За даними офіційної статистики країни-агресора, за 3 квартали 2024 року промислове виробництво в РФ виросло на 4,4%, і тут логічно здогадатись, що в цю цифру включено зокрема показники по роботі рашистського ВПК.
Як на цьому тлі можна оцінити роботу російської оборонки, використовуючи як непрямі дані статичні показники за 3 квартали 2024 року, присвячена нова публікація американської аналітичної установи Jamestown Foundation.
Читайте також: Основний виробник зброї РФ "Ростех" як наочний приклад проблем з переходом на "воєнні рейки"
Від Defense Express підкреслимо – окреслена вище публікація окрім всього іншого виступає доволі ілюстративною в плані, чому при оцінці стану справ по рашистському ВПК не варто покладатись на "магію великих чисел", та чому при цьому потрібно формулювати конкретні висновки та рішення.
Також наголосимо - для початку варто зробити поправку на те, лише на початок поточного року в російському військово-промисловому комплексі працювало аж 3,5 мільйонів осіб, при тому що загальна кількість працівників у промисловості РФ складає орієнтовно 10 мільйонів осіб (станом на 2023 рік). Бо це наочно ілюструє, наскільки вагома частка в структурі загального промислового виробництва РФ може належати військово-промисловому комплексу.
Ну а якщо повертатись напряму до згаданого вище матеріалу, то там окреслюється наступна картина. Для початку там йдеться про те, що відносно аналогічного періоду в 2023 році російська промисловість наростила обсяги виробництва по статті "хімічні матеріали та продукти" на 3,8%, "комп’ютери, електронні прилади та оптичні пристрої" - на 32,6%, "готові металеві вироби, крім машин" - на 32%, "інші транспортні засоби та обладнання" - на 27,3%.
В усіх випадках тут йдеться про роботу секторів, так чи інакше пов’язаних із роботою російського ВПК, але чомусь наведені вище показники окреслюються такими, що "не демонструють вагомого росту виробництва".
Дещо специфічно виглядають заявлені показники по виробництву речовин, необхідних для індустрії боєприпасів: целюлоза – мінус 0,1 мільйонів тонн, аміачна селітра – плюс 0,5 мільйонів тонн, алюмінієвий порошок – обсяг виробництва скоротився на 8,6%.
Однак ці цифри навряд чи корелюються із фактичним обсягом виробництва боєприпасів на потужностях російського ВПК.
Водночас цікаво, що навіть за даними російської офіційної статистики виробництво напівпровідників виросло до 37,2 мільйонів одиниць (порівняно з 35,4 мільйонів одиниць за 3 квартали 2023 року), а виробництво електроенергії – збільшилось на 3,2%. Навіть фіксується певний ріст перевезень сировини для промисловості по залізниці- на 1,1 млн тонн більше, аніж за аналогічний період 2023 року.
Однак усі наведені вище показники чомусь називаються такими, що "не свідчать про суттєве зростання виробництва озброєння в РФ". Однак, як на нашу думку, тут потрібно дивитись на самі показники росту, а не на базові цифри.
Ну й окрім того, на цьому фоні слід ставити такий акцент – якщо Росія як держава-агресор намагається нарощувати обсяги виробництва свого ВПК, то Україні теж треба допомога ресурсами для "розкручування маховика виробництва" техніки та озброєння від західних партнерів.
Читайте також: Де розміщені основні заводи РФ по виробництву артилерії та скільки стволів на рік можуть робити