Сьогодні в Києві відбувається Міжнародний оборонний інвестиційний форум на базі майданчика Sikorsky Challenge 2021.
Під час однієї із панельних дискусій цього заходу заступник генерального директора по інвестиціям Baykar Defence Наталія Озден заявила: її компанія розробляє інвестиційний проект створення в Україні науково-дослідного центру по розробці аерокосмічних технологій.
Читайте також: Завод з виробництва Bayraktar TB2 в Україні: які потрібні фінальні кроки
Особливо привабливою така пропозиція виглядає на тлі того, що в 2022 році Baykar планує презентувати перший прототип свого реактивного БПЛА MIUS, що матиме український двигун АІ-25 та зможе атакувати не лише наземні, але й повітряні цілі також.
Безперечно, подібного роду розробка була б дуже потрібна нашим Збройним Силам.
Але, як випливає із слів Наталії Озден, на заваді втілення проекту по створенню в Україні науково-дослідного майданчика стоять рівно ті самі фактори "бюрократичного" характеру, які стримують втілення іншого амбітного проекту – запуску в Україні заводу по виробництву безпілотних розвідувально-ударних комплексів.
Заступник генерального директора по інвестиціям компанії Baykar Defence Наталія Озден поставила наступні акценти. В теорії, в законодавстві України є одразу два механізми підтримки інвестиційних проектів, які отримали назву "інвестняні" та "індустріальні парки".
Формально – за механізмом "інвестнянь" наша держава готова навадати допомоги до 30% від вартості інвестпроекту, хоча у тій же Туреччині стимули можуть досягати навіть 200% вартості проекту.
А головне – турецькі чиновники оперативно вирішують будь-які бюрократичні проблеми, наприклад – виділення землі під будівництво. Це уже не кажучи про те, що Туреччина дає податкові пільги, тобто підприємства індустріальних парків можуть не сплачувати податок на прибуток та ПДВ, і навіть – частину соціальних відрахувань покриває сама держава.
По факту, як наголошує Озден, в Україні поки повноцінно не запрацював жоден із запропонованих механізмів підтримки інвестпроектів. Вирішити проблему, за словами генерального директора по інвестиціям Baykar Defence, можна наступним чином: наш уряд та турецькі партнери могли б розробити "дорожню карту" по залученню інвестицій турецьких компаній в ОПК України та по розвитку в сфері оборонних технологій.
В рамках цієї "дорожньої карти" - визначити конкретні строки реалізації того чи іншого проекту, і уже покроково вирішувати "технічні" чи "бюрократичні" проблеми, які можуть заважати втіленню інвестпроектів.
Читайте також: Крила Anadolu: нові подробиці про морські ударні БпЛА MIUS та Bayraktar TB3 від розробника