xcounter
#

РЕБ України: "Мандат" на монополію в ефірі

3081
Р-330КВ1М - одна з машин комплксу "Мандат-Б1"
Р-330КВ1М - одна з машин комплксу "Мандат-Б1"

Р-330УМ "Мандат-Б1" - український боєць за вітчизняний радіопростір

Досвід останніх війн та конфліктів, в тому числі на сході України, чітко демонструє, що у випадку використання засобів радіоелектронної боротьби, ефективна діяльність армійських підрозділів стає більш ускладнена.

Росія інтенсивно використовує нові засоби РЕБ на території України з 2014 року. На просторах Донбасу засвітилися "Житель", "Красуха-4", "Леєр-3", "Репеллент-1" та багато іншого.

Читайте також: ​Зброя Росії на Донбасі: стало відомо, що тестує армія РФ на сході України (фото та ТТХ)

Але Україна в питанні РЕБ також не "пасе задніх". Якщо після початку російської агресії завдання з придушення сигналів противника виконували старі радянські комплекси, а також відомі французькі TRC від компанії Thales, то на сьогодні в країні вже налагоджене серійне виробництво власного засобу РЕБ - Р-330УМ "Мандат-Б1".

Український "Мандат" призначений для виявлення та радіоподавлення ліній зв'язку, як з фіксованими робочами частотами, так і з програмною перебудової робочої частоти. Комплекс контролює діапазон від 1,5 (півтора) до 1000 МГц, де і здійснює придушення сигналів.

Реакція у "Мандата" практично миттєва. При цьому він діє на глибину до 60 км та визначає місця джерел радіовипромінення з точністю близько 5-10% від дальності.

Р-330УМ
Склад комплексу Р-330УМ "Мандат-Б1"

До його складу входять чотири типи станцій. Зокрема, Р-330РДМ - яка забезпечує радіорозвідку та управління комплексом. Р-330КВ1М - що ставить радіоперешкоди у КХ діапазоні та дві станції - Р-330 УВ1М та УВ2М, які призначені для постановки завад в УКХ радіозв'язку. Кожна з них може працювати, як у складі комплексу, так і окремо.

Відомо, що після успішних результатів державних випробувань "Мандат" був прийнятий на озброєння української армії в 2014 році. Однак тоді його постачання у війська не відбулося. Після захоплення РФ в Донецьку підприємства розробника - "Топаз", виробництво Р-330УМ було організовано на потужностях в інших регіонах України.

Р-330УМ
Р-330УМ "Мандат-Б1" вже постачається до війська

Створення "Мандату" запустили на НВК "Іскра" та у ЦКБ "Протон" зі складу ДК "Укроборонпром". В 2017 році, за офіційними повідомленнями, перші серійні станції зі складу комплексу, а саме - Р-330УВ1М та УВ2М виробництва "Іскри" почали надходити у Збройні Сили України. Надалі, в червні 2019 свою серійну станцію - Р-330КВ1М, успішно випробувало ЦКБ "Протон". За їх результатами серійна машина підтвердила всі задані характеристики, подавивши системи радіозв‘язку "умовного противника".

Р-330КВ1М
Р-330КВ1М призначено для придушення у короткохвильовому діапазоні

В дійсності, вітчизняним промисловцям вдалося, в умовах втрати виробничого і, частково, наукового потенціалу на окупованій частині Донбасу, отримати інструмент, який дозволяє повністю подавити зв‘язок підрозділів противника. Тим самим унеможливити процес управління, наведення ним артилерії, координацію дій з іншими підрозділами. В умовах сучасного збройного протистояння це дає рішучу перевагу, як під час оборони, так і при наступі.

Читайте також: ​Mitsubishi F-3: яким буде японський винищувач 6-го покоління