xcounter
#
По мінному полю з Demining Solutions

По мінному полю з Demining Solutions

РФ з 2014 року веде проти України гібридну війну
19

Більшість породжених нею проблем не мають швидких шляхів їх вирішення, але необхідність подолання однієї з них є нагальною вже шостий рік поспіль

Мова йде про розмінування територій на сході України, що ще нещодавно були полем бою. Додасться саперам роботи і з реалізацією новобраною українською владою плану відведення військ від лінії зіткнення на Донбасі в рамках підготовки зустрічі «нормандської четвірки».

Кореспондент Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express поспілкувався з представником компанії, що вже понад рік займається розмінуванням «забруднених» територій Донецької та Луганської областей. Виконавчий директор компанії Demining Solutions Тимур Пістрюга розповів про те, як працює компанія, які проблеми потрібно вирішувати Україні у питанні розмінування та як буде проходити сам процес очищення територій Донбасу далі в інтерв’ю.

Читайте також: Українські газотурбіни

- Тимуре, розкажіть, будь ласка про компанію і як було прийняте рішення про її створення?

- Рішення виникло само собою, тому що в Україні це (питання розмінування територій де велись бойові дії, - ред.) дуже велика проблема. На мою думку, ця проблема лежить в тій же площині, що і взагалі проблема збройного конфлікту. Навіть після припинення бойових дій на територіях, де вони проходили, продовжують гинути люди, і для того, щоб це не відбувалось й надалі наразі робиться мало, або недостатньо.

Є ряд міжнародних організацій, що займаються розмінуванням в Україні, але той результат, який був потрібен, вони не давали. Тому, 29 травня 2018 року наша компанія розпочала діяльність в сфері розмінування, коли в цей день було внесено відповідні зміни до статуту компанії. Це рішення було прийняте нами разом з директором і власником компанії Петенком Володимиром Володимировичем.

Виконавчий директор компанії Demining Solutions Тимур Пістрюга
Виконавчий директор компанії Demining Solutions Тимур Пістрюга - зліва

- Де ви шукали перших спеціалістів в компанію?

- Одним із співвласників компанії є генерал-майор Вадим Миколайович Ковальський, колишній начальник Інженерних військ України (очолював даний рід військ з 2002 до 2006 року). Звичайно він знає саперів і він порекомендував нас. Першим нашим фахівцем став полковник служби цивільного захисту у відставці, ветеран війни, учасник бойових дій, спеціаліст із розмінування II рівня) Ігор Комаров. Після цього підбір фахівців ліг саме на його плечі. Поступово штат викристалізовувався. Деякі уходили – не всім ця робота підійшла, не в останню чергу і тому, що вимоги до фахівців в нашій компанії дуже високі. Зараз ми маємо дуже ефективний бойовий персонал. Хочу зазначити, що людям відразу платились гроші і на початковому етапі компанія працювала в мінус. Ми інвестували в людей, щоб підібрати саме той колектив, який потрібен для ефективної роботи.

- Яка кількість спеціалістів зараз працює в компанії?

- Наразі близько 10, тобто 1 група. Ми це називаємо відділенням. Ще є 50 людей (резерв), з них можна 20 – 30 людей витягнути в будь-який момент. Але, все залежить від фінансування, яке надходить виключно від власника Demining Solutions.

Deminig Solutions
Фото із сайту компанії Deminig Solutions

- Де наразі ведуться роботи з розмінування вашою компанією?

- Ми знаходимось на Маріупольському напрямку, дуже близько до лінії розмежування. Це на схід від Маріуполя.

Перше поле яке ми закрили – це було біля населеного пункту Лебединське (10 лютого 2015 року було звільнене українськими військами у ході контрнаступу, - прим. ред.). Зараз ми працюємо в районі Талаківки. Якщо подивитись на карту Операції об’єднаних Сил, то це дуже близько до лінії розмежування і хлопці кожного дня знаходять вибухонебезпечні предмети.

- На сайті Вашої компанії можна знайти інформацію про те, що для того щоб розмінувати територію після року війни потрібно 10 років. Війна на сході України йде вже майже 6 років. Тож, за цими розрахунками нам для повного розмінування потрібно витратити 60 років! Яким чином цей процес можливо прискорити?

Це - популярна фраза, що відображає проблему лише частково. Розмінувати на 100% – це дуже важко. Як ви бачите, навіть у цьому році знаходять залишки боєприпасів часів Другої світової війни. А для того, щоб зробити суцільне розмінування, щоб аграрії могли працювати на тих полях, потрібне належне фінансування. Жодна країна, що стикається з необхідністю розмінування територій після військових дій, не може вирішити цю проблему власними силами. Я маю на увазі – бюджетними коштами. Як правило, це здійснюється в переважній більшості випадків лише за рахунок донорської допомоги.

Deminig Solutions
Фото із сайту компанії Deminig Solutions

- Хто саме фінансує кампанії з розмінування?

Фінансують напряму міжнародні організації. Дві найбільші з них, що працюють в Україні - Danish Demining Group (Датська група з розмінування - відділ з питань безпеки людини при Датській раді у справах біженців, який спеціалізується на очищенні територій від мін та боєприпасів, а також зменшенні збройного насильства) або HALO Trust (британська благодійна і американська некомерційна організація із розмінування сухопутних територій). Вони заходять в країну із своїми донорами і ведуть фінансування. Саме фінансування кампаній з розмінування – це найбільша проблема в нашій країні, тому що Україна по різним показникам посідає найвищі місця. Ось наприклад по жертвам від танкових мін Україна посідає перше місце, по територіально забрудненню – п’яте. Я можу помилятись, треба брати статистичні дані, але, в п’ятірку Україна входить.

Є такий звіт Landmine Monitor Report, там є карта, де Україна виділена найтемнішим кольором. В такий же колір зафарбовані такі країни, як Йемен, Лівія, Сирія та Ірак.

- Як бачите подальший розвиток компанії? Можливо буде розширення штату?

- Ми передбачаємо розширення. По-перше, держава має налагодити систему управління протимінною діяльністю. Тобто, Закон України «Про протимінну діяльність в Україні», який був прийнятий 6 грудня 2018 року має бути імплементований. Це означає, що має бути створено багато підзаконних актів. Але, найголовніше, що має бути створено – це національний орган, який буде керувати усім цим. Взагалі, можна говорити про розвиток не тільки нашої компанії. Я впевнений, що з’являться інші, подібні компанії.

Deminig Solutions
Deminig Solutions

- Чи будете ви пропонувати свої послуги закордоном?

Ви знаєте, що зимою не проводяться розмінування. Тому ми маємо плани заробляти і закордоном, особливо в пори року, які є не сприятливими для роботи в Україні.

Є ряд країн, які є цікавими для нас. Насамперед це Ірак. Там найбільше йде фінансова допомога від донорів. Якщо подивимось на статистику, яку надає «Женевський центр з гуманітарного розмінування» (це база даних для протимінної діяльності), то Ірак на першому місці, на другому місці, якщо я не помиляюсь, йде Сирія, яка має втричі менше фінансування. Україна в цьому списку взагалі далеко.

- Як саме відбувається розмінування вашими спеціалістами?

- Ми робимо суцільне розмінування. Є поле, і нас не хвилює чиї міни на ньому були закладені. Після розмінування, ми передаємо свідоцтво про очищення землі, де ми гарантуємо, що земля очищена на певну глибину.

Deminig Solutions
Фото із сайту компанії Deminig Solutions

- Яку техніку ви використовуєте для розмінування?

На даний момент у нас є міношукачі Minelab (Австралія) і Garett (Сполучені Штати Америки). Більш того, ми купили рідкісний рамповий широкоформатний міношукач фірми Pulse Star. Він досить непогано себе проявив.

Перед тим як здійснювати закупівлю ми звичайно проводимо випробування цієї техніки. В мене сапери самі приймають рішення, підходить їм ця техніка чи ні.

- Чи були у вас невдалі розмінування?

- Не було. Техніка є техніка, але такі випадки це людський фактор. Тобто, підбір саперів у нас проходить дуже ретельний. У нас є люди, які спеціально займаються персоналом, крім того, ми їх навчаємо, щоб бути кращими.

Як показує досвід, в мене було декілька команд, найкращий сплав, це коли людина має бойовий досвід і також має досвід роботи в міжнародних організаціях. Наші спеціалісти дійсно мають досвід роботи в організаціях типу Danish Demining Group, «Швейцарський фонд з протимінної діяльності ФСД в Україні», HALO Trust, а найважливіше це те, що вони мають досвід роботи закордоном.

А чи є у Вашій компанії компетенції для роботи на морі?

- В Україні це друга велика проблема – мінне забруднення акваторії. Якщо ще гуманітарним розмінування у нас якось займаються, то підводним розмінуванням, водним обстеженням та очищенням в нас мало хто може опікуватись. В нашій компанії є фахівці і, доречи, - це одна із тем в перемовинах, які ми ведемо закордоном. Але все ж таки, сподіваємось, що і в нашій країні звернуть увагу на проблему мінного забруднення акваторій і наші компетенції в цій сфері також будуть затребуваними.

Deminig Solutions
Фото із сайту компанії Deminig Solutions

- І, на останок, актуальне питання з огляду на поточне відведення військ від лінії зіткнення на Донбасі в рамках підготовки зустрічі «нормандської четвірки» – якими можуть буть на цій території «сценарії» розмінування?

- Бачу два варіанти розвитку подій щодо розмінування після відведення військ: позитивний та негативний. При позитивному розвитку подій, а це значить стабільна обстановка в районах розведення військ протягом тривалого періоду, гуманітарне розмінування буде проводитись гуманітарними організаціями спільно з групами піротехнічних підрозділів ДСНС під наглядом спостерігачів СММ ОБСЄ (зокрема, виставлення дзеркального патруля) та інших міжнародних організацій, наприклад Міжнародного Червоного Хреста. У разі негативного розвитку подій, який передбачає дестабілізацію обстановки – розмінування проводитись не буде, більш того, будуть проводитись заходи з мінування та інші диверсійні заходи, що будуть нести в собі загрозу в тому числі, для персоналу, що має здійснювати розмінування.

Розмову вів Денис Пономаренко

Читайте також: Як "Козаки" за ціну воювали: Нові деталі про поставки бронемашин до війська