xcounter
#

ЗСУ ставлять у стрій зенітки КС-19 кінця 1940-х, ймовірно взяті як трофей на Харківщині

53578
Бійці ЗСУ буксирують захоплену піж час контрнаступу на Харківщині зенітну гармату КС-19, вересень 2022 року, зображення - Arson_Xudosi
Бійці ЗСУ буксирують захоплену піж час контрнаступу на Харківщині зенітну гармату КС-19, вересень 2022 року, зображення - Arson_Xudosi

Зброя по-своєму ефективна, бо має калібр 100 мм та дальність до 20 км, але де брати снаряди - питання відкрите

У відкритому доступі з'явилось відео - бійці ЗСУ опановують та відпрацьовують стрільбу із зенітних гармат типу КС-19 калібру 100 мм, серійне виробництво яких почалось ще наприкінці 1940-х років, ці артсистеми буквально "пам'ятають" ще Сталіна, Корейську війну 1950-1953 років та війну у В'єтнамі.

Ці зенітки з однаковою ймовірністю могли бути взяті як і зі складів зберігання в Україні, так і взяті насправді як кинутий рашистами трофей під час контрнаступу на Харківщині у вересні 2022 року.

Читайте також: Рашисти потягли на передову додаткові 100-мм гармати "Рапира"

Тим більш, що фото у соцмережах того періоду показували, що тікаючи геть, окупанти кинули на польових позиціях розгорнутими мінімум чотири зенітки КС-19 "часів Сталіна", хоча чи стріляли з них рашисти - достеменно невідомо. Цікаво, що аналітики Oryx за підсумками подій осені 2022 року зенітки КС-19 хоча б як трофей ЗСУ зовсім "не помітили".

Якщо далі будувати припущення, за яких обставин росіяни могли притягнути ці гармати в Україну - формально, армія РФ на зберіганні КС-19 не мала, але натомість такі артсистеми використовували воєнізовані підрозділи "Росгидромета" (Російської гідрометеорологічної служби), наприклад для "обробки" верхівок засніжених гір.

Воєнізований підрозділ "Росгидромета" веде стрільбу із КС-19 по сніговій лавині, ілюстративне фото з відкритих джерел

Зенітна гармата КС-19 - хоча стара, але по-своєму ефективна зброя із такими "паспортними" характеристиками - скорострільність до 15 пострілів на хвилину, дальність стрільби по наземним цілям - до 20 км, висота ураження повітряних цілей - до 15 км. Але до такої артсистеми брати боєкомплект - питання відкрите.

Бо, наприклад, на відео вище наш боєць тримає в руках постріл УОФ-412, виготовлений взагалі у 1962 році. В теорії, якась кількість таких пострілів могла бути на складах зберігання ЗСУ, або їх "на пам’ять" після себе залишили окупанти, коли тікали з Харківщини.

Але не варто виключати й інший варіант – що снаряди до КС-19 довелось просити або купувати у тієї ж Болгарії, армія якої також мала на озброєння зенітні артустановки цього типу.

У всякому випадку нагадаємо, що це аж ніяк не перший випадок, коли ЗСУ для відсічі російським окупантам опановують настільки раритетне озброєння. Раніше Defense Express розповідав про те, що під час контрнаступу на Херсонщині у вересні 2022 року наші бійці використовували "музейний" міномет М-240 калібру 240 мм для знищення російських окупантів на Півдні.

Зенітні гармати КС-19 на зберіганні, ілюстративне фото довоєнних часів, наводить Ukraine Weapons Tracker
Читайте також: У РФ більшає БРДМ-2МС, які модернізує той же завод, що відновлює Т-62