xcounter
#

США та Японія програють Китаю, якщо...

Аналітики Atlantic Council закликають Вашингтон та Токіо спільно розвивати технології військової переваги
1168
США та Японія програють Китаю, якщо...

"США і Японії необхідно розширювати співпрацю у галузі оборонних технологій, аби перевершити оборонні можливості Китаю". Так стверджують експерти Atlantic Council, відомої та поважної американської неурядової аналітичної організації.

Atlantic Council (Атлантична Рада) 17 квітня 2020 р. опублікувала доповідь під назвою "Emerging technologies and the future of US-Japan defense collaboration" ("Нові технології і майбутнє оборонної співпраці США і Японії"). У документі розглядаються технологічні напрямки, на яких мають зосередитись США і Японія, щоб протистояти зростаючому військовому потенціалу Китаю.

Автори Тейт Нуркін і Руо Хіната-Ямагучі виокремили безпілотні системи, гіперзвукові/високошвидкісні ракети і застосування штучного інтелекту як пріоритетні області, що потребують об’єднання зусиль двох країн. Адже саме ці технології зараз знаходяться у центрі воєнно-технічної конкуренції між США і Китаєм, та відіграють важливу роль у подоланні або підтримці військового балансу.

Читайте також: Концепція багатодоменних операцій Армії й Морської піхоти США в театрі воєнних дій в Індо-Азіатсько-Тихоокеанському регіоні

1. Нові безпілотні технології і концепції

Це проект Loyal Wingman від компанії Boeing та ройове застосування безпілотних летальних апаратів. Головна мета проекту Loyal Wingman - розробка відносно дешевих і багаторазових апаратів, втрата яких не призведе до серйозних фінансових витрат і загибелі пілотів.

Вже впродовж декількох років Пентагон інвестує кошти у науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи з розробки дронів, які можуть бути взаємодіяти з пілотованими винищувачами. У квітні 2020 р. американська компанія Boeing оголосила про завершення розробки безпілотного літального апарату Loyal Wingman, який призначений для прикриття бойових винищувачів.

Безпілотний літальний апарат Loyal Wingman

Дрон має довжину 11 метрів і розмах крила 11,7 метра. Апарат може виконувати польоти на відстань до 3,7 тис. км з озброєнням або системами виявлення та спостереження. Штучний інтелект, який впроваджений у безпілотник, дозволить програмувати ці літальні апарати для виконання будь-яких місій. Loyal Wingman є найбільшою безпілотною програмою компанії Boeing, що орієнтована на міжнародний ринок.

Loyal Wingman є найбільшою безпілотною програмою компанії Boeing

Міністерство оборони Японії виявило інтерес до Loyal Wingman та концепції ройового застосування дронів ще у 2016 році.

2. Безпілотні підводні апарати і протичовнова оборона

За минуле десятиліття Китай вклав значні кошти у підводні човни - як пілотовані, так і безпілотні.

Китайський новий підводний безпілотний човен HSU-001

США також почали вкладати кошти у створення безпілотних підводних апаратів, а японська компанія IHI Corporation розробила достатньо досконалий власний підводний безпілотний апарат, що придатний для виконання різних місій військового призначення. Автори доповіді "Emerging technologies and the future of US-Japan defense collaboration" відзначають, що було б цілком логічно спільно інвестувати у цей перспективний напрямок технологій.

3. Synthetic training environments ("Синтетичні тренувальні середовища") на основі штучного інтелекту.

У 2016 році США і Японія провели спільний захід з підготовки кадрів, але автори хотіли б бачити подальший розвиток у цій області. "Враховуючи потребу обох країн у прискоренні підготовки кадрів, їх загальну компетентність у машинному навчанні та віртуальній і доповненій реальності, а також роз'єднаний ринок моделювання і підготовки кадрів, існує потенціал для спільної програми з розробки синтетичного моделювання і професійної підготовки, що підкреслити конкретні надзвичайні ситуації, на які повинні будуть зреагувати американські та японські війська",- наголошують аналітики Atlantic Council.

4. Засоби знищення безпілотних систем

Потрібна зброя, щоб протистояти безпілотним системам

Весь світ інвестує у зброю, щоб протистояти безпілотним системам. Тож автори бачать твердий консенсус для двох країн, щоб разом знайти дійсно найбільш ефективні технології та рішення на їх основі. Закупівельна група Японії нині проводить випробування "високопотужної системи генерації мікрохвильового випромінювання" для протидії безпілотникам.

Що може завадити технологічному альянсу

В той же час, автори доповіді "Emerging technologies and the future of US-Japan defense collaboration" визнають, що існують і проблеми, які можуть завадити розвитку технологічному партнерства. Бо пріоритети Японії і США відрізняються один від одного.

Пентагон традиційно схиляється до стратегії «проекції сили»

Пріоритети Японії у галузі модернізації армії зазвичай фокусуються на захисті. Це контрастує з підходами Америки, яка традиційно схиляється до стратегії «проекції сили» у тому чи іншому регіоні.

Крім того, Японія відстає у військових і кібер-операціях у порівнянні із США, що робить проблематичною взаємодію у так званих «багатодомених операціях».

Деякі проблемні питання були помітні на тлі дискусій щодо ролі американських фірм у програмі Японії з розробки нового винищувача. Нещодавно Японія відмовилась від пропозиції Lockheed Martin щодо розробки такого собі гібриду F-22/F-35. ВПС Японії хочуть мати передовий винищувач, який за своїми можливостями буде перевершувати обидва американських «стелси».

Так виглядатиме новий винищувач Mitsubishi F-3

У Японії діє національна оборонна програма (NDPG), де сказано, що ВПС Сил самооборони зобов'язані отримати національний винищувач, який забезпечить повне домінування у повітрі. Тож винищувач шостого (!) покоління Mitsubishi F-3 повинен бути не одним з кращих, а найкращим літаком. Причому він має створюватись саме вітчизняними компаніями, а не бути результатом підконтрольного проектування.

Тож за таких підходів Японія і розвиває проект винищувача F-3 і сподівається, що «успішне визначення шляху до співпраці між США та Японією у цій програмі може стати важливим елементом посилення оборонних можливостей та компетенцій». А якщо цього не вдасться зробити, то це може "підірвати перспективи майбутньої співпраці з розвитку оборонних можливостей ".

Співраця між США і Японією має розглядатися з огляду на потенційну реакцію Пекіна

Якщо залишити осторонь внутрішні питання, то будь-яка співпраця між США і Японією повинна також розглядатися з точки зору потенційної реакції Пекіна і Сеула.

"Навіть незначні відмінності у сприйнятті такої співпраці призведуть до обмежень спільного розвитку США і Японії. Такі провокаційні програми як розробка гіперзвукових ракет розглядатимуться як ескалація і, швидше за все, викличуть реакцію з боку Китаю, Росії і/або Північної Кореї. Це може ускладнити інші торгові або геополітичні інтереси, які виходять за межі Північно-Східної Азії", попереджають автори.

Зрозуміло, що такі нові технології, як штучний інтелект, гіперзвукова зброя і безпілотні платформи змінять майбутнє військових операцій і стратегічний ландшафт Індо-Тихоокеанського регіону. Але, щоб отримати користь та безпеку від нових технологій, Сполучені Штати і Японія повинні прискорити та поглибити оборонну співпрацю та технологічну координацію та взаємодію, наголошують експерти Atlantic Council.

Наталія КОВАЛЬСЬКА, спеціально для Defense Express

Читайте також: Модернізація Сухопутних військ США. Протиповітряна і протиракетна оборона