Об’єкт "Алабуга" в Татарстані за попередніми планами мав виготовити 6 тисяч далекобійних дронів-камікадзе типів Shahed-136/131 в строк до вересня 2025 року. Однак підрахунки за даними з відкритих джерел показують, що "Алабуга" змогла виготовити ці 6000 "Шахедів" на 1 рік раніше планового строку, тобто до вересня 2024 року, тому до вересня 2025 року цей об’єкт зможе виготовити ще 4700 дронів цього типу.
Відповідні розрахунки у своєму звіті наводить дослідницька організація Institute for science and international security, котра в своїх попередніх публікаціях системно досліджувала питання виробництва "Шахедів" на потужностях в Росії.
Читайте також: Журналісти та розвідка в Європі могли переплутати "Гарпия-А1" та "Шахед", але дещо цікаве розповіли
Від Defense Express вважаємо за потрібне тут зробити одразу такий акцент – сам факт виходу росіян на 6 тисяч виготовлених "Шахедів" на рік раніше плану означає новий виток війни в небі над Україною, і відповідно збільшення загрози рашистських ударів по цивільній інфраструктурі, що в свою чергу в чомусь навіть ускладнюватиме протидію такій загрозі ворога.
В таких висновках ми можемо послатись на наступні розрахунки, які наводять автори згаданої вище доповіді.
Для початку вони виводять базове співвідношення: на 100 випущених «Шахедів» до цілі долітає 14 одиниць, і це в свою чергу "підстьогує" росіян нарощувати виробництво цих дронів-камікадзе, щоб екстенсивним чином збільшувати ймовірну кількість уражених цілей на території України.
Підрахунки показують, що фактичний обсяг виробництва "Шахедів" на потужностях "Алабуги" почав перевищувати планові показники уже з вересня 2023 року.
Якщо узагальнювати дані за весь рік, що минув, то можемо зауважити такий парадокс: якщо у січні-квітні 2024 року росіяни виготовляли в середньому по 410 "Шахедів" на місяць, то у травні-липні 2024 року – лише по 371 БПЛА цього типу, і це вцілому корелювалось з інтенсивністю пусків цих безпілотників по території України.
Але водночас, уже в серпні 2024 року кількість випущених "Шахедів" підскочила до 790, і це найбільший показник за весь час, починаючи з вересня 2022 року (початку застосування Shahed-136/131 для ударів по території України).
Такий "стрибок" навряд чи можна пояснити збільшенням поставок з Ірану, в останні 2 місяці не фіксувались польоти за тим напрямком транспортних літаків як "традиційного" засобу доставки самих дронів та/або їх комплектуючих.
Потрібно враховувати ще й такий нюанс: середній відсоток збиття у 86% запущених "Шахедів" наша протиповітряна оборона тримає, починаючи з березня 2024 року, що прямо пов’язано із отриманням додаткових засобів протиповітряної оборони; водночас в лютому 2024 року був зафіксований найгірший показник перехоплень у 77%.
Крім того, відносно мала кількість ворожих Shahed-136/131, "посаджених" нашими засобами РЕБ показує, що росіяни вдосконалюють ланцюжки поставок електроніки для свого виробництва із тим, щоб робити свої "вироби" більш стійкішими до зовнішнього впливу.
Водночас, самі дослідники тут прописують такий висновок – необхідно більш активно протидіяти каналом контрабанди електроніки для РФ з тим, щоб "просаджувати" обсяги виробництва далекобійних дронів-камікадзе.
Читайте також: Розставлено всі крапки над "і" у виробництві "Шахедів" у РФ включно з ціною одного дрона