xcounter
#

Поки мріємо про Tomahawk, в США виник варіант і з ракетою SM-6 на 460 км по балістиці

11572
Батарея ракетного комплексу середньої дальності Typhon, липень 2023 року, фото – U.S.Army
Батарея ракетного комплексу середньої дальності Typhon, липень 2023 року, фото – U.S.Army

Американці вперше за 30 років матимуть ракетну систему середньої дальності, конфігурація якої багато що підкаже

Портал The Drive пише, що армія США провела демонстрацію оперативних можливостей свого ракетного комплексу середньої дальності Typhon, що стане першим за останні 30 років системою такого типу в розпорядженні американських військових.

Окремою особливістю комплексу Typhon є його конфігурація – в якості пускових установок використовуються комірки для вертикального пуску із УВП типу Mark 41, в які можна заряджати крилаті ракети Tomahawk у версії TLAM (для ураження наземних цілей) та зенітні ракети великої дальності SM-6, що мають дальність ураження повітряних цілей до 240 км і навіть мають можливість уражати морські та наземні цілі по балістичній траекторії на дальності до 460 км.

Читайте також: Й 30 млрд доларів замало: у Польщі порахували чи вистачить замовлених ЗРК включно з Patiot для "тотальної" ППО
Пускова установка ракетного комплексу середньої дальності Typhon, липень 2023 року, фото – U.S.Army

Зенітна ракета SM-6 створювалась для оснащення есмінців ВМС США, оснащених УВП типу Mark 41. Сам факт використання "морської" ракети цього типу наземними підрозділами армії США сам по собі виглядає цікаво, і має одразу декілька мотивів.

Перший і публічно заявлений – американські військові сподіваються, що завдяки SM-6 ракетний комплекс Typhon отримає можливість штатно збивати гіперзвукові ракети. Тим більш, що на цьому ракетному комплексі використовується система управління вогнем, заснована на Aegis Combat System.

Другий, не заявлений публічно – схоже, що американські військові також сподіваються за потреби застосувати ті самі SM-6 для ударів по наземним чи морським цілям. Тим більш, що ВМС США ще в 2016 році успішно провели випробування, під яких за допомогою SM-6 вдалось втопити один із списаних фрегатів.

Типи ракет, які можуть запускатись із УВП типу Mark 41, ілюстративне зображення від Lockheed Martin

На користь варіанту з використанням SM-6 для стрільби по балістичній траекторії в режимі "поверхня-поверхня" може грати й резон із фактичними темпами виробництва крилатих ракет Tomahawk.

В грудні 2022 року стало відомо, що корпорація Raytheon отримала контракт на виробництво до 2025 року 111 крилатих дозвукових ракет Tomahawk Block V морського й наземного базування загальною вартістю 171 мільйонів доларів. За цим контрактом випливало, що темп виробництва КР Tomahawk складатиме лише до 40 одиниць на рік, середня вартість ракети триматиметься на рівні 1,5 мільйона доларів за одиницю.

При цьому цікаво, що на відміну від комплексу BGM-109 Griffon часів "Холодної війни", що мав Tomahawk саме під ядерну БЧ, ракети під Typhon матимуть лише звичайну "конвенційну" боєголовку.

Випробувальний пуск Tomahawk із наземної пускової установки, фото з відкритих джерел

Якщо говорити про характеристики ракети SM-6, то там стартова маса складає 1,5 тон, зокрема БЧ – 125 кг, з кінетичним або уламково-фугасним спорядженням. Довжина фюзеляжу складає 6,5 метрів, швидкість польоту – понад 3,5 Мах, система наведення – комбінована, поєднання командно-інерційної та використання радіолокаційної ГСН на фінальному етапі польоту.

В свою чергу, до складу батареї комплексу Typhon входять 4 самохідні ПУ, машина з пунктом управління батареєю (BOC), машина забезпечення батареї (BSV) та одна машина для перезарядки ПУ (Reload trailer).

Склад батареї комплексу Typhon, ілюстративна інфографіка з відкритих джерел

Все вищевикладене з однієї сторони демонструє, що навіть для американських військових крилаті ракети Tomahawk в наземній версії є поки малодосяжними, всупереч мріям про далекобійний "бавовногенератор" для ЗСУ від західних партнерів, щоб дозволяв бити на понад 1000 км вглиб території РФ.

З іншої сторони, конфігурація самого комплексу Typhon може підказати багато чого цікавого для подальшого розвитку власної "ракетної програми".

Читайте також: На скільки глобальна проблема з затримкою навчання українських пілотів на F-16