xcounter
#

Boeing пообіцяв прискорити постачання JDAM до Ізраїлю: чи вистачить їх і для України

4317
JDAM (всі фото: Israeli Air Force)
JDAM (всі фото: Israeli Air Force)

Щобільше, насправді прискорення виробництва у Boeing - позитивна новина для України

Для Ізраїлю американський оборонний гігант Boeing пообіцяв прискорити постачання комплектів JDAM для перетворення звичайних авіабомб у високоточні. Загалом мова йде про 1800 комплектів.

Про це стало відомо Bloomberg, який отримав цю інформацію з власних джерел у Конгресі США.

Читайте також: Якщо у нас вже є ATACMS, то чи означає це, що Німеччина готується давати Taurus

Але одразу необхідно зазначити, що мова йде не про допомогу, а про пришвидшення виконання комерційного контракту від 2021 року за яким Ізраїль закупив JDAM, а також GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB) у кількості близько 1000 одиниць за приблизно 735 млн доларів.

F-16I з JDAM
F-16I з JDAM

Це постачання було розраховано на декілька років і було продовження серії закупівель у 2012 та 2015 роках, за якими арсенал ЦАХАЛ поповнився 12 тисячами комплектів.

Тобто для самого Ізраїлю це постачання не є рекордним, більше того, вже виконувалось. А через те, що його строки виконання охоплювало декілька років, то все одно мало завершитись вже через доволі короткий термін.

Також виконання комерційного контракту навряд зможе вплинути на постачання JDAM до України, бо для Повітряних сил передаються плануючі комплекти JDAM-ER й вочевидь не у кількості, яка вимірюється у тисячах одиниць.

І зрештою у ЦАХАЛ для ударів по Сектору Гази особливої потреби у JDAM-ER немає. Бо відсутність повноцінних ЗРК дозволяє використовувати вільнопадаючі бомби. Зокрема навіть звичайні M117, які експлуатуються з 1950 року.

F-16I
F-16I з M117

А для дистанційного ураження цілей повітряними ударами Ізраїль має, зокрема, GBU-39/B SDB. І їх постачання Boeing також прискорює, про що стало відомо тиждень тому. Водночас Україна поки не отримала цей вид високоточних боєприпасів, хоча ЗСУ будуть його використовувати у складі гібрида GLSDB, а також цілком може бути підвішено під крило й українських F-16.

Також треба враховувати те, що будь-яке прискорення передачі означає те, що Boeing збільшує свої виробничі потужності, розуміючи попит на власну продукцію. А це означає, що й SDB і JDAM буде вироблятися більше й швидше.

Читайте також: Італія оголосила плани на переозброєння: у переліку HIMARS, Leopard 2A8 та нова БМП замість Dardo