі, а й в озброєнні та військовій техніці, зокрема, як відзначають у виданні, щоб "запобігти швидкому прориву РФ" на балтійському напрямку треба буде щонайменше 1400 танків, ще 2000 бойових машин піхоти та 700 одиниць артилерійських систем та ракетних систем залпового вогню. Це більше, ніж зараз сукупно є в таких країнах, як Німеччина, Франція, Італія та Велика Британія.
Також потрібні боєприпаси - щонайменше мільйон 155-мм снарядів, це запас на 90 днів. Не говорячи про інше озброєння, зокрема і безпілотники, потреба в дронах великої дальності оцінена у 2000 на рік, і ця оцінка насправді виглядає дещо заниженою. Звичайно важливими є авіаційні та транспортні потужності.
Читайте також: Чи взагалі можуть у НАТО витрачати по 5% від ВВП і чи колись таке було