xcounter
#

Греція каже, що у неї є "зайві" Mirage 2000 та F-16 Block 30, і вона їх хоче продати

21716
 F-16 Block 30 грецьких ВПС, фото - Jim van de Burgt
F-16 Block 30 грецьких ВПС, фото - Jim van de Burgt

Що стоїть за цими намірами, і які особливості мають заплановані до списання літаки

Міністр оборони Греції Нікос Дендіас в своєму інтерв’ю заявив, що його відомство хоче списати значну кількість літаків різних типів в складі грецьких ВПС, щоб потім їх по можливості продати. Греція вирішила піти на цей крок, оскільки в неї законтрактована поставка додаткових винищувачів Rafale від Франції, ну і крім того, свого схвалення чекає заявка в Конгресі на погодження поставки ще 40 винищувачів F-35 для грецьких ВПС.

На цьому тлі офіційні Афіни вирішили, що в них є можливість провести уніфікацію парку літаків та позбавитись від частини авіатехніки. В який строк греки це планують зробити, поки не розкривається, але тут цікавішими є типи літаків, від яких хоче позбавитись Греція.

Читайте також: РФ вдарила по Харкову УМПБ Д-30СН: що це за бомба та чи можливо з нею боротись
F-4E Phantom II грецьких ВПС, фото - Hellenic Air Force

Наприклад, як деталізує портал The Drive, греки хочуть списати та продати свої F-4 Phantom, F-16 Block 30 та Mirage-2000-5. Щодо «Фантомів», то тут автори порталу одразу висловили припущення, що навряд чи греки знайдуть покупця на ці літаки, котрі знімаються з озброєння повсюдно. The Military Balance 2023 вказує, що на початок минулого року в строю грецьких ВПС формально налічувалось 34 літаки F-4E Phantom II.

По літакам F-16 Block 30 ситуація цікавіша. Як показує приклад перемовин між Данією та Аргентиною, винищувачі цієї модифікації ще цілком котуються на світовому ринку озброєнь. Сама Греція в проміжку з 1988 по 1990 роки отримала 34 одномісні F-16C Block 30 та шість двомісних F-16D Block 30. Точну кількість літаків цієї модифікації в строю грецьких ВПС довідник The Military Balance 2023 не наводить, автори The Drive вказують, що зараз ці F-16 Block 30 зведені в одну ескадрилью, та ще мають певний запас ресурсу для подальшої служби.

Ці літаки начебто й раніше планувалось або продати закордон, або використовувати їх в ролі "агресорів" для навчальних боїв. Вказується, що грецькі F-16 Block 30 також пройшли роботи по подовженню строку служби за програмою Falcon UP.

Mirage 2000-5EG грецьких ВПС, фото - Hellenic Air Force

По флоту грецьких Mirage 2000 ситуація виглядає ще цікавіше. Автори порталу The Drive вказують, що зараз Греція має в своєму розпорядженні орієнтовно 25 літаків Mirage 2000-5BG/EG, які можуть виступати навіть носіями крилатих ракет SCALP-EG, ну і також – певну кількість літаків стандарту Mirage 2000EG/DG, котрі "заточені" під завдання протиповітряної оборони, але також можуть нести й протикорабельні ракети Exocet.

Але що цікаво, міністр оборони Греції говорить поки тільки про намір відмовитись від Mirage 2000EG/DG, по яким The Military Balance 2023 вказує наявність загалом у 18 одиниць. А от плани по більш потужним Mirage 2000-5BG/EG – поки не заявляються.

Автори The Drive при цьому припускають, що серед потенційних покупців грецьких F-16 Block 30 та Mirage 2000EG/DG може бути й Україна.

Читайте також: Армія США лише зараз знайшла гроші на комплекс активного захисту для Bradley, але не для Stryker