Попри появу у серпні цього року інформації щодо отримання Іраном російських зенітних ракетних комплексів С-400, жодного підтвердження ця інформація не отримала. Більше того, у Тегерані вирішили заперечити зацікавленість у цих російських ЗРК.
Зокрема Давуд Шейхян, заступник з операцій Аерокосмічних сил Корпусу вартових Ісламської революції, заявив, що Іран не звертався з цим питанням до РФ, бо має власний ЗРК із набагато кращими можливостями ніж С-400. Про це пише Iran International з посиланням на державні іранські ЗМІ.
Читайте також: Індія хотіла копіювати "Циркон" як BrahMos II, але зробила свою гіперзвукову ракету LRAShM
З боку ж Defense Express зазначимо, що на таке твердження могло вплинути те, що Ізраїль завдав два результативних удари по Ірану у жовтні та квітні цього року із використанням балістичних ракет повітряного базування Rocks та Air Lora. І за неофіційною інформацією ізраїльтяни нібито знищили всі С-300, які Іран отримав у РФ у 2010-х роках.
Треба зазначити, що на озброєнні у Ірану С-300ПМУ2 "Фаворит", яка була створена у середині 90-х років. Її особливість полягає у використанні нової електроніки, введення нових РЛС 96Л6 та 64Н6Е2, а також ракет 48Н6Е2.
Це ті самі елементи, які є вже у С-400, який є не окремим ЗРК, а подальшою модернізацією С-300. А використання нового індексу пов'язано лише із спробою видати модернізацію радянського надбання за власні розробки.
При цьому для С-300ПМУ2 у РФ декларували можливість ефективного перехоплення балістичних цілей, при цьому нібито навіть ракет середньої дальності. Водночас реалії виявились абсолютно іншим про що Іран дізнався з власного досвіду.
Також не виключено, що Тегеран все ж таки міг отримати й С-400, але це ніяким чином не повипливало на результат відбиття ізраїльських атак. І саме на фоні цього іранці вже почали говорити про те, що їх не цікавить російська система протиповітряної оборони.
Водночас слова про власні кращі за С-400 комплекси іранського виробництва потребують уточнення - що саме мається на увазі. А єдиним ЗРК великої дальності в Ірану є Bavar-373, який Тегеран вже багаторазово протиставляв і С-300 й С-400.
Зазначимо, що розробка Bavar-373 йшла у 2000-2010-х роках, а перша публічна демонстрація відбулась у 2019 році. У 2022 році Тегеран повідомив про його модернізацію. Серед заявлених можливостей - знищення винищувачів навіть п'ятого покоління та перехоплення балістичних ракет. Максимальна дальність дії задекларована на рівні 200 км для старої та понад 300 км для нової версії.
Комплекс використовує зенітну ракету Sayyad-4, яка, як вважаються, походить, через багаторазові видозміни, від американської RIM-66 Standard Missile (SM-1). Їх Іран мав на озброєнні ВМС до 1979 року. До складу ЗРК входить оглядова РЛС Meraj-4 (АФАР, S-діапазон) з виявленням цілей до 450 км.
І цілком можливо, що Bavar-373 продемонстрував під час відбиття ізраїльських атак кращі показники ніж російські ЗРК. З чим цілком може бути пов'язана не дуже комплементарна іранська риторика.
Читайте також: РФ вперше за 550 днів використала Ту-160 для удару по Україні: і це лише четвертий їх відомий політ за рік