У квітні 2024 року ВПС США втратили F-16C вартістю 21 мільйон доларів, який розбився під час тренувального польоту біля авіабази "Халломан" в штаті Нью-Мексико, пілот літака встиг катапультуватись.
Тривале розслідування по цьому епізоду показало, що причиною втрати літака стала унікальна поломка в двигуні F100-PW-220, яку б персонал цієї авіабази не зміг би навіть виявити, оскільки ця поломка відбулась у "сліпій зоні" силової установки. Про це йдеться в публікації порталу Task&Purpose.
Читайте також: Поставка Abrams з Австралії "може ускладнитися", і це прямо пов’язано із залежністю від рішень США

Як деталізують автори видання, розслідування по втраті згаданого вище F-16C показало, що цей літак упав буквально через 109 секунд після зльоту через те, що в двигуні буквально відірвалась лопатка вентилятора, вона ж "змінна лопатка статора", відрив якої викликав катастрофічне пошкодження двигуна на малій висоті без можливості відновлення".
Простіше кажучи – лопатка відірвалась, двигун заглох, і через 40 секунд спроби врятувати ситуацію пілоту не лишалось нічого іншого, аніж одразу катапультуватись; при цьому катапультування відбувалось на висоті лише 305 метрів.
Пояснення, чому настільки критичну ситуацію, як відрив лопатки двигуна під час польоту, саме в цьому епізоді не можна було передбачити, виглядає так. Двигун F100-PW-220 має 13 відсіків, або ж "ступенів", із яких авіатехніки безпосередньо на аеродромах можуть перевірити лише 12.

При цьому деталізується, що огляд цих ступеней відбувається через кожні 100 годин польотів із використанням спеціальних камерних телескопів. Однак нюанс в тому, що для такого огляду доступні ступені 1-4 та 6-13, а от якраз ступінь 5 опинилась у "сліпій зоні", і саме там відбувся відрив лопатки.
Добратись до лопатки 5 в умовах будь-якої авіабази по суті неможливо, перевірити цей елемент двигуна F100-PW-220 можна лише під час технічного обслуговування на авіабазі "Тінклер" в Оклахомі, де такі силові установки взагалі повністю розбирають на усі елементи; такий рівень обслуговування називається "складським" (depot inspection).

"Складське" обслуговування двигуна втраченого F-16C відбувалось аж у 2016 році, тому неможливо дізнатись, коли саме відбувся відрив лопатки в 5-ому відсіку двигуна. Через це комісія, яка розслідування епізод, постановила, що причину відриву лопатки та падіння літака встановити неможливо.
Цікаво, що в 2022 році один із інших дислокованих на авіабазі "Халломан" літаків F-16 мав у польоті незрозумілі неполадки із силовою установкою, огляд двигуна після посадки літака нічого не дав, бо "зондаж" 12 доступних ступеней не показав ніяких поломок, а найкритичніша 13-та (тобто ступінь 5) лишалась "в сліпій зоні" через описані вище технічні нюанси.
Читайте також: США поки не планують стріляти зі свого Typhon, який вже майже рік розгорнуто на Філіппінах