xcounter
#

Щоб разом з Rheinmetall робити 155-мм снаряди, Литва залучить капітал державної енергокомпанії

2978
Литовські PzH 2000, фото - Lietuvos kariuomene
Литовські PzH 2000, фото - Lietuvos kariuomene

Цікавий приклад до ілюстрації, як країни Східної Європи вишукують ресурси для зміцнення своєї обороноздатності

Німецький оборонний концерн Rheinmetall, литовська державна оборонна компанія-виробник малокаліберних боєприпасів Giraitės ginkluotės gamykla, литовська державна енергокомпанія EPSO-G та її дочірня компанія EPSO-G Invest домовились про спільне фінансування проекту по побудові виробництва 155-мм снарядів безпосередньо на території Литви.

За цією угодою передбачається, що 51% акцій майбутнього підприємства належатиме німецькому, 48% - компанії EPSO-G Invest, ну а залишком в 1% акцій володітиме оборонна компанія Giraitės ginkluotės gamykla. Про це пише польський портал Defence24.

Читайте також: Що варто знати про саму KF41 Lynx та можливості її виробництва, раз одну таку БМП дали для тестування ЗСУ
155-мм снаряди виробництва Rheinmetall, фото - прес-служба концерну

На даний момент литовська армія із 155-мм артилерії має лише 16 самохідних артустановок PzH 2000. Параметри проекту передбачають, що загальний обсяг інвестицій у зведення заводу по виробництву снарядів складе 260 мільйонів євро, загальна кількість працівників підприємства має скласти 150 осіб.

Завод має бут зведений протягом двох років від моменту початку будівництва; на початковому етапі передбачалось, що обсяг виробництва має скласти 50 тисяч 155-мм снарядів на рік, а тепер мова показник уже в 100 тисяч снарядів калібру 155-мм на рік.

В цьому контексті привертає скоріше увагу те, що для спорудження снарядного заводу уряд Литви вирішив залучити капітал крупної державної енергокомпанії. Хоча на перший погляд це виглядає парадоксальним, але в литовських реаліях це якраз логічно, бо в самій Литві на даний момент крупних оборонних компаній поки що нема.

Тут також варто деталізувати, що згадану вище дочірню компанію EPSO-G Invest литовський державний енергооператор створив саме для інвестування у "суміжні" галузі економіки.

В публічному доступі є фінансові дані за 2023 ріік, згідно з якими в 2023 році литовська державна енергокомпанія EPSO-G отримала загалом 480 мільйонів євро доходу, та мала активи на загальну вартість 1,078 мільярдів євро. Це в свою чергу може свідчити про те, наскільки масштабним для уряду Литви може виглядати проект загальною вартістю 260 мільйонів євро на завод по виробництву до 100 тисяч 155-мм снарядів на рік.

В даному контексті варто нагадати про приклад щодо самої Польщі, про який стало відомо на початку грудня 2024 року – для фінансування поставок САУ K9 та реактивних систем K239 польський уряд вирішив залучити капітал установи Bank Gospodarstwa Krajowego, основним призначенням якої є фінансувати проекти із регіонального розвитку.

Читайте також: Британія хоче створити безпілотний ракетний катер COOKSON для ВМСУ, чи будуть ставити "Нептун"