Президенти США та Туреччини Дональд Трамп та Реджеп Тайїп Ердоган раніше цього місяця провели телефонну розмову, після якої стало відомо, що Трамп нібито налаштований допомогти у просуванні угоди по F-16 і знайти спосіб скасувати санкції та відновити продаж Туреччині винищувачів п’ятого покоління F-35.
Принаймні таку інформацію повідомляє прихильне до Трампа видання Fox News з посиланням на два неназваних джерела із відміткою, що їм не вдалося отримати коментарі від Державного департаменту та Ради національної безпеки США.
Читайте також: Туреччина запустила свій аналог "Нептуна", крилату ракету Atmaca, з підводного човна (відео)

І якщо говорити про F-16, то передусім нагадаємо, що дозвіл на продаж Туреччині 40 літаків у версії Block 70 та модернізацію ще 79 літаків видала ще адміністрація Байдена у січні минулого року - і це дійсно мала стати доволі масштабна угода на десятки мільярдів доларів.
Але зрештою очільник оборонного відомства Туреччини восени минулого року заявив про плани зекономити на програмі, залишивши "на столі" лише закупівлю літаків, тоді як модернізацію планують провести на власних потужностях. Зрештою, сьогодні відомо, що перемовини між оборонним відомством Туреччини та компанією-виробником літаків Lockheed Martin тривають.
А водночас ще з 2022 року Анкара розглядає питання закупівлі літаків Eurofighter Typhon і раніше цього місяця подала запит на придбання 40 літаків. Тому зрозуміло, що на цьому фоні Трамп, ймовірно, намагатиметься зрештою якось вирішити ситуацію із гальмуванням закупівлі винищувачів F-16.

Щодо F-35, то передусім нагадаємо, що у 2019 році США вигнали Туреччину з програми F-35 після того, як країна закупила та прийняла на озброєння російський зенітний ракетний комплекс С-400. Тепер, як стверджують у виданні, команда Трампа шукає шляхи, як можна обійти закон "Про протидію противникам Америки шляхом санкцій" (CAATSA, Countering America's Adversaries Through Sanctions Act).
Крім того, США знову повертаються до питання ЗРК С-400 - мовляв, в силі залишається умова, за якою Туреччину повертають до програми F-35, тоді як російський ЗРК має стати "небоєздатним" - як опція розглядається переміщення комплексу на якусь із баз, яку контролюють Сполучені Штати.
Читайте також: Туреччина має 2200 танків, і це найбільше в Європі, а в Албанії можуть бути на консервації клони Т-54/55