Збройні сили Ізраїлю перейшли до кампанії ударів з повітря по Сектору Газа, використовуючи як і ударні гелікоптери AH-64, так і тактичну авіацію з керованим озброєнням. На цьому тлі цілком закономірно виникає питання, а що взагалі в Ізраїлю з арсеналом балістичних та крилатих ракет, і наскільки він потужний. Раніше Defense Express уже торкався цієї теми, опираючись на матеріали CSIS (Центру міжнародних та стратегічних досліджень), але вважаємо за потрібне повторити, зважаючи на ті події, що відбуваються навколо.
Якщо узагальнювати усі відомі дані, то картина виглядає так – Ізраїль має доволі широку та цікаву номенклатуру крилатих ракет повітряного та морського базування (частина з яких може бути навіть носіями ядерних БЧ), навіть власні балістичні ракети середньої дальності, кількісні характеристики невідомі.
Читайте також: Бойовики ХАМАСу показали свої реактивні снаряди ППО Mutabar-1, і це дуже цікава зброя
Почнемо з того, що Ізраїль має власне сімейство авіаційних крилатих ракет типів Popeye 1 та Popeye 2. Перший тип КР був прийнятий на озброєння ще у 1986 році, може застосовуватись лише із F-15, другий тип був прийнятий на озброєння у 1995 році, та може використовуватись із F-16.
Popeye 1 має стартову масу 1360 кг, із яких 360 кг -бойова частина. Дальність пуску складає 80 км, система наведення – комбінована, інерційна система навігації на основному етапі польоту, та інфрачервона ГСН на термінальній стадії польоту, заявлене ймовірне відхилення – до 3 метрів. Особливість цієї КР – для її застосування на літак-носій також треба підвісити блок апаратури AN/ASW-55 масою 865 кг.
Popeye 2 має дещо меншу стартову масу, аніж її "попередниця" - 1135 кг, при тому що маса БЧ лишається такою ж, 350 кг. Ще одна важлива відмінність – на цій ракеті використовується поєднання інерційної системи навігації та GPS-навігації.
В свою чергу, логічним розвитком сімейства ракет Popeye 1 та Popeye 2 виявилась крилата ракета Popeye Turbo, яка має авіаційну версію (дальність пуску орієнтовно 200-350 км) та морську версію (для базування на підводних човнах, заявлена дальність – до 1500 км, начебто наявна опція із доставкою ядерної БЧ).
Найбільш потужнішими елементами ракетного арсеналу Ізраїлю вважаються все таки балістичні ракети середньої дальності типів Jericho 2 та Jericho 3. Більш-менш точні дані є лише по Jericho 2 – орієнтовно 24 ракети, дальність пуску до 1500 км, по Jericho 3 – суцільна "завіса таємниці".
На цьому цілком закономірно може виникнути питання – а як же ізраїльські ОТРК Lora? Почнімо з того, що The Military Balance 2023 нічого не говорить про наявність таких ракет в ЦАХАЛу.
А експерти того ж CSIS в своїй доповіді Missile Technology: Accelerating Challenges стверджують наступне: "Вважається, що Сили оборони Ізраїлю також використовують балістичну ракету LORA, які раніше були експортовані в Азербайджан, але міжвідомча конкуреція всередині ЦАХАЛу могла загальмувати плани по придбанню (таких ОТРК – ред)".
Читайте також: Скільки танків і бронемашин, артилерії та літаків має ЦАХАЛ