Влітку 2024 року в Китаї на території верфі в Ухані затонув новітній атомний підводний човен, першим сигналом про що стала нетипова поява плавучих кранів на місці ймовірної стоянки цієї субмарини у проміжок з 12 по 17 червня 2024 року.
Сама по собі ця подія має настільки нетиповий характер, що для опису ймовірності такого навіть складно підібрати підходящий приклад. Але тут ще більше може дивувати те, що інформація про цей інцидент Китаю із затонулим атомним човном «сплила» у західних ЗМІ лише зараз.
Читайте також: Велика Британія замовляє розробку своєї "Паляниці": далекобійної, дешевої та масової зброї за проєктом Brakestop
Приводи дивуватись на цьому насправді не вичерпуються, оскільки якщо підсумувати усі наявні деталі по цьому інциденту, то можемо побачити явний дефіцит даних. І це все здавалось би на тлі того, що сам факт втрати атомного човна та відповідну активність китайців по спробі його врятувати було зафіксовано на відповідних супутникових знімках.
Почнімо із того, що для початку виявилось доволі непростим завданням встановити тип човна, який затонув. У даній історії наприклад портал The War Zone оперує позначенням Type 041 Zhou, по підводним кораблям цього класу у відкритому доступі можна знайти лише графічні рендери, які демонструють орієнтовний зовнішній вигляд (що можна вважати вцілому логічним, оскільки вважається, що у цій історії затонув перший підводний човен проекту Type 041 Zhou).
Водночас, можемо побачити вказівки й на те, що спочатку робочою версією було взагалі те, що там у китайців біля причалу на верфі в Ухані затонув взагалі неатомний підводний човен проекту Type 039C, який відрізняється від своїх попередників надбудовами за "стелс-технологіями".
Але далі стає відкритим питання про те, як саме розвідувальним структурам США та інших західних країн могло стати відомо про те, що там затонув саме атомний підводний човен. Оскільки наприклад не фіксувались сліди витоку радіації у даному випадку, і теж доволі показово, що кількість ймовірних жертв у результаті цього інциденту, причина та масштаб пошкоджень на втраченому китайському підводному кораблі на даний момент публічно не наводяться.
Ба більше, як і західні ЗМІ, так і ми від Defense Express тут можемо поки оперувати лише самим фактом, що китайський атомний підводний човен проекту Type 041 Zhou затонув, і що самому Китаю не вдалось приховати факт настільки відчутної для себе втрати. Але водночас, наразі не є публічно відомим головне – а чи зміг Китай підняти цей підводний човен або хоча би в якомусь обсязі провести необхідні пошуково рятувальні роботи.
Якщо узагальнити усі наведені вище деталі та "білі плями" у цій історії, то можемо дійти до такого висновку: при роботі з відкритими джерелами даних наявність навіть максимально детальних супутникових знімків не може дати необхідної повноти картини, тому доволі часто розвідувальним структурам доводиться все ж опиратись на агентурні дані саме як інструмент детальнішого тлумачення даних з відкритих джерел.
На ось цей специфічний момент варто робити поправку в наступному по всім моментам, які стосуються роботи із супутниковими знімками у відкритому доступі та іншим подібним даним, особливо в контексті повномасштабної війни РФ проти України.
Читайте також: Останній у 2024 році пакет допомоги від США за USAI на $2,4 млрд: три головні пункти і перехід до кооперації