xcounter
#

Якщо США перестануть допомагати Україні, від Європи буде треба до $350 млрд, а 30 тис військ мало

4952
ЗРК Patriot в розпорядженні ЗСУ, квітень 2023 року
ЗРК Patriot в розпорядженні ЗСУ, квітень 2023 року

Зміна геополітичної обстановки вимагатиме значних змін у витратах ресурсів, і цю перспективу потрібно розуміти

Якщо США остаточно припинять давати військову допомогу Україні, то в такому разі країнам Європи доведеться наростити свою допомогу нашій країні на додатковий обсяг від 100 до 350 мільярдів доларів залежно від того, як розвиватимуться події на полі бою.

Крім того, доведеться зробити також поправку на те, що сухопутна компонента потенційних миротворчих сил в 30 тисяч військовослужбовців буде занадто малою, якщо брати площу нашої держави та поточну довжину лінії боєзіткнення.

Читайте також: CSIS порахував неочікувані цифри вартості для РФ "Шахедів" та деяких ракет, які з цього висновки
Відправка готових 155-мм снарядів кінцевим отримувачам, лютий 2023 року, фото - The New York Times

Таку перспективу в своїй черговій публікації окреслює авторитетний аналітичний центр IISS, прочитати повністю яку можна за цим посиланням. Ми звідти виділимо найбільш важливі моменти, та перекажемо стисло.

Якщо брати поточну ситуацію, то Україні особливо зараз були б актуальними нарощення поставок зенітних ракет до Patriot та додаткові комплекси такого типу, ну й також – нарешті отримати далекобійні ракети AGM-158 JASSM для застосування під F-16, без будь-яких політичних обмежень. Але це скоріше "ідеальна модель", аніж робоча можливість, яку зараз може отримати наша країна.

Ситуація окремо ускладена тим, що на думку авторів IISS, країни Європи не мають достатньо промислових потужностей, аби фізично виготовити весь той обсяг озброєння та боєприпасів, які для ЗСУ постачали США. Хоча підрахунки показують, що за весь час війни американці дали нам військової допомоги сумарно на 60 мільярдів доларів, а країни Європи - на 40 мільярдів євро, тобто різниця не настільки висока, як могло виглядати на перший погляд.

Винищувач F-16 запускає ракету JASSM-ER, фото - U.S. Air Force by Master Sgt. Michael Jackson

Ба більше, експерти IISS вважають, що навіть якщо США збережуть обсяг оборонної підтримки на нинішньому рівні, ЗСУ вцілому продовжать стримувати рашистів на лінії боєзіткнення, і при цьому навіть вдасться досягти щось на кшалт "режиму припинення вогню", то навіть в такому разі Європі треба буде збільшити на +20 мільярдів євро поставки озброєння та іншої військової допомоги для України.

Цікаво, що в цій публікації наводиться така історична паралель: коли в 1995-1996 роках "Велика Четвірка" в складі США, Франції, Німеччини та Великої Британії вела процес врегулювання конфлікту на Балканах, то тоді американські дипломати також вели себе особливо агресивно, і буквально "продавили" так звані "Дейтонські угоди", які в підсумку не принесли бажаного результату, й НАТО довелось починати військову операцію проти Сербії в 1999 році.

Власне, паралелі до історії воєн на території колишньої Югославії й підштовхують до висновків про те, що миротворчого контингенту для України в 30 тисяч військових буде мало. Бо в той історичний проміжок лише на території Боснії було розгорнуто контингент в 50 тисяч "багнетів", і 39 тисяч – на території Косово.

Американські танкісти готують свій M1A1 Abrams для патрулювання в Боснії, 1996 рік, архівне фото від Stars and Stripes
Читайте також: Британці пишуть, що їх 3-тя танкова дивізія як основа армії існує лише "на папері", і не знають, що робити