xcounter
#

РФ в 2000-хх роках продала Ємену під МиГ-29 навіть Р-77, тому не дивно, що в хуситів є міцна ППО

10276
Р-73,  Р-27 та Р-77 в розпорядженні єменських хуситів, які використовуються як імпровізований засіб ППО, зображення з відкритих джерел
Р-73, Р-27 та Р-77 в розпорядженні єменських хуситів, які використовуються як імпровізований засіб ППО, зображення з відкритих джерел

Це угрупування має цілий арсенал засобів ППО іранського та радянського виробництва, і це створює відповідні проблеми для кампанії ударів США

В період з 15 березня по 23 квітня 2025 року підрозділи протиповітряної оборони угрупування "Ансар Аллах", вони ж єменські хусити, збили аж шість розвідувально-ударних БПЛА MQ-9 Reaper, що є доволі високим темпом втрат для збройних сил США. Крім того, американські військові для ударів по об’єктам хуситів у Ємені були вимушені залучити "стелс"-стратегічні бомбардувальники B-2 Spirit, що на перший погляд виглядає як вкрай непропорційне застосування сили.

Але з іншої сторони, усе описане вище має таке пояснення – у розпорядженні єменських хуситів є насправді цілий арсенал засобів протиповітряної оборони, до складу якого входять навіть клон ЗРК "Бук" та ракета "повітря-повітря" Р-77 для пуску із землі, про що в своїй публікації пише портал The War Zone.

Читайте також: Ядерна війна за воду: Пакистан офіційно пригрозив Індії війною, якщо та загородить ріки

Тут варто наголосити, що кількість наявних засобів протиповітряної оборони у єменських хуситів – не є публічно доступними даними. Однак за фото у відкритих джерелах можна окреслити, які саме системи ППО має в своєму розпорядженні угрупування "Ансар Аллах" у Ємені.

Для початку тут варто згадати про комплекси Barq-1 та Barq-2, про наявність яких єменські хусити вперше заявили восени 2023 року, і котрі виглядають як мінімум розвитком іранських ЗРК сімейства Taer, ймовірно навіть прямих клонів комплексів "Бук" та "Куб".

Хусити в Ємені мають також "самопальне" озброєння протиповітряної оборони, створене на базі некерованого реактивного снаряда Badr-1, і котре може мати позначення Badr-1P, Maraj або Miraj. Наскільки такий реактивний снаряд може бути ефективним для стрільби в форматі "поверхня-повітря" - питання відкрите, але сама розробка виглядає монструозно.

Maraj або Miraj, 2023 рік, зображення наводить Oryx

З публічних даних також відомо, що бойовики угрупування "Ансар Аллах" у Ємені мають в своєму розпорядженні не тільки іранські баражуючі зенітні ракети під позначенням "358" або ж SA-67, але й свою локалізацію цього озброєння під назвою Saqr-2, котра візуально відрізняється відсутністю хвостових стабілізаторів та коротшим корпусом.

Що стосується арсеналу ракет "повітря-повітря" для запуску з наземних установок, то тут картина виглядає так. Росія в 2000-хх роках для урядових збройних сил Ємену продавала ракети типів Р-73Е, Р-27Т та Р-77 для застосування із літаків МиГ-29. Самі МиГ-29 були втрачені по різним причинам, але ракети до них залишились, частина із них попала в руки єменським хуситам.

Спроба єменських хуситів застосувати Р-27 як зенітну ракету, архівне зображення від уряду Саудівської Аравії

Відомо, що угрупування "Ансар Аллах" для ракет Р-73Е у форматі для пуску з наземної установки дало позначення Thaqib-1, для Р-27Т - Thaqib-2, ну і для Р-77 - Thaqib-3. Ці ракети у відповідній конфігурації для пуску із землі хусити демонстрували під час різних парадів. По Р-27Т, вона ж Thaqib-2 та Р-73Е, вона ж Thaqib-1 були зафіксовані спроби бойового застосування.

Раніше Defense Express також писало про те, що якщо хусити отримують комплектуючі під ракети з Ірану, то сенс тоді для США бомбити Ємен.

Спроба єменських хуситів застосувати Р-73 як зенітну ракету, архівне зображення від уряду Саудівської Аравії
Читайте також: РФ в Латинській Америці збирається ремонтувати ті вертольоти, які США так і не "вигребли" для ЗСУ, цим це показово