xcounter
#

Є уявлення про домінування БПЛА на полі бою, але що у нас з виробництвом БМП, патронів та "Вільхи"

8126
Бойова робота системи "Вільха", літо 2022 року, фото - АрміяInform
Бойова робота системи "Вільха", літо 2022 року, фото - АрміяInform

Що треба розуміти про поточні можливості українського ОПК, та що варто було би змінити у підходах до роботи від держави

Якщо виходити із поточної медійної картини, то формується уявлення про виключне домінування безпілотників на сучасному полі бою, а при цьому інші зразки озброєння якби "відходять у тінь". Однак реальність виглядає зовсім інакшою, бо нашим захисникам потрібні не тільки дрони, але й класична наземна бронетехніка, інші види озброєння та артилерійські боєприпаси.

На цьому місці виникає питання про поточні можливості вітчизняного ОПК, і тут цілком вичерпно прояснити картину допоможе інтерв’ю генерального директора компанії "Українська бронетехніка" Владислава Бельбаса одному із українських ЗМІ.

Читайте також: Через бюрократію в Агенції оборонних закупівель Україна разом із Чехією не може розпочати виробництво 155-мм боєприпасів

Подивитись повністю це інтерв’ю можна за посиланням зверху, ми ж у цій публікації виділимо базові моменти, які стосуються роботи нашого ОПК. Почнемо з такого моменту: хоча дрони справді домінують на полі бою російсько-української війни, для ведення штурмових дій по звільненню від російських окупантів тих чи інших позицій або населених пунктів потрібна бронетехніка, яка доставить піхоту до лінії боєзіткнення або ж і далі підтримуватиме вогнем.

Ця теза пояснює, чому бронетехніка лишається важливою попри її вразливість до ударних БПЛА. Ну а далі слід окреслити, що наприклад по колісним бронеавтомобілям український ОПК уже забезпечує необхідну масовість виробництва, а головне – із значно нижчими затратами, аніж у західних виробників.

Бронеавтомобілі "Новатор", фото ілюстративне, джерело - прес-служба "Української бронетехніки"

Паралельно на потужностях українського ОПК розвивається власне виробництво бронетранспортерів. При цьому важлива концептуальна відмінність українських БТР-ів від радянських – це значно вищий рівень вогневої потужності. Якщо на радянських БТР стоїть башта із крупнокаліберними кулеметами, то на українських - бойовий модуль із 30-мм автоматичною гарматою та іншим озброєнням.

Однак БТР, у порівнянні з бойовими машинами піхоти, не можуть дати необхідний рівень захисту. Але якщо говорити про можливості українського ОПК в сегменті БМП, то тут перелік обмежений - відновлення боєздатності радянських БМП-1 та БМП-2, і ремонт західних машин, як то Bradley, Marder або ж CV90.

Платформа ASCOD, 2023 рік, фото - "Українська бронетехніка"

Щодо артилерійських боєприпасів картина виглядає так. За публічно озвученими даними, протягом 2024 року вітчизняний ОПК виготовив близько 2,4 мільйона снарядів та артилерійських мін радянських калібрів, і це насправді значно більше, аніж країни-партнери нам в минулому році поставили артилерійських боєприпасів стандарту "Варшавського договору".

Серед компаній нашого ОПК саме "Українська бронетехніка" була найбільшим постачальником артилерійських мін та масовим постачальником 122-мм снарядів. При цьому зазначається, що якраз 152-мм калібр "відживає своє" через складність виробництва та поступову заміну артсистем цього калібру на 155-мм артсистеми в строю Сил оборони України.

Передача 122-мм снарядів виробництва "Української бронетехніки" для ЗСУ, зима 2024 року, фото - прес-служба компанії

Далі прозвучать доволі неочікувані тези, які стосуються двох важливих речей – патронів до стрілецької зброї та вітчизняної реактивної системи "Вільха".

Щодо виробництва патронів, то тут очільник "Української бронетехніки" говорить, що частину потужностей та інтелектуальну власність Луганського патронного заводу в свій час все ж вдалось евакуювати із тимчасово окупованої території. І це в свою чергу дало можливість запустити власне виробництво патронів до стрілецької зброї, навіть якщо обсяги недостатні для покриття потреб нашого війська.

Патрони українського виробництва, вересень 2024 року, фото з відкритих джерел

Реактивна система "Вільха" стала вкрай актуальною на тлі поведінки США та реальної перспективи втратити спроможності по повноцінному застосуванню M142 HIMARS.

В проекті "Вільха" компанія "Українська бронетехніка", за словами Владислава Бельбаса, "відповідає за автомобільну частину, хоча "Вільха" може застосовуватись із РСЗВ "Смерч". І за його словами, робота по вітчизняній реактивній системі триває. Розвиток проекту стримують регулярні удари ворога по об’єктам вітчизняного ОПК.

У питанні роботи українського ОПК не можна обійти питання державного регулювання. І тут, якщо виходити зі слів очільника "Української бронетехніки", можна стисло виділити дві базові проблеми. Перша із них – це ставка на "те, що безплатно дають" замість вибору найбільш оптимального зразка озброєння та його виробництва на потужностях українського ОПК. Через таку ставку в нас наприклад досі нема власного виробництва вітчизняних бойових машин піхоти.

Друга базова проблема – це питання відкриття експорту для підприємств українського ОПК. Виявляється, що базовим у цьому питанні є все таки "зовнішньополітичний" мотив, мовляв ми просимо у світу зброю і при цьому хочемо щось своє продавати.

А якщо рішення про відкриття експорту для компаній українського ОПК буде прийняте, то базовим позитивним ефектом тут буде навіть не рівень притоку виручки, а можливість "прокачати" власну здатність конкурувати на зовнішніх ринках.

Читайте також: САУ 2С22 "Богдана" можна відремонтувати за 48 годин, а ресурс ствола сягає до 8000 пострілів