xcounter
#

Супутник показав, як все вигоріло після удару по С-400, але чи був це саме "Нептун"

69018
Елементи протикорабельного комплексу "Нептун", ілюстративне фото довоєнних часів
Елементи протикорабельного комплексу "Нептун", ілюстративне фото довоєнних часів

Можуть бути різні варіанти, кожен з яких варто розібрати окремо

OSINT-аналітик H I Sutton на своєму профілі в Twitter опублікував супутниковий знімок мису Тарханкут в тимчасово окупованому Криму, де 23 серпня 2023 року було знищений рашистський С-400. Як бачимо, удар вийшов настільки ефективним та ефектним водночас, що площа загорянь від вторинної детонації виявилась в рази більшою, аніж зона самого удару, де стояв вже утилізований російський ЗРК.

Окремі ЗМІ уже поширили твердження, що цей удар начебто міг бути виконаний модифікованою ракетою комплексу "Нептун". Здавалось би, що можна доволі просто скласти враження, до яких ефектних наслідків приводить використання "Нептуна" по наземним цілям. Але варто заодно проаналізувати, а чи справді для цього удару могли використати саме "Нептун", і чи можуть бути інші варіанти.

Читайте також: Україна має так багато катерів-камікадзе, що із них створили спецбригаду ВМСУ
Результат удару ЗСУ по рашистському С-400 23 серпня 2023 року, джерело - H I Sutton

Варіант удару "Нептуном" може виглядати більш ніж логічно. Ще наприкінці 2021 року очільник КБ "Луч" Коростильов говорив про плани адаптувати цю ПКР для роботи по наземним цілям. А якщо росіяни використовують свої протикорабельні ракети Х-35 і П-800 для обстрілів нашої сухопутної інфраструктури, то значить і наша "дзеркальна відповідь" з ударами "Нептуна" по важливим наземним цілям рашистів технічно цілком можлива.

Але якщо виходити із поточної доктрини ведення війни на морі, якій слідує Україна, то відстрілювати "Нептуни" по наземним цілям виглядає взагалі марнотратством. Оскільки в нашій нинішній ситуації збереження наявного запасу ПКР необхідне як елемент стримування ворога, якого треба постійно тримати у стані, щоб він навіть і не згадував про плани морського десанту на Одесу. Остерігаючись зокрема берегових протикорабельних комплексів у розпорядженні ВМСУ.

Один із варіантів машини з пусковою установкою комплексу HCDS для запуску ракет Harpoon Block II, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Якщо відштовхуватись лише від словесних заяв, то й не варто пропускати, що за версією рашистів наші захисники знищили той рашистський С-400 взагалі використовуючи ракети Brimstone 2. Але у випадку з цією версією аргументів "проти" ще більше, і всі вони впираються в характеристики самих ракет. А саме – чи достатня там потужність БЧ для настільки масштабного підриву, і чи можна ПУ під Brimstone 2 вмістити на швидкісний човен.

Якщо уже розглядали версію із можливим використанням "Нептуна", то також слід виголосити й версію, що для удару по ворожому С-400 міг бути використаний протикорабельний комплекс Harpoon. Тим більш, що версія цієї ракети Block II може програмуватись і для ударів по наземним цілям, зокрема по засобам ППО.

Але цілком може виявитись, що в реальності для виконання цього удару міг бути задіяний зовсім інший засіб ураження, про який ми поки не маємо жодної гадки.

РК-360МЦ "Нептун", ілюстративне фото довоєнних часів
Читайте також: Озвучено реалістичні строки, коли Україна отримає перші F-16 від Нідерландів та за яких умов це може бути