xcounter
#

Що це за ракета 9М730 "Буревестник" з ядерним двигуном в РФ, і чи може вона взагалі літати

9233
Один із випробувальних пусків ракети 9М730 "Буревестник" в 2018 році, зображення з відкритих джерел
Один із випробувальних пусків ракети 9М730 "Буревестник" в 2018 році, зображення з відкритих джерел

Чому знову виник привід говорити про цю "чудо-зброю", жодне з випробувань якої не завершилось вдало

Західні ЗМІ почали говорити про те, що РФ начебто готується до проведення чергової спроби випробувань експериментальної ракети із ядерним двигуном, відомої під індексом 9М730 "Буревестник". Приводом для цього стала поява супутникових знімків від Sentinel наприкінці вересня цього року, на якому зафіксовано один із майданчиків на полігоні "Новая Земля", що в 2017-2018 роках використовувався для випробувальних пусків того ж "Буревестника".

Зокрема, були помічені "висока активність на об’єкті", машина із причепом, на якому розміщено щось схоже на транспортно-пусковий контейнер під ракету та два спеціалізовані літаки, які під час випробувань в 2017-2018 роках використовувались для збору телеметричних даних під час польотів дослідних зразків "Буревестника". І це все в свою чергу дало журналістам The New York Times підстави припускати, що РФ готувалась або уже провела випробування цієї експериментальної ракети.

Читайте також: Що відомо про безпілотник з Франції, зменшений варіант якого будуть виробляти в Україні
На знімку - ймовірно, підготовка стартового майданчика для нових випробувань ракети "Буревестник", вересень 2023 року, супутникове зображення від Planet Labs, зображення наводить The New York Times

Журналісти NYT при цьому посилаються на дані некомерційної організації "Ініціатива по ядерній загрозі" (Nuclear Threat Initiative) щодо того, що в проміжку 2017-2019 років росіяни провели відомих 13 спроб випробувати ракету 9М730 "Буревестник", і всі вони завершились невдало.

При цьому самі експерти Nuclear Threat Initiative говорять про те, що теоретично ракета "Буревестник" повинна мати ядерний заряд великої потужності, й дальність польоту до 3000 км, та використовуватись скоріше як інструмент "другої хвилі ядерного удару", після використання міжконтинентальних балістичних ракет.

Самі проект 9М730 "Буревестник", схоже, досі має зловісну "славу". Бо саме цей вид озброєння називав Путін під час виступу в 2018 року, коли перераховував "розробки по зброї, заснованій на нових фізичних принципах". Але якщо уважно прочитати публікації самих рашистів того часу, то цілком логічно виникає сумнів, а чи зможе взагалі полетіти та ракета "Буревестник".

Один із випробувальних пусків ракети 9М730 "Буревестник" в 2017-2018 роках, зображення з відкритих джерел

Річ у тім, що російські конструктори хочуть використовувати на 9М730 "Буревестник" дуже специфічну силову установку. Не просто міні-атомний реактор, а реактор, який має нагрівати повітря до наскільки високої температури, щоб це в свою чергу створювало реактивну тягу. Із якою швидкістю при цьому мала би летіти сама ракета, це лишається невідомим. Натомість точно відомо, що для старту "Буревестника" мав використовуватись класичний твердопаливний прискорювач, а реактор мав би вмикатись уже польоті.

Самі росіяни писали про те, що довжина фюзеляжу ракети 9М730 мала складати мінімум 12 метрів, що бойова частина під цю ракету ще не була сконструйована, і що під час як мінімум кількох випробувань на борту цього "изделия" був не справжній міні-реактор, а "електричний імітатор". Це цікава технічна деталь – для випробувань "Буревестника" в 2017-2018 роках ймовірно могла використовуватись перероблена пускова установка від берегового ракетного комплексу 4К44 "Редут".

Ймовірний вигляд пускової установки для випробувань 9М730 "Буревестник", зображення з відкритих джерел

Сповіщення NOTAM про закриття повітряного простору над Баренцевим морем та в зоні можливого пуску "Буревестника" чинне до 6 жовтня 2023 року, тому остаточні висновки по можливому випробуванню 9М730 робити поки що зарано.

Західні аналітики уже впевнені, що якщо росіяни доведуть до фіналу цей проект в наступні кілька років, то це може стати одним із загрозливих епізодів нового витка "ядерної гонки озброєнь".

Читайте також: Що це за літак Бе-12, наскільки він старий, і скільки таких є в РФ