xcounter
#

Якщо Путін не блефує про ядерну зброю в Білорусі, то сховище для неї можуть збудувати в "Мачулищах"

4526
Білоруський аеродром "Мачулищи", ілюстративне фото довоєнних часів
Білоруський аеродром "Мачулищи", ілюстративне фото довоєнних часів

Цей аеродром історично будувався саме під стратегічну авіацію, потужності для "спецБЧ" збереглись в найкращому стані, хоча не варто виключати й інші варіанти

Путін заявив своїм пропагандонам, що до 1 липня 2023 року на білоруській території з’явиться сховище ядерної зброї, як начебто "відповідь" на передачу ЗСУ снарядів зі збідненим ураном. При цьому росіяни начебто модернізували 10 літаків білоруських ВПС як носії атомної зброї, і ці всі кроки начебто не порушують умови угоди про СНО, яку Кремль то виконує, то ні.

Тут краще виходити із найгіршого варіанту – що два диктатори справді готуються розмістити ядерну зброю на білоруській території, і справді готують відповідну інфраструктуру.

Читайте також: Чому закопати танк, навіть Т-54 чи Т-62 та перетворити на ДОТ - це не так просто, як здається
В лютому 2023 року Кремль заявив про передачу Білорусі декількох ОТРК "Искандер" для "самостійної експлуатації", зображення з відкритих джерел

Логічно припустити, що Путін та Лукашенко для зберігання ядерної зброї на білоруській території можуть використати один із "профільних" об’єктів часів СРСР. У всякому випадку, логічніше використати існуючий "задел", аніж будувати новий об’єкт "з нуля". "Класичне" сховище ядерної зброї – це цілий комплекс наземних та підземних капітальних споруд з бетону, із обладнанням для операцій із атомними боєзарядами. І якщо апаратуру розікрали "металісти", але бетонна "коробка" залишилась, то доцільніше використати існуючу "коробку" та завезти заново необхідне обладнання.

У відкритому доступі є інформація про як мінімум три об’єкти в Білорусі, що за часів СРСР мали статус "центральної бази зберігання" ("ЦБХ") ядерної зброї, та підпорядковувались 12-ому Головному управлінню Міноборони в Москві – "Гомель-30", та аналогічні "ЦБХ" біля аеродрому в Барановичах та при "Мачулищах".

Закинутий майданчик для перевантаження ядерних зарядів у підземні сховища на території об'єкту "Гомель-30", ілюстративне фото довоєнних часів

Так, про білоруські "Мачулищи" читачі могли чути переважно в контексті того, що саме там базуються рашистські А-50У та МиГ-31К як носії гіперзвукових ракет "Кинжал". Але тут варто нагадати, що до 1994 року на цьому летовищі розміщувався полк ракетоносців Ту-22К під ракети Х-22, які потім вивели в "Енгельс", а опісля утилізували. Росіяни почали "окучковувати" аеродром "Мачулищи" ще восени 2021 року, під час маневрів "Запад-2021".

Потужності саме колишнього "ЦБХ" при "Мачулищах" збереглись можливо найкраще серед усіх інших аналогічних об’єктів у Білорусі, бо тамтешні сховища використовував Центробанк РБ для зберігання валютних цінностей. Тобто білоруська влада останні два десятки років хоча б мінімально стежила за станом приміщень колишнього "ЦБХ" при "Мачулищах", там була хоч мінімальна охорона. Відповідно, є підстави припускати, що якщо Путін не блефує, то саме "Мачулищи" може використати Кремль для розгортання ядерної зброї на території Білорусі, бо там "стартові умови" найкращі.

Радянські ракетоносії Ту-22 на білоруському аеродромі "Мачулищи", архівне зображення з відкритих джерел

Фото у відкритому доступі показують, що не варто також відкидати варіанти із можливим відновленням "ЦБХ" на об’єкті "Гомель-30" та біля аеродрому в Барановичах, де зараз розміщена 61-та авіабаза білоруських ВПС, оснащена зокрема винищувачами Су-30СМ російського виробництва.

Хоча б тому, що на цих об’єктах "бетонні коробки" збереглись відносно непогано, і росіянам з білорусами може спасти на гадку теж їх використати як "базу" для нового сховища. Цікаво, що деякі приміщення в "Гомель-30" використовує місцева жіноча колонія під свої потреби.

Підземні капітальні споруди на "Гомель-30" збереглись у відносно гарному стані, але обладнання явно потребує оновлення, ілюстративне фото довоєнних часів

Якщо рашисти таки зведуть на білоруській території нове "ЦБХ", підпорядковане вже 12-тому ГУ Міноборони РФ, то цей об’єкт потрібно буде "наповнити" ядерними боєзарядами, і цей процес буде помітний. Що в свою чергу може використати Путін для чергового витка "ядерного шантажу", особливо на тлі успіхів ЗСУ.

Але якщо кремлівський диктатор на це піде, то навряд чи варто чекати на передачу ракет Tomahawk Україні. Скоріше варто чекати на те, що в Білому Домі згадають про заявку від Польщі до приєднання до програми Nuclear Sharing, озвучену в жовтні 2022 року. Позитивна відповідь на яку означатиме, що Польща може стати шостою країною в Європі, де розміщуватимуть ядерну зброю США.

Американська тактична ядерна зброя, що зберігається на базах в Європі за програмою Nuclear Sharing, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Читайте також: Рашисти "знайшли", як збільшити виробництво ракет та БМП-3 - студентів та "зеків" на заводи, а працівників на фронт