xcounter
#

Румунія хоче витрати 2,1 млрд доларів на ППО малої дальності: у конкурсі два рідкісні ЗРК - Spyder-SR та VL Mica

VL Mica
VL Mica
4067

Spyder-SR та VL Mica - зенітні ракетні комплекси малої дальності, й у незалежно від вибору, Румунія все одно стане першим оператором одного з комплексів у країнах НАТО

Румунія на фоні реального досвіду війни в Україні активізує посилення свої протиповітряної оборони й націлилась реалізувати програму оновлення зенітних ракетних комплексів малої дальності, яка хоча й була окреслена у 2019 році, але поки не посунулась у практичній реалізації.

Зокрема тендер на нові ЗРК, які мають замінити радянські системи, мав бути укладений ще у 2022 році, але до оголошення тендеру Бухарест наблизився лише зараз. При цьому у конкурсі, як пише Defense News з посиланням на власне джерело в оборонному відомстві країни, буде брати участь лише два кандидати.

Читайте також: У ПС ЗСУ оголосили скільки загалом вдалось збити Х-47 "Кинжал" та чому часом передають лише пускові, а не ЗРК у зборі

Й обидва ЗРК не відрізняються широким поширенням: у боротьбі за контракт буде брати участь ЗРК VL Mica від MBDA та Spyder від ізраїльського Rafael. При цьому загальний цінник замовлення не буде перевищувати 2,1 млрд доларів, бо у цій загальній сумі знаходиться й закупівля додаткових засобів ППО ближньої дії. Відносно останніх, то мова йде про фактично ПЗРК й вибір вже фактично зроблено і це буде Mistral 3.

Водночас вибір конкурсантів у вигляді лише VL Mica та Spyder більш ніж цікавий. За характеристиками європейський VL Mica, яка більш відома як корабельна система, має можливості перехоплення цілей на дальності до 20 км, а по висоті до 9 км.

Сама зенітна ракета є адаптацією ракети "повітря-повітря" Mica до вертикального запуску з землі. Можуть бути використані ракети з інфрачервоною або радіолокаційною головкою самонаведення.

VL Mica

Але попри об'єктивно доволі цікаві характеристики, поки VL Mica не може похвалитися великою кількістю замовників. Зокрема ці ЗРК зараз експлуатує Ботсвана, Марокко та Саудівська Аравія (за Military Balance), серед інших операторів у інших джерелах часом вказується Грузія, Оман та Таїланд.

Водночас Spyder має чотири версії, з якої до ЗРК малої дальності відноситься лише Spyder-SR з дальністю дії до 20 км та за висотою близько 9 км. Spyder-SR також використовує адаптовані до ЗРК ракети "повітря-повітря" Python-5 з інфрачервоною головкою самонаведення та/або Derby з радіолокаційною головкою. Відомі оператори Spyder-SR: Сінгапур, Грузія та Індія.

Spyder ЗРК

Водночас у країнах НАТО Spyder, але у версії LR з дальністю до 80 км, вже у строю. Саме такий вибір зробила Чехія, коли вирішила відносно бюджетно оновити свою ППО без Patriot та NASAMS, замовивши у жовтні 2021 рік за 460 млн доларів чотири батареї, при цьому отримавши першу ще до кінця 2022 року.

Таким чином вибір Румунії, якщо він буде зроблений, означає те, що румунські збройні сили стануть першими операторами серед країн НАТО VL Mica чи Spyder-SR. Й вибір між ними одночасно полягає, як у фінансовому (скоріш за на користь Ізраїлю) так й у політичному (на користь MDBA) аспектах.

Читайте також: Чеська Tatra Trucks веде перемовини про тисячі вантажівок для ЗСУ – ЗМІ