Видання Bloomberg в одній із своїх публікацій озвучує такий парадокс – майже весь обсяг рідкоземельних матеріалів, необхідних військовій промисловості Європи, іде транзитом з Китаю через територію РФ. Лише за 9 місяців 2022 року обсяг такої перевалки у фізичному обсязі виріс удвічі або до 36,1 тисяч тон (порівняно з усім 2021 роком). Для порівняння – у 2020 році обсяг такої перевалки взагалі був менше 10 тисяч тон за рік,
Якщо у грошах – обсяг торгівлі виріс на 25% або до 408 мільйонів доларів (або ж 377 мільйонів євро). Хоча в 2020 році був взагалі меншим за 50 мільйонів доларів.
Читайте також: Росія та Іран прокладають новий маршрут для можливої доставки ракет чи "літаючих мопедів"
Основним для такої перевалки є маршрут з китайського міста Ухань до німецького Дуйсбурга, по якому поїзди йдуть в середньому 16 діб. В середньому щодня із Китаю до Європи йде 15 вагонів із вантажем рідкоземельних металів.
На Китай припадає 90% усього імпорту рідкоземельних металів, які використовує промисловість Європи. Тут мова зокрема про вольфрам, критично важливий для таких оборонних гігантів, як то Rheinmetall і Thales.
Ситуація виходить двозначна. З однієї сторони виходить, що зараз більшу частину критично важливих матеріалів Захід отримує через територію країни, яка загрожує всьому цивілізованому світу. З іншої сторони, спроби налагодити альтернативні маршрути зараз зазнали невдачі, і якщо перекривати транзит через РФ зараз, то строк доставки виросте мінімум удвічі. Власне саме тому транзитний потік вантажів з Китаю по території Росії поки не підпав під санкції Заходу.
З іншої сторони, однією з тем форуму в Давосі став якраз пошук альтернативних джерел поставок. Зокрема, одна з крупних корпорацій відкрила у Норвегії два крупні родовища ваннадія та титану, розробка яких могла б знизити залежність Заходу по цим металам від Китаю та РФ як транзитера.
Читайте також: Рашисти знайшли як обійти санкції Заходу та збільшити імпорт комплектуючих для зброї мінімум на 10%