xcounter
#

"Зоопарк", "Мандат" та "Кольчуга": про долю проектів "Іскри" в інтерв'ю з директором Юрієм Пащенко

7205
Контрбатарейний радар 1Л220УК
Контрбатарейний радар 1Л220УК

Про нові розробки радіолокаційних станцій та комплексів, світові тренди, вплив коронавірусу та багато іншого в інтерв'ю з керівником НВК "Іскра"

Казенне підприємство "Науково-виробничий комплекс "Іскра", яке входить до складу ДК "Укроборонпром", єунікальним підприємством вітчизняної оборонної промисловості, яке предметно займається розвитком теми радіолокації в Україні, а також освоює нові напрямків діяльності.

За останні кілька років на підприємстві проведено ряд істотних реформ, пов'язаних, як із матеріально-технічним переоснащенням, так і освоєнням серійного виробництва нових зразків техніки. Про все це Defense Express поспілкувався з директором КП "НВК "Іскра" Юрієм Пащенко.

Читайте також: Стало відомо, коли серійний контрбатарейний радар 1Л220УК від НВК "Іскра" потрапить до Збройних Сил України

Директор КП
Директор КП "НВК "Іскра" Юрій Пащенко

- Юрію Олександровичу, в якому на сьогодні стані знаходиться КП "НВК "Іскра"?

- За останні три роки у нас пройшли істотні зміни, як в контексті виконання широкого спектру робіт в інтересах Збройних сил України, так в процесі вдосконалення наявної матеріально-технічної бази підприємства.

Для українських військових проводяться роботи по створенню нових радіолокаційних станцій, здійснюються поставки нового комплексу радіоелектронної боротьби Р-330 "Мандат Б1Е", а також виробництво контрбатарейного радару 1Л220УК. За цей час нами, фактично, освоєно два нових напрями робіт - радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби і комплекси радіоелектронної боротьби.

1Л220УК
1Л220УК - контрабатарейний радар також відомий у ЗМІ, як "Зоопарк-3"
Одночасно з цим варто сказати, що за останні два роки ситуація дещо змінилася. Якщо порівнювати 2018 з 2019 та початком 2020, то незважаючи на те, що наша техніка користується попитом і в Держпрограмі розвитку озброєння передбачена поставка нашої техніки щорічно до 2022 р., на сьогодні позитивна динаміка нарощування виробництва трохи уповільнилася. І тут багато моментів, пов’язаних із неритмічністю фінансування, бюрократичним процесами, тощо. Додало свого і ситуація навколо карантину через поширення COVID-19.

- Отже, "Іскра" сьогодні активно працює по трьом ключовим напрямкам – нові твердотільні оглядові радіолокатори, радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби і комплекси РЕБ. Для початку, яка ситуація навколо РЛС 80К6Т (90К6Е)?

- У 2019 році ми провели "ребрендінг" твердотільної оглядової РЛС 80К6Т. Це нове сімейство станцій ми зараз називаємо 90К6. Радіолокатор виготовлений в експортному варіанті і отримав префікс "Е".

Зараз проходить підготовку під вимоги потенційного замовника, який робить акцент не стільки на дальність виявлення цілей і на роботу з винищувальною авіацією, скільки на можливість задіяння по малорозмірним цілям з малою ефективною поверхнею розсіювання. Станція готується для однієї з країн Близького Сходу. Заводські випробування радар вже пройшов. Поки що проводяться всі підготовчі роботи, і ми розраховуємо, що в кінці квітня 2020, якщо не буде змін в обстановці через COVID-19, провести випробування на опромінення/розрізнення для інозамовника. Після цього, відкривається дорога на укладення контракту.

90К6Е - мобільний оглядовий 3D радіолокатор

Крім того, станція запропонована в інтересах Збройних сил України. Однак в такому вигляді - у експортному варіанті, вона, цілком логічно, їм не підходить. Вона має бути виконана з певним відмінностями. Технічне завдання на неї у нас є. Але ж МО не відкрита дослідно-конструкторська робота. Тобто по-факту, не має жодних гарантій, що нову станцію, хоча б дослідний зразок, дійсно придбають в інтересах вітчизняних військових. В таких умовах підприємство не може ризикувати і робити станцію за власний рахунок.

- А що сьогодні відбувається з контрбатарейним радаром 1Л220УК?

- 1Л220УК весною 2019 року успішно пройшов державні випробування і восени того ж року прийнятий на озброєння Збройних Сил України. На сьогодні відбувається серійне виробництво замовленої Міноборони техніки. Паралельно з цим здійснюється наладка технологічних процесів на новому обладнанні, яке було придбане під виробництво саме цих виробів. Там є специфічні технології та, відповідно, специфічні ділянки виробництва. Також для реалізації виробничої програми набраний персонал і проведено відповідне навчання.

Ми розраховуємо до кінця поточного року здати перший серійний зразок для Міноборони України. Наступна станція буде на початку наступного року. Однак ми розраховуємо, що українска армія замовить у нас не кілька машин, а хоча б, так як передбачалося з початку - до десяти.

Це пов’язано із особливістю виробництва такої специфічної високотехнологічної техніки. Тут не можна замови дві-три, потім зробити паузу в кілька років і дозамовити ще.

До того ж, безперервність роботи впродовж кількох поспіль років, дозволить нам підготувати наступну модель станції контрбатарейної боротьби, яка вже є в наших планах. Вона матиме інше тактичне застосування. Тут у нас досить серйозні плани на майбутнє. Ми говоримо про створення на основі отриманого заділу багатофункціональних радарів, які є одночасно контрбатарейним засобом і оглядової радіолокаційної станцією в залежності від поставлених завдань. Це сьогоднішній тренд, цим шляхом ідуть наші конкуренти і відомі світові виробники. Ми хочемо створити параметричний ряд таких виробів різних за своєю потужністю і дальністю.

- Ваше підприємство також освоїло не характерне для себе виробництво комплексів радіоелектронної боротьби, зокрема Р-330УМ "Мандат Б1Е". Перші зразки вже поставлені у війська. Що нового в цьому напрямку діяльності?

Комплекс "Мандат-Б1Е Р-ЗЗОУМ"

- На сьогодні нами, за підтримки колективу колишнього донецького підприємства "Топаз", організоване серійне виробництво станції перешкод Р-330УМ "Мандат Б1Е" в інтересах Збройних Сил України. Комплекс прийнятий на озброєння. Перші дві станції для виконання завдань за призначенням були відвантажені до війська ще кілька років тому. На 2019 рік був укладений контракт на постачання кількох одиниць станції зі складу комплексу.

Р-330КВ1М є частиною комплексу Р-330УМ
Машина Р-330КВ1М - частина комплексу Р-330УМ "Мандат"

Одночасно з цим ми надали Міноборони пропозиції щодо проведення глибокої модернізації цього комплексу РЕБ. Маємо на меті зробити його ще більш сучасним. Мова йде про те, щоб скомплексувати окремі елементи в одній машині та розширити частотний діапазон подавлення. В результаті буде отриманий зразок, який цілком конкурентний з кращими світовими аналогами.

На даний момент оборонне відомство оцінює запропоновані зміни. Якщо буде позитивне рішення, то вже в 2020 році ми спроможні запустити у виробництва машини Р-330УВ1 та Р-330УВ2 в новій версії.

- На Вашому підприємстві також відбувалися роботи над оглядовою станцією метрового діапазону МР-18. Яка ситуація з цим проектом?

- На жаль він заморожений. Окрім запевнень від оборонного відомства, що це цікавий і потрібний проект, поки нічого не має. Тим не менш, ми пропонуємо Міноборони відкрити дослідно-конструкторську роботу, адже вже багато зроблено і є подальший потенціал для розвитку. Одночасно з цим, ту машину, яка демонструється, ми розглядаємо як дослідний зразок виконаний в ініціативному поряду для відпрацювання низки нових технологічних рішень.

Ми також пропонуємо військовим тактику її застосування - в якості машини підтримки зенітно-ракетних підрозділів. Але в Держоборонзамовлення і в плані дослідно-конструкторських робіт, нажаль, її не бачимо. А це сумно, адже з такими характеристиками, в першу чергу в контексті розгортання/згортання, машині немає аналогів.

МР18 - високомобільний радар метрового діапазону радіохвиль

- Свого часу порушувалося питання організації виробництва на потужностях Вашого підприємства комплексів радіотехнічної розвідки "Кольчуга-М". Була навіть відповідна постанова Кабміну. Що відбувається з цим напрямком роботи?

- Тут досить складна ситуація, обумовлена низкою причин - особистісних, технічно, організаційних і т.д. Свого часу ми піднімали питання про те, що відновити виробництво "Кольчуги" в такому вигляді, в якому вона є, по тій документації, яка є, на думку конструкторів, в тому числі, що мають відношення до її створення, просто нереально.

Ми вважаємо недоцільним займатися відновленням чи модернізацією даних станцій. Натомість пропонуємо розробити і поставити на виробництво нову машину. Вона візьме всі краще по тактико-технічним характеристикам можливості від "Кольчуги", однак будуть додані кілька нових опцій. Це буде нова станція, яка і виглядатиме по-новому, і скомплектована по іншому. Технічне завдання на станцію вже дав один з підрозділів Міноборони, однак я думаю, в процесі дослідно-конструкторських робіт, воно буде змінюватися і набувати більш реалістичних обрисів.

- Дуже важливим показником розвитку підприємства є оновлення матеріально-технічне бази. Без цього дуже складно говорити про створення нових високотехнологічних зразків техніки. Чи відбувається оновлення основних фондів підприємства?

В 2020 році на "НВК "Іскра" було введено в експлуатацію нову дільницю верстатів з ЧПК

- За останні кілька роки проведено великий обсяг робіт з розвитку наших виробничих потужностей, так як більша частина нинішнього обладнання підприємства виробництва 60-80 рр. минулого століття. Нами були закуплені ряд сучасних верстатів, як вітчизняних, так і імпортних, різного призначення.

В результаті глибокої модернізації приладобудівного виробництва ми завершили роботи по оснащенню та введенню в дію нової ділянки верстатів з числовим та програмним керуванням. Вже успішно функціонує сучасний цех з виготовлення електронних цифрових обчислювачів за новою технологією, аналогів якої в Україні немає. Розгорнутий новий майданчик мехобробки, каркасно-заготівельного виробництва, складально-монтажної роботи.

Сьогодні ми відмовляємося від цілої низки операцій на старому обладнанні, через те, що вони з легкістю реалізуються на новому. При цьому збільшується в рази продуктивність і якість виготовлених виробів.

- Як, на реалізацію проектів впливає коронавірус і впровадження державою карантинних заходів ?

- Підприємство дотримується вимог карантину. З 2500 тисяч працівників підприємства на роботу ходить приблизно 1900. 600 працівників перебувають у відпустках. Це перенесені планові відпустки, відпустки, які взяті "за свій рахунок". Але, незважаючи на це, працездатність підприємства збережена. "Іскра" працює і виконує свої завдання. Один - два місяці в такому режимі можна працювати. Однак, як буде далі, важко прогнозувати...

Повний текст інтерв'ю читайте в черговому випуску журналу Defense Express

Читайте також: "Сагайдачний" має стати флагманом впровадження сучасних морських технологій - віце-адмірал С.Гайдук