xcounter
#

Австралія історично збільшує військовий бюджет, але скорочує програму F-35 та активно перерозподіляє кошти

Океан та десантні операції для Австралії отримали виключний пріоритет (всі фото Australia MoD)
Океан та десантні операції для Австралії отримали виключний пріоритет (всі фото Australia MoD)
1529

На фоні зростання загрози з боку Китаю Австралія планує вдвічі збільшити оборонний бюджет та досягти оборонних витрат у 100 млрд доларів на рік, але передбачається активне скорочення програм заради вивільнення коштів

Уряд Австралії оголосив масштабний план зі збільшення оборонних витрат, який передбачає поступове зростання з 50,3 млрд австралійських доларів до 100 млрд австралійських доларів до 2033 року (з 32,4 млрд доларів США до 64,4 млрд доларів США).

Також зростання витрат не буде різким, а наведений в офіційному звіті графік демонструє план поступового збільшення витрат у межах від 3 до 7 млрд на рік.

Читайте також: Які саме носії "Калібрів" Росія може перевести із Чорного у Каспійське море
Австралія оборонний бюджет

Але доволі цікавою особливістю австралійського плану є активне перетасування оборонних програм, за рахунок чого вивільнюється додаткові кошти.

Зокрема 3 млрд австралійських доларів (1,9 млрд американських) планується додатково отримати за рахунок відмови від збільшення кількості F-35. Зазначимо, що існували плани збільшити їхню кількість з 72 до 100, але за новою програмою ніяких додаткових закупівель F-35 не передбачено, натомість прийнято рішення продовжити експлуатацію F/A-18 Super Hornet. Також зачинена програма по заміні літака РЕБ EA-18G Growler на 1,5 млрд.

F/A-18 Super Hornet
F/A-18 Super Hornet ПС Австралії

Остаточно підтверджено скорочення замовлення на корейську БМП AS21 Redback з 450 до 129 машин. А це ще 10 млрд доларів. Ще 4 млрд доларів скорочено на закупівлі двох кораблів підтримки, а ще 1,5 на модернізації оборонних об'єктів у Канберрі. Загалом мова йде про 73 млрд австралійських доларів, які будуть перерозподілені на інші програми.

А пріоритетом та одним з найбільших рядків витрат стають атомні підводні човни, на які планується витратити до 63 млрд доларів. Нагадаємо, що Австралія ухвалила рішення замовити у Великій Британії атомні підводні човни проєкту SSN-A, які будуть будуватися на її потужностях, окрім "ядерної" частини, яка буде збиратися британцями. Ще 32 млрд планується витратити на новітні фрегати класу Hunter, які у кількості шести одиниць мають посилити флот.

SSN-A
SSN-A

Для розуміння акценту саме на флоті, то на все далекобійне озброєння Австралія планує витратити до 35 млрд доларів, а на авіаційні програми - до 33 млрд. А якщо розкласти бюджетні пропозиції, то загалом на флот планується направити 38% всіх коштів, на наземну компоненту 16%, а на повітряні сили - 14%.

Австралія оборонний бюджет

Щодо "наземного" компоненту, то у програмі він проходить з уточненням про амфібійні можливості, тому у 44 млрд загальних витрат на "сухопутні війська" зашито 10 млрд на десантні катери. А через те що вертольоти - це, в першу чергу, армійська авіація, то 9 млрд порівну розділені між UH‑60M Black Hawk та AH‑64E Apache.

Таким чином ухил на океанську зону у програмі Австралії стає більш ніж красномовним та доволі прагматичним вибором, коли мова йде про Тихоокеанський регіон та намір ліквідувати загрозу ще далеко на підступах до власного континенту. На ультимативну орієнтацію проти Китаю вказує і вкладання до 18 млрд на розбудову баз на півночі континенту.

Abrams
Десантування танка Abrams у Австралії

При цьому ухил саме у стратегію саме морського стримування означає те, що на витрати за програмою протиракетної оборони, яка включає у себе й оборону від крилатих ракет, направлено лише 18 млрд доларів за весь період до 2034 року. І ці кошти будуть розподілені між автоматизованою системою управління, літаками AEW&C E‑7A Wedgetail, загоризонтними РЛС Jindalee, а лише до 2 млрд під на "активну оборону".

А загальний розподіл довгострокового оборонного бюджету Австралії виглядах наступним чином:

Читайте також: Виробництво САУ "Богдана" сягло 10 на місяць і далі буде більше