xcounter
#

Які далекобійні можливості має Україна для ударів по ворогу

5827
Потенціал України щодо нанесення далекобійних ударів по російським військам та іншим об'єктам зберігається і навіть нарощується
Потенціал України щодо нанесення далекобійних ударів по російським військам та іншим об'єктам зберігається і навіть нарощується

Незважаючи на проблеми з постачанням військово-технічної допомоги та виділенням нових пакетів фінансування з боку США, потенціал України щодо нанесення далекобійних ударів по російським військам та іншим об'єктам зберігається і навіть нарощується

Це досягається за рахунок підтримки наданих засобів в 2023 році та передачею деяких нових далекобійних видів озброєння в 2024 році. Окремо слід зазначити розвиток вітчизняних далекобійних засобів, в першу чергу, БПЛА.

Що стосується підтримки наявних можливостей, то мова, в першу чергу, йтиме про крилаті ракети SCALP/Storm Shadow. У січні Франція повідомила про рішення надати Україні ще 40 крилатих ракет SCALP. Додаткові постачання ракет Storm Shadow у 2024 році анонсувала Британія. Враховуючи високу ефективність цих франко-британських комплексів, очевидно, що удари по штабам, ключовим тиловим об'єктам росіян на окупованих територіях (зокрема, в Криму) продовжаться.

Читайте також: Чи можливо взагалі десь дістати ракети на 2-3 тисячі км, щоб бити по РФ
Британський Eurofighter Typhoon з крилатими ракетами Storm Shadow, Defense Express
Британський Eurofighter Typhoon з крилатими ракетами Storm Shadow / ілюстративне фото з відкритих джерел

Але в цьому році українські війська матимуть можливість застосовувати ще декілька нових зразків далекобійних систем. Зокрема довгоочікувані GLSDB, передачу яких деякі ЗМІ анонсували ще на осінь. В листопаді було повідомлено про передачу США однієї ПУ M142 HIMARS, яка, за оцінками аналітиків, є підготовленою саме для роботи з GLSDB. Плануючі бомби SDB, запущені з землі, дозволять вражати цілі на дистанції до 150км.

Окрім того, Франція анонсувала щомісячну передачу 50 плануючих авіабомб AASM Hammer. Особливий інтерес викликає можливість отримання Україною версії бомби з дальністю польоту у 150-200км.

Ще у 2023 році, компанія-виробник Safran Electronics Defense заявила, що веде роботу над збільшенням дальності польоту бомб в 2-3 рази за рахунок розробки нового ракетного прискорювача. Є досить ймовірним те, що нові системи пройдуть обкатку в Україні.

AASM Hammer на Rafale, Defense Express
AASM Hammer на Rafale

Допоки, з політичних причин, застосування західного озброєння обмежене лише об'єктами противника на окупованих територіях, удари про території Росії наносяться виключно українською зброєю. Початок 2024 року свідчить про те, що є певний приріст можливостей та ефективності і у цьому. Мова йде про нещодавні удари по ключовим об'єктам інфраструктури експорту енергоносіїв в Усть-Лузі і Туапсе. Для цих ударів, ймовірно, БПЛА подолали близько 1000 кілометрів дистанції.

Пожежа на терміналі компанії
Пожежа на терміналі компанії "Новатек" в Усть-Лузі Ленінградської області, Росія – перед тим пролунали вибухи

Нові далекобійні можливості України дозволяють з хірургічною точністю не просто наносити економічні збитки росіянам, але й впливати на настрої бізнес-еліт РФ напередодні виборів. Російські олігархи втрачатимуть свої прибутки через розв'язану Путіним війну і неспроможність силовиків забезпечити надійне прикриття своєї території.

В той же час, російські війська не просто продовжать нести жахливі втрати на полі бою, але будуть отримувати болючі удари по скупченню військ та техніки в тилу, по штабах, нові затоплені кораблі Чорноморського флоту. Такі показові поразки, забезпечені новими поставками західного озброєння і власними розробками, напряму сприятимуть зниженню волі керівництва в Кремлі продовжувати війну.

Читайте також: ЗСУ отримають більше зброї для глибоких ударів: що це може бути, а головне - коли: підсумки Рамштайн-18