xcounter
#
"Ангара-А5" під час свого єдиного пуску у 2014 році

​Міноборони РФ намагається врятувати "Роскосмос" замовленням на "Ангару-А5"

"Ангара-А5" під час свого єдиного пуску у 2014 році
4441

У Кремлі сподіваються, що замовлення чотирьох ракет "Ангара-А5" врятує російську космонавтику

Міністерство оборони Російської Федерації замовило чотири важкі ракети "Ангара-А5" у "Роскосмоса", якому приватна компанія Ілона Маска SpaceX завдала важкого удару та фактично викинула з ринку космічних послуг. Про підписання договору повідомили російські ЗМІ з посиланням на свої джерела.

Про бажання замовити "Ангару-А5" офіційно говорилось ще у квітні, але з посиланням на те, що контракт буде підписаний лише після успішного пуску восени 2020 року. Але, скоріш за все, досить туманне фінансове майбутнє становище "Роскосмоса" зумовило зміну планів.

Читайте також: ​У Росії заморозили космічну програму "Морський старт", яку помпезно купили в США
Ангара-А5
Сімейство ракет "Ангара" розроблялось з 90-х років

Справа в тому, що компанія Ілона Маска своїм кораблем Dragon 2 залишає російську космонавтику без контракту з NASA на доставку космонавтів на Міжнародну космічну станцію.

За одне місце у російському космічному кораблі "Союз" NASA останній раз заплатив 90 млн доларів, а загалом з 2006 року "Роскосмос" отримав від США 3,9 млрд доларів. Річні збитки Росії від припинення цього контракту оцінені у 400 млн доларів щорічно, при оголошеному бюджеті у 2,37 млрд доларів.

Пуск Dragon 2
Ілон Маск майже видавив РФ з комерційного космосу

Водночас один запуск "Ангара-А5" оцінюється у 100 млн доларів. Тобто замовлення на ці ракети є своєрідним рятувальним колом, який дозволить "Роскосмосу" протриматись на плаву ще певний час. Навіть в умовах завершення контракту з NASA та значного скорочення всіх інших іноземних контрактів з виведення комерційних супутників через високу аварійність "Протону".

Проте реальність виконання "Роскосмосом" контракту на "Ангару" викликає певні питання. З початку розробки цього сімейства ракетоносіїв ще у 90-х та перероблення проекту у 2000-х роках, яке обійшлося у 3 млрд доларів, було здійснено лише один пуск "Ангари-А5" у 2014 році.

Ангара-А5
Чи зможе "Роскосмос" довести "Ангару" до серії залишається під питанням

Також стало відомо про масштабні скорочення на підприємстві, яке виробляє "Ангару" - "ГКНПЦ Хруничева", на якому за останні роки було звільнено понад тисячу фахівців.

До того ж, економічна ефективність цієї одноразової ракети досягається виключно великою кількістю пусків цілого сімейства ракет сімейства "Ангара", які створені за модульним принципом: легка "Ангара-1", середня "Ангара-А3", важкі "Ангара-А5" та "Ангара-А7". Проте від легкої версії вже відмовились, а про розробку інших, крім "Ангари-А5" не повідомляється.

Ангара сімейство
Зі всього сімейства "Ангари" залишилась лише "А5"

Водночас російська ракета фактично не має майбутнього комерційного успіху. Вартість запуску - 100 млн, максимальний вантаж на низькій орбіті - 24,5 т, в той час як Falcon Heavy від SpaceX виводить на орбіту до 30 т з поверненням перших ступеней на Землю та 63 т без повернення, а вартість пуску оцінюється у 90 млн доларів.

Falcon Heavy
"Роскосмос" так не вміє

Тобто підтримання "Роскосмоса" шляхом закупівель "Ангари-А5" буде відбуватися Кремлем виключно за свої кошти. А сама російська космонавтика, яка є для РФ "скрепою" державного значення, буде нагадувати валізу без ручки.

Читайте також: ​"Панцирь" не справляється: у Лівії з'явились ЗРК "Бук" "іхтамнетів"