xcounter
#

Модернізація Сухопутних військ США. Протиповітряна і протиракетна оборона

923
Модернізація Сухопутних військ США. Протиповітряна і протиракетна оборона

Агресивні дії Росії у світі та, передусім, в Україні змушують звернути підвищену увагу на проблему захисту власного повітряного простору від ворожих ракет, безпілотників й інших загроз. У цих реаліях галузь протиповітряної та протиракетної оборони наразі є одним з ключових пріоритетів Стратегії модернізації Сухопутних сил США. З метою створення надійного "захисного купола" у Сполучених Штатах розробили низку програм, спрямованих на мінімізацію ризиків і підвищення ролі наземних підрозділів ППО. Defense Express пропонує читачам ознайомитися з оглядом цих програм, які, за планом американських військових, мають забезпечити надійний захист як США, так і важливих союзних об’єктів.

До місця проведення операції прямує група безпілотних авіаційних систем. У той самий час до місця дислокації рухаються наземні підрозділи. Деякі військовослужбовці оснащені новітнім лазерним озброєнням, а інші мають можливість відслідковувати траєкторію ворожих ракет, яка відображається на їхніх нашоломних дисплеях. У небі пролітають бойові гелікоптери з реактивними і ракетними озброєннями, готові за першим сигналом відкрити вогонь по ворожих позиціях синхронно з наземними пусковими установками.

Кожна з цих систем вирішує власні завдання, проте усі разом вони є потужним організмом, здатним ефективно протистояти сучасним загрозам. Разом всі ці засоби допоможуть створити багаторівневу систему оборони, яка є одним із ключових елементів Стратегії національної оборони США, що передбачає створення до 2028 року армії, здатної проводити комбіновані операції в різних середовищах.

Ця стратегія реалізується в рамках програми модернізації під керівництвом Командування Сухопутних сил з питань перспективного розвитку (U.S. Army Futures Command’s – AFC) і ставить за мету забезпечення кожного військовослужбовця новітніми засобами ведення бою. Командування Сухопутних сил з питань розвитку бойових спроможностей U.S. Army Combat Capabilities Development Command (CCDC, входить до складу AFC) бере участь в цьому процесі як розробник перспективних концепцій і координатора різних НДДКР за всіма перспективними напрямками технічної модернізації.

НДДКР в галузі протиповітряної і протиракетної оборони (ППО/ПРО), які здійснюються під егідою командування CCDC, спрямовані на реалізацію ключових пріоритетів Стратегії модернізації Сухопутних сил. Однією з найважливіших складових цієї стратегії є відмова від використання вузькоспеціалізованих систем, не здатних працювати в комплексі і обмінюватися інформацією між собою, і перехід до систем ешелонованої оборони, які працюватимуть у комплексі, доповнюючи одна одну і забезпечуючи захист від усього спектра повітряних і ракетних загроз. Наприклад, зв’язок на полі бою може здійснюватися за допомогою віддалених систем, таких як супутники і повітряні платформи, як пілотовані, так і безпілотні, а також комп’ютери. У війнах майбутнього дуже важливо буде забезпечити стабільний зв’язок на рівні об’єднаних міжвидових угруповань і між підрозділами, що діють в різних середовищах – на землі, в повітрі, на морі, в космосі і в кіберпросторі.

CCDC бере участь в реалізації Стратегії ППО/ПРО Сухопутних сил, надаючи свої технологічні напрацювання і допомогу досвідчених конструкторів. Адже саме на технологіях будуватимуться нові спроможності для збільшення дальності та ефективності систем озброєнь, які забезпечать функціонування «куполів захисту» від повітряних і ракетних загроз. Ці захисні куполи, які працюватимуть в комплексі один з одним, сформують ешелони оборони і у протистоянні з будь-яким противником забезпечать перевагу, необхідну для ефективного захисту від повітряних і ракетних атак, які можуть здійснюватись проти військових підрозділів і особливо важливих об’єктів США або їх союзників.

«Купола захисту»

Ешелон 1: BLADE. Універсальна система протидії малим БПЛА. Найменший, найбільш мобільний купол захисту

Маневрові підрозділи, що діють на тактичному рівні, повинні мати на озброєнні засоби локального захисту для боротьби з мобільними загрозами, зокрема, безпілотними авіаційними комплексами (БАК) різних розмірів, від найменших (Клас 1) до найбільших (Клас 5). Оборону першого ешелону буде сформовано за рахунок перспективної системи BLADE (Ballistic Low Altitude Drone Engagement). Вона призначена для протидії малим БПЛА на відстанях, на яких дрон залишається видимим неозброєним оком. Завдяки інтуїтивному інтерфейсу BLADE буде відрізнятися простотою і легкістю у використанні.

«Купола захисту»: триває розробка систем ППО/ПРО для створення багаторівневої, ешелонованої оборони від ракет і ударних БПЛА.

BLADE здатна пеленгувати об’єкти, ідентифікувати та відслідковувати їхню траєкторію, а також знищувати БПЛА кулеметним вогнем. В основі системи лежить модифікована дистанційно керована турель М153 CROWS II з 12,7-мм кулеметом Browning М2 та антеною малогабаритної РЛС виявлення та управління вогнем Рrecision Fire Control Radar (PFCR). Завдяки наявності звичайної і тепловізійної камер, CROWS здатна уражати цілі як вдень, так і в темну пору доби.

Будь-яка людина, що має досвід роботи з кулеметом, знає, як важко вцілити з нього по об’єкту, що рухається. Система BLADE має у своєму складі пошукову РЛС і систему управління вогнем. Вони дозволяють успішно вражати малі БПЛА короткою чергою з кулемета, як це було під час випробувань прототипу, які відбулися в червні 2019 року на полігоні Форт Дікс (штат Нью-Джерсі).

Завершальний етап випробувань системи (Рівень 6) заплановано на грудень 2019 року. Ступінь готовності будь-якої системи, що розробляється, варіюється від Рівня 1 до Рівня 9. Готовність Рівня 6 означає, що дослідний зразок (літального апарату або бойової машини) успішно пройшов випробування в реальних умовах експлуатації. Після проходження Рівня 6 нова система передається керівникам програми і в організацію, що відповідає за реалізацію відповідного проєкту. Там проєкту присвоюється офіційний статус, що дає право на фінансування подальшої розробки.

Ешелон 2: Бойовий високоенергетичний лазер

Сухопутні сили активно працюють над створенням бойового твердотільного лазера високої енергії. З підвищенням потужності бойового лазера при збереженні габаритів з’являється можливість його установки на більш компактній мобільній платформі, а, отже, і досягнення більш високого рівня бойової ефективності і захищеності підрозділів і бойової техніки. Кожен постріл з твердотільного лазера для ураження ворожої ракети або дрона обходиться буквально в копійки в порівнянні з традиційними засобами ППО/ПРО.

Дослідницька лабораторія Сухопутних сил розробляє для армії волоконно-лазерні технології, які дозволять збільшити потужність, а отже і дальність та ефективність лазерної зброї і при цьому зменшити її вагу, габарити та кількість конструктивних елементів. Головна перевага волоконно-лазерної зброї полягає в тому, що вона здатна генерувати промінь дуже високої потужності і спрямованості. Це дозволить ефективно уражати цілі на більш далеких відстанях, тому що чим більше енергії буде сконцентровано в конкретній точці, тим вище буде уражаючий ефект і ефективна дальність зброї.

Високоенергетичний лазер для Сухопутних сил розробляється в рамках проєкту під назвою «Багатофункціональний лазер високої енергії» (Multi-Mission High Energy Laser (MMHEL). Він входить до складу цілого сімейства нових зразків лазерної зброї і базуватиметься на мобільній бойовій платформі. Крім ураження цілей, цей високоенергетичний лазер можна буде використовувати і для вирішення завдань дальньої розвідки й супроводу цілей.

Технологію MMHEL планується довести до 7-го рівня готовності в 2021 році. Тоді ж відбудуться експлуатаційно-демонстраційні випробування з використанням цілей різних типів і розмірів. У 2022 році на озброєння Сухопутних сил надійдуть чотири ББМ типу Stryker з встановленими на них експериментальними зразками лазерної системи MMHEL, які працюватимуть в комплексі із засобами ППО малої дальності Maneuver-Short-Range Air Defense.

Ешелони 3 і 4

Нові високомобільні засоби ППО для перехоплення великих повітряних об’єктів на великих відстанях, які розробляються в рамках проєкту Maneuver Air Defense Technology (MADT), посилять потенціал ППО, який сьогодні забезпечується за рахунок самохідних ЗРК малої дальності Short-Range Air Defense Systems.

Протиракети MADT призначені для оснащення самохідних ЗРК Maneuver-Short-Range Air Defense (M-SHORAD). Командування Сухопутних сил повідомило про те, що перші п’ять дослідних зразків самохідного ЗРК з протиракетами MADT мають бути передані для випробувань, які почнуться в жовтні (2019 рік). Ці комплекси будуть встановлені на бойових машинах Stryker нової модифікації. На першому етапі випробувань кожна машина буде оснащена двома ракетами HELLFIRE, 30-мм автоматичною гарматою M230LF, кулеметом калібру 7,62 мм і 4-ма ракетами Stinger. Системи M-SHORAD убезпечать бронетанкові і моторизовані бригадні тактичні групи Stryker від повітряних атак з будь-якого напрямку.

Крім наземних радарів і супутникових засобів виявлення, у системах для перехоплення ракет широко застосовуються космічні датчики інфрачервоного випромінювання, які виявляють тепловий слід від ракетного пуску. Після виявлення факту запуску відстеженням траєкторії ракети займається наземний радар системи ППО.

Крім того, засоби ПРО створюються з урахуванням можливості мережевої взаємодії з РЛС управління вогнем, як уже існуючими, так і перспективними. Так, наприклад, CCDC, Aviation & Missile Center, ARL і C5ISR спільно працюють над створенням повністю цифрової РЛС нового покоління Next Generation Fires Radar.

Розробка спрямована на те, щоб домогтися істотного підвищення бойових характеристик і надійності систем ППО/ПРО за рахунок більш ефективного й оперативного виявлення загроз. Для цього нову РЛС планується оснастити засобами для адаптивного діаграмоутворення і одночасного відстеження великої кількості об’єктів, а також передбачити можливість роботи в декількох діапазонах частот для забезпечення більш стабільної роботи в умовах протидії противника.

Також у США займаються розробкою сучасного програмного комплексу та цифрових компонентів для новітньої експериментальної РЛС з відкритою програмною архітектурою, яка має з’явитися вже в 2021 році. Наявність такої експериментальної платформи дозволить Сухопутним силам скоротити терміни прийняття на озброєння нових систем, а також прискорити й спростити процес модернізації за рахунок простого оновлення відповідного програмного пакета.

Ешелон 5: Потужний бойовий лазер HEL-TVD

Багато проєктів створювалися як дослідні або демонстраційні зразки, які використовувалися для подальшого вдосконалення вже існуючих розробок і визначали напрямок подальших зусиль. Саме так починався проєкт зі створення демонстраційного прототипу самохідної бойової лазерної установки високої потужності під назвою High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator (HEL-TVD).

На цьому етапі лазерна установка потужністю 100 кВт монтується на шасі вантажного автомобіля сімейства FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles). До складу установки входять високошвидкісна система управління променем і супроводу цілей; система електроживлення; система охолодження; система приводів для боротьби з маневреними цілями. За останні декілька років Сухопутні сили досягли значного прогресу в створенні бойової лазерної установки досить великої потужності на базі самохідної платформи з потрібними характеристиками тактичної мобільності.

Сухопутні сили прагнуть запровадити напрацювання програми HEL-TVD в аналогічні проєкти, які реалізуються під егідою ВМС і Секретаріату Міністерства оборони. Таке партнерство дозволить створити більш потужну й ефективну зброю для захисту об’єктів від ворожих ракет, артилерії, мінометів, БПЛА та інших загроз.

Одночасно з проєктом створення прототипу HEL-TVD Управління RCCTO продовжує НДДКР з перспективних розробок нових поколінь. Так, Лабораторія ARL розробляє експериментальні зразки волоконно-лазерної зброї і розраховує досягти 4-го Рівня технологічної готовності в 2028 році.

Ешелон 6: Система LOWER AD. Найбільший купол захисту

Продовжується розробка нової, відносно дешевої системи протиповітряної оборони для Сухопутних військ. Це зенітно-ракетний комплекс, розрахований на 25 транспортно-пускових контейнерів для ракет.

На сьогодні комплекс має робочу назву Low-cost Extended-Range Air Defense (LowER-AD). LowER-AD матиме менший розмір і меншу вартість у порівнянні з протиракетними комплексами типу Patriot. Нова система ППО/ПРО призначена для ураження дозвукових крилатих ракет і ударних БПЛА. Це дасть можливість використовувати ЗРК Patriot для боротьби з більш серйозними загрозами і на більш далеких дистанціях.

Технологія LowER-AD дозволить зменшити розмір ракети і розмістити більше ракет на одній пусковій установці. В даному випадку йдеться про 25 ракет. У ракеті буде використана модернізована система навігації, недорогі ГСН і бойова частина, що дозволить досягти максимальної ефективності при збереженні відносно невисокої вартості.

Вогневі випробування системи LOWER AD почнуться вже в 2021 фінансовому році, коли технологія досягне 6-го рівня готовності.

* * *

У США активно розвивають системи ППО і ПРО, можливості яких будуть підтримувати багатодоменні операції, створюючи не тільки багаторівневий захист, але й захисні куполи для забезпечення безпеки військових як на землі, так і в повітрі. Ці куполи мають надати силу інноваційним технологіям і можливостям, які будуть здатні забезпечити вирішальну перевагу на полі бою.

Генерал-майор Седрік Т. Вінз, Army ALT Magazine