На даний момент збройні сили Канади взагалі не мають ніяких наземних засобів протиповітряної оборони, навіть ПЗРК чи зенітних гармат, і це насправді є проблемою, не тільки в контексті постійних геополітичних претензій Дональда Трампа, але й більш "рутинних" завдань, як наприклад участь канадських військ у місіях НАТО в Європі.
Свої останні наземні засоби ППО Канада списала ще в 2012 році, це були комплекси ATADS, але за 12 років потому канадці проблему із відсутністю відповідних засобів так і не виправили. Хоча здавалось би, відповідні сигнали були.
Читайте також: Чому M1 Liberty FAADS на базі Abrams залишився "на папері", хоча міг стати найбільш захищеним у світі засобом ППО

Ще у січні 2022 року Королівський об’єднаний інститут оборонних досліджень Нової Шотландії (RUSI-NS) видав публікацію, на якій звертав увагу на хронічну проблему з відсутністю в Канади наземної протиповітряної оборони.
Тим більш, ця публікація виходила в контексті підготовки Росії до повномасштабного вторгнення до України, що уже тоді несло відповідний рівень загрози для країн Заходу. Ну й тим більш, автори RUSI-NS там посилались на канадські урядові документи, котрі в теорії мали на меті відновлення національної ППО, але очікуваного ефекту так і не дали.
Хронологія в цьому питанні виглядає так. На початок 1991 року сухопутні війська Канади мали в своєму розпорядженні 111 ПЗРК типу Blowpipe британського виробництва, котрі в теорії могли також вражати легкоброньовану наземну техніку, ну і певну кількість уже отриманих універсальних комплексів ATADS (для ураження повітряних та наземних цілей з ракетами MIM-146).

Канадські війська свої Blowpipe використовували для прикриття свого контингенту в Перській затоці під час операції "Буря в пустелі", ці ПЗРК показали погану надійність, тому їх на початку 1990-х років замінили іншими британськими переносними ЗРК – Javelin (не плутати з протитанковим FGM-148 Javelin американського виробництва). Однак британські "Джевеліни" пробули на озброєнні канадської армії лише з 1990 по 1992 роки.
Поставки 34 комплексів ATADS для канадської армії були завершені у 1994 році, на момент створення ця система вважалась передовою. Однак її служба в строю збройних сил Канади завершилась за абсурдних обставин: у 2012 році спочатку була запланована модернізація усіх наявних ATADS, однак протягом того ж року тодішній канадський уряд вирішив різко урізати оборонні затрати на 2,1 мільярдів доларів, тому в підсумку військове керівництво Канади чомусь вирішило, що якраз ППО їм більше не потрібна.
На той момент таке рішення могло виглядати логічним: єдина війна, в яку тоді була залучена Канада, відбувалась в Афганістані, а там "Талібан" ще не мав власної авіації. Однак після 2014 року ситуація змінилась кардинально: Росія окупувала Крим, російська авіація стала актуальною загрозою для усіх країн НАТО, однак та ж Канада не поспішала виправляти становище.
Певне зрушення в цьому питанні мало відбутись 2017 році, коли канадське оборонне відомство презентувало в парламенті документ під назвою Strong, Secure and Engaged, за яким до 2021 року Канада збиралась витратити до 500 мільйонів доларів на придбання нових наземних засобів ППО.
Однак цей план станом навіть на січень 2022 року взагалі ніяк не був реалізований, через що експерти RUSI-NS й почали бити тривогу, особливо на тлі підготовки РФ до повномасштабної війни проти України.
Від Defense Express тут додамо, що проблему із своєю протиповітряною обороною Канада не вирішила і станом на березень 2025 року. Раніше ми також писали про те, як канадська армія дійшла до ситуації, коли в неї на лютий 2023 року були по суті відсутні боєздатні танки в достатній кількості, щоб передати Україні.

Читайте також: У Канаді бояться, що Трамп може дистанційно "вимкнути" винищувачі F-35: чи це реально взагалі