Москва намагається уникнути дій міжнародних санкцій та приховати "темні справи" шляхом повного засекречення всіх закупівель, які здійснюються за Державним оборонним замовленням. Відповідний закон, в остаточному - третьому читанні, прийняла Державна Дума РФ 7 квітня 2020 року.
Про це в коментарі Defense Express повідомив військовий експерт, головний редактор журналу Ukrainian Defense Review Антон Міхненко.
"Ключовою метою цього закону є запобігання дії міжнародних санкцій щодо російських оборонних компаній. А не "захист інформації", як про це наголошують у Москві. Це пов’язано із тим, що в РФ є критична нестача комплектуючих для озброєння у всіх сферах. Це стосується мікроелектроніки, комплектуючими для двигунобудування, авіабудування, сучасних станків, тощо. І єдиний шлях для Кремля - закупівля у несумлінних іноземних постачальників, які готові порушити санкції. Москва ж прийняттям такого закону, фактично, створює ширму для темних справ", - зазначив експерт.
Процес прийняття цього закону розпочався ще в листопаді 2019 року. Відповідно до прийнятого документу виключена необхідність обов'язкового розміщення відомостей про закупівлі в рамках державного оборонного замовлення. Це поширюється на закупівлі як з боку державних замовників, так і з боку виконавців держоборонзамовлення.
Крім цього передбачено обмеження по замовленнях в сферах розробки, виробництва і поставки космічної техніки та об'єктів космічної інфраструктури. Закон дозволяє не розміщувати інформації про такі закупівлі в Єдину інформаційну систему в сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб.
За словами Антона Міхненко: "Зараз в ОПК РФ є всі можливості приховати, що і скільки вони закуповують всередині країни та закордоном. При цьому, з'являється і інша "сторона медалі" - зростуть корупційні ризики. Адже під грифом "таємно", можна легко приховати різного роду видатки, які в подальшому можуть "осісти" у кишенях чиновників".
В подальшому російські тендери на закупівлю в рамках ДОЗ будуть проводитися на закритому електронному торговельному майданчику АСТ-ДОЗ. Інформація про їх проведення та укладені контракти не з'явиться в інформаційній системі держзакупівель.
Дивіться також: Т-90М "Прорыв" у нікуди: чому Росія не змогла зробити навіть "недоАрмату"