Сама по собі ідея оцінювати танки часів Другої світової війни, тобто першої половини 1940-хх років за стандартами 1980-хх років може виглядати вкрай дивною. Але саме така ідея спала на думку військовим теоретиками в Радянському Союзі, котрі в тих же 1980-хх роках провели та оприлюднили відповідну оцінку по радянським та німецьким танкам.
Про таке в своєму блозі btvt_info розповів дослідник історії бронетанкового озброєння Андрій Тарасенко. Якщо уважно читати його відповідну публікацію, то можна зробити висновок, що окрім ідеологічного сенсу, порівняння по танкам часів Другої світової могло мати й практичний сенс, але про це буде дещо нижче.
Читайте також: Як Кіпр зміг придбати Т-34 в СРСР та використати в боях проти Туреччини у 1974 році

Якщо конкретніше, то порівняння по технічному рівню радянських та німецьких танків часів Другої світової війни було оприлюднене в одному із випусків видання "Вопросы оборонной техники" зразка 1986 року.
Автори цього порівняння у вступній частини акцентували, що застосування методики для оцінки бронетанкового озброєння зразка 1980-хх років з об’єктивної точки зору не підходить для оцінки танків зразка 1940-хх років зокрема через появу нових видів протитанкового озброєння, зміни факторів на полі бою, та радикальної зміни технологічного рівня самих танків.
Однак чисто заради інтелектуального експерименту методику зразка 1980-хх років із відповідними спрощеннями все ж можна спробувати застосувати до танків 1940-хх років, вираховуючи при цьому лише три показники – бойові можливості (Кб), рівень мобільності (Кп) та показник технічного рівня танка (Кт.у). При цьому, що цікаво, як "еталон" для відліку за показником Кт.у було взято Т-34-76 зразка 1940 року.

Як виглядали результати проведеного порівняння за типами та модифікаціями різних танків, можна побачити на наведеній вище таблиці. При цьому визнається, що оцінка по німецьким танкам типів Pz III та Pz IV виглядала дещо спрощеною, бо за проміжок 1941-1943 років німецькі конструктори створили майже 10 модифікацій по танкам першого та співставну кількість по танкам другого типу.
Окремо також привертає увагу наведена діаграма по змінам технічного рівня танків радянської та німецької розробки. В цій діаграмі зафіксовано зокрема визнання, що після 1943 року середні та важкі танки німецького вермахту за технічним рівнем домінували над середніми та важкими танками армії СРСР.

Від Defense Express тут хочемо акцентувати для початку на тому, що хоча тут мова про проведене аж у 1986 році теоретичне порівняння, деякі із згаданих вище типів машин навіть тоді лишались актуальною реальністю.
Наприклад варто згадати, що Т-34-85 офіційно був знятий з озброєння російської армії аж у 1993; а станом на середину 1980-хх роках ИС-3 офіційно числились на зберіганні в запасних танкових дивізіях на Далекому Сході, і Болгарія використовувала Pz IV як стаціонарні вогневі точки на укріпленій лінії "Краля Марко".

Наступний момент – наведена вище оцінка по рівню радянських та німецьких танків могла служити не тільки як елемент обгрунтування міфу про перемогу СРСР в Другій Світовій війні. Але й мати цілком практичне значення для радянського військового керівництва для утвердження точки зору, чому потрібні саме масові, а не технологічні танки.
Читайте також: Армія РФ ще з 2021 року готує екіпажі на Т-34-85, є навіть окремий батальйон в Кантемирівській дивізії