Під час війни за Нагірний Карабах 2020 року армія Азербайджану використала ракети Spike NLOS ізраїльського виробництва, які знаходиться у неї на озброєнні з 2017 року. Такий висновок можливо зробити після аналізу чергових відео з безпілотників, які з першого дня боїв публікує міністерство оборони Азербайджану.
Зокрема на одному з них продемонстровано знищення військового транспорту та живої сили противника в укритті (мусимо попередити, що цей запис може виявитись неприйнятним).
Читайте також: Азербайджан використав балістичну ракету для знищення мосту в Нагірному Карабаху (відео)
Окрім того, удари аналогічною зброєю були завдані по трьох МТ-ЛБ, скоріш за все зі встановленими на них ЗУ-23-2, одному Т-72, та одній вантажівці з боєприпасами.
На сповільненому режимі можливо розгледіти боєприпас завдовжки близько 1,5-2 метрів, з характерними хрестоподібними крилами, який рухається з великою швидкістю по настільній траєкторії та залишає за собою тепловий відбиток.
Враховуючи наявні в арсеналі армії Азербайджану високоточні засоби ураження, можливо зробити висновок, що під цей опис підпадає лише Spike NLOS.
Загалом було закуплено понад 200 таких ракет, які можуть застосовуватись з різних платформ: кораблі, наземні пускові установки та вертольоти. Баку публічно показав Spike NLOS на новому сторожевому кораблі типу "Туфан", також в ЗМІ були опубліковані кадри з вертольотом Ми-17 з кріпленнями під цю ракету.
Окрім того, під час короткочасного спалаху бойових дій в липні цього року Азербайджан вже застосував Spike NLOS, а його уламки були публічно продемонстровані у Єревані.
Загалом Spike NLOS від Rafael Advanced Defense Systems є вкрай інноваційним типом високоточного боєприпасу, який створений на базі відомої протитанкової ракети Spike.
Головна особливість Spike NLOS - знищення цілей поза межами видимості на дальності до 32 км. Наведення здійснюється за одним з трьох алгоритмів: "вистрілив - забув", "вистрелив, помітив, скорегував" та "вистрелив та направив".
Це реалізовано завдяки тому, що оператор у режимі он-лайн бачить відео з самої ракети та може самостійно коригувати політ та обирати цілі вже під час польоту, а ракета - захоплювати та автоматично наводитись на неї. Це дозволяє навіть здійснювати постріл у "район цілі" отримавши попередні дані. Окрім того, ракета може наводитись і за допомогою дрону.
Нагадаємо, що останнє загострення конфлікту між Азербайджаном та Вірменією за Нагірний Карабах розпочалось 27 вересня. У ході боїв Азербайджан досяг переваги у небі над Карабахом та активно застосовує ударні та розвідувальні БПЛА. Цьому на заваді не змогло стати насичена протиповітряна оборона Вірменії та російські засоби РЕБ, деяких з яких, включно з комплексом боротьби з БПЛА "Репеллент" було знищено.
У відбиття повітряних нападів Вірменія застосувала потужний С-300, який за всю свою 45-річну історію здійснив перший бойовий постріл, проте без підтвердженого результату.
Читайте також: Дрони-камікадзе та Bayraktar TB2 Азербайджану домінують на полі бою: за добу було знищено кілька батарей "Градів" та Д-30 (відео)