Слід зазначити, що офіційна церемонія відкриття MSPO 2021 відбулась за участю президента Польщі Анджея Дуди та міністра оборони цієї країни Маріуша Блащака. Це є доброю традицією для Польщі – особистий патронат президента над важливішою для країни виставкою, яка є вітриною для оборонної промисловості країни та шоу-румом для іноземних компаній, які хочуть бути представлені на польському ринку. Ці два польських високопосадовця також особисто взяли участь у підписанні угоди між консорціумом PGZ-Narew та Інспекцією озброєнь міністерства національної оборони Республіки Польща.
Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак особисто підписав контракт, іншим підписантом був президент PGZ Себастьян Чвалєк. Предметом рамкової угоди є визначення умов укладання та виконання контракту на постачання систем "Narew". В угоді йдеться про розробку та поставку компонентів та підсистем для двадцяти трьох зенітних ракетних комплексів малої дальності, включаючи засвоєння технологій та знань, нарощування промислового потенціалу, управління проектами та системну інтеграцію.
Читайте також: Передові озброєння і з України також – в Польщі готуються до MSPO 2021
Оцінюючи подію, президент Республіки Польща Анджей Дуда заявив про непересічну важливість контракту, акцентуючи увагу на тому, що виконавцями будуть саме польські компанії: "Я радий укладанню ціє угоди. Це означає подальший процес модернізації нашоїармії. Якщо взяти до уваги, що першийконтракт - це рамковий контракт для систем набору Narew, це найбільшийконтракт, найскладніший в історії польських збройних сил. Десятки мільярдів злотих за майже 400 пускових установок (...). Нарешті, ми виконуємо серйозне завдання на найвищому світовому рівні та доповнюємо елементи протиракетного щита. Контракт буде виконуватись роками. Контракт є рамковим, оскільки він буде виконуватися за допомогою ряду контрактів на постачання конкретних елементів цієї системи від окремих партнерів консорціуму PGZ Narew. Ці компанії - наші рідні польські компанії" – наголосив Анджей Дуда.
Своєю чергою міністр національної оборони РП зазначив, що ця угода сприятиме не лише підвищенню обороноздатності Польщі, але також і експортного потенціалу країни.
"Я дуже радий, що PGZ взявся за цю місію інтеграції та створення зенітно-ракетних комплексів малої дальності, які будуть використовуватися польською армією, що фактично доповнить систему протиповітряної та протиракетної оборони, яку я надія також буде в майбутньому експортним продуктом Польської групи озброєнь - ми на це розраховуємо. Я сподіваюся, що Narew у майбутньому стане брендом PGZ, а також польським брендом, експортним брендом", - підкреслив Маріуш Блащак.
MSPO знову повертає свої позиції
Цього року у виставці беруть участь 400 компаній з 27-ми країн світу. Зокрема, свої досягнення представлять розробники й виробники оборонної продукції з Австрії, Бельгії, Болгарії, Китаю, Чеської Республіки, Данії, Фінляндії, Франції, Іспанії, Нідерландів, Ізраїлю, Японії, Канади, Південної Кореї, Німеччини, Норвегії, ПАР, Словаччини, Словенії, США, Швейцарії, Швеції, Туреччини, України, Великої Британії та Італії.
Для порівняння, в минулому році у виставці брали участь 185 компаній з 15 країн.
Слід зазначити, що через епідемію Covid-19 не всі бажаючі змогли приїхати в Польщу і продемонструвати тут свої досягнення, Так, в цьому році на виставці не буде представників Австралії, які не змогли вилетіти з країни через запроваджені її урядом обмеження на міжнародні пасажирські перевезення. Проте Глава Ради директорів виставкового центру Targi Kielce Анджей Мохон сподівається, що "..ювілейна 30-я виставка MSPO, яка відбудеться в наступному році, повернеться в своє русло, і ми побачимо її такою, якою вона була до початку епідемії".
Україна також бере активну участь в цьогорічній MSPO, на відміну, від виставки минулого року, коли українські компанії не змголи взяти участь в заході через обмеження, що пов’язані з пандемією Covid-19.
На українському стенді (G-64) свою продукцію презентували такі підприємства-учасники Державного концерну "Укроборонпром", як ДП "Державне Київське конструкторське бюро "Луч", ДП "Ізюмський приладобудівний завод", ДП "Конотопський авіаремонтний завод "АВІАКОН", ДП "Шосткинський завод "Імпульс", ДП "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП", ДП "Луцький ремонтний завод "Мотор". На стенді в макетах та натурних зразках представлено широкий спектр продукції українських оборонних підприємств – від ракетного комплексу РК 360 МЦ "Нептун" та РСЗВ "ВІЛЬХА" і до підривачів та капсулів боєприпасів.
ТОВ "Інфоком ЛТД" презентує безпілотну роботизовано платформу "СКОРПІОН 2" з роботом-розвідником на борту, а ТОВ "Роботенкс" – контейнерну польову заправну станцію "МАРС-13".
Традиційно організатором експозиції є Державне підприємство "Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "ПРОГРЕС", що входить до складу ДК "Укроборонпром". Компанія, використовуючи участь у виставці MSPO-2021, веде активну роботу з розвитку військово-технічного співробітництва України з іншими країнами.
Зокрема, 7 вересня ц.р., в перший день виставки, за посередництва Посольства Канади в Україні та Інформаційно-консатингової компанії "Діфенс Експрес", керівництво "СЗТФ "ПРОГРЕС" провело робочі зустрічі з рядом компаній на об’єднаній експозиції Канади, а також взяло участь в урочистому прийнятті Посольства Канади в Республіці Польща, що було приурочено початку роботи виставки.
Польська експозиція на MSPO-2021
На оборонній виставці MSPO-2021 найбільшу експозицію представить хазяйка заходу, Республіка Польща. Так, державний оборонно-промисловий холдинг Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ SA) ознайомить учасників і гостей зі своїми новими розробками та зразками озброєнь і військової техніки, створеними для збройних сил та інших силових структур цієї країни.
На стенді холдингу представлені новітні вироби, в тому числі бойові броньовані машини на колісному шасі. Це, зокрема, бойова машина на шасі 4х4 від компанії Huta Stalowa Wola SA, колісно-гусенична модифікація бронетранспортера KTO Rosomak, а також самохідна мінометна установка М120 на новому гусеничному шасі.
Крім того, відвідувачі виставки зможуть ознайомитися з новими розробками холдингу в сфері автоматизації командування й управління бойовими діями, іншими засобами ведення бою, системою екіпіровки піхотинця "Лучник" ( "Łucznik") від компанії Fabryka Broni і новими виробами Тарнувского механічного заводу (Zakłady Mechaniczne Tarnów SA). У великій кількості будуть представлені і технології ППО і ПРО. Так, компанія PIT-RADWAR покаже свої рішення, розроблені в рамках польської програми Wisła зі створення зенітно-ракетного комплексу середньої дальності.
За словами голови Ради директорів оборонного холдингу PGZ SA Себастіана Хвалека (Sebastian Chwałek), "На об'єднаному стенді PGZ SA 28 підприємств холдингу продемонструють близько трьох сотень своїх новинок. Це повністю інтегровані системи, окремі агрегати й вироби, які ми поставляємо, пропонуємо або готуємо для потреб польських збройних сил, інших силових структур, а також для міжнародного ринку. Відвідувачі виставки зможуть ознайомитися з розробками, які нам вдалося створити за останні кілька місяців".
В рамках виставки традиційно проводять свою окрему презентацію Збройні сили Польщі. Цього року презентація досягнень польських збройних сил пройде під гаслом "Виживай. Контролюй. Перемагай".
Багато країн будуть представлені на виставці власними національними експозиціями. Це США (41 компанія), Великобританія (13), Німеччина (19), Норвегія (8), Італія (3) і Україна (2).
Починаючи з 2004 року, в рамках оборонно-промислової вставки MSPO традиційно організовується експозиція провідної країни. На сьогоднішній день правом продемонструвати свої оборонні спроможності в якості провідної країни вже скористалися 13 держав. Це Німеччина, Норвегія, Франція, Ізраїль, США, Швеція, країни Вишеградської Четвірки (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина), Велика Британія, Італія, Туреччина, Ізраїль та Південна Корея.
Американська експозиція
На стенді Lockheed Martin можна буде побачити повнорозмірний макет винищувача F-35 Lightning II. Компанія вже демонструвала цей бойовий літак на виставці MSPO в 2019 році, і тоді він привів у захват президента Польщі Анджея Дуду. Нагадаємо, що літаки цієї моделі закуповуються для потреб польських збройних сил в рамках програми "Гарпія".
Цікавим для відвідувачів виставки обіцяє бути і американський танк M1A2 Abrams. Цей броньований монстр, який справедливо вважається одним з кращих, якщо не найкращим танком всіх часів і народів, вже показав свої переваги в ході збройних конфліктів в країнах Близького Сходу та Азії.
Для організаторів виставки одним з головних пріоритетів є безпека її учасників і гостей. У цьому році з'явилися нові санітарно-епідеміологічні вимоги, яких не було в минулі роки. Так, всі відвідувачі та учасники заходу мають пред'явити сертифікат про вакцинацію або, в разі його відсутності, пройти відповідний тест. Це необхідно для того, щоб визначити кількість відвідувачів, які можуть одночасно знаходитися на майданчику певної площі. Нагадуємо, що всі співробітники виставкового центру Targi Kielce пройшли повний курс вакцинації від Covid-19. Слід мати на увазі, що виставка відкрита тільки для відвідувачів старше 18 років.
Дотримуючись своєї щорічної традиції, виставка оборонної промисловості MSPO 2021 збирає найважливіших гравців у оборонно-промисловому секторі – усі вони приїжджають до Кельце, щоб презентувати свої останні досягнення. Протягом багатьох років виставка MSPO також була місцем для встановлення важливих відносин для підвищення глобальної оборони та безпеки. Зустрічі, що організовані під час проведення цієї виставки часто завершуються підписанням багатомільйонних контрактів.
Нагадаємо, що 28-ма Міжнародна виставка оборонної промисловості MSPO 2020 пройшла із суворим дотриманням санітарних норм та правил і зібрала 185 компаній з 15 країн. Планується, що 29-та Міжнародна виставка оборонної промисловості MSPO 2021 відбудеться з 7 по 10 вересня ц.р. традиційно під патронатом Президента Республіки Польща Анджея Дуди.
29 -а Міжнародна виставка оборонної промисловості пройде з 7 по 10 вересня 2021 року в місті Кельце (Польща) у виставковому центрі Targi Kielce.
Інформаційно-консалтингова компанія "Діфенс Експрес" співпрацює з виставково-конгресовим центром Targi Kielce та є інформаційним партнером Міжнародної виставки оборонної промисловості MSPO з 2013 року.
Читайте також: Українці розгорнули експозицію в Польщі – сьогодні в Кельце стартує виставка MSPO-2021