xcounter
#

ЗСУ отримали додаткові ЗРК NASAMS: про яку кількість може йти мова

4677
NASAMS
NASAMS

В Україні вочевидь стало у рази більше NASAMS, при цьому мова йде не про виготовлені ЗРК, а про ті, які вже на бойовому чергуванні

Повітряні сили Збройних Сил України отримали нові зенітні ракетні комплекси NASAMS, які вже поставлені на бойове чергування.

Про це офіційно повідомив Президент України Володимир Зеленський, який відмітив, що таке важливе посилення відбулось ще до критичного для захисту критичної інфраструктури зимового періоду.

Читайте також: Чи дійсно РФ виробляє 1,5 млн артилерійських боєприпасів на місяць

Водночас кількість самих NASAMS не оголошується, хоча вочевидь мова йде про показник від мінімум двох ЗРК, про що говорить використання множини. Зазначимо, що загалом, спираючись виключно на офіційну інформацію, Україна має у своєму розпорядженні вже мінімум два ЗРК NASAMS.

Серед інформації про замовлені нові комплекси фігурувало ще шість одиниць, закупівля яких здійснювалась у межах пакета допомоги на 3 млрд доларів у серпні минулого року. Ще один NASAMS замовила для України Канада у січні 2023 року. Також кілька додаткових пускових, але не весь ЗРК у зборі, у серпні 2023 року анонсувала Литва.

Оновлено: Вже через декілька днів після публікації у Норвегії озвучили замовлення для України компонентів цього ЗРК для України: восьми пускових установок NASAMS, чотирьох пунктів управління та запасу зенітних ракет на які буде витрачено 0,86 мільярди доларів з 1,15 загальної вартості.

Тобто загалом Україна мала отримати мінімум ще сім повноцінних комплексів NASAMS. При цьому про постачання нових ЗРК цього типу ще у травні цього року оголосив спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, який побував на підприємстві Kongsberg.

Таким чином, враховуючи те, що завжди є певна послідовність у часі між передачею та постановленням на бойове чергування, яке включає навчання, скоріш за все мова якраз йде про ці ЗРК, які анонсував Стефанчук.

Враховуючи хронологію замовлень, мова йде про частину з партії у шість NASAMS. Відомий строк виконання контракту від США для України, який орієнтовно був укладений у серпні-вересні минулого року - літо 2024 року із поступовою передачею у міру виготовлення.

Тобто, враховуючи орієнтовні технологічні цикли виготовлення NASAMS, якраз станом на осінь 2023 року мала бути виготовлено приблизно половина замовлення. Але темпи виготовлення могли бути прискорені за рахунок додаткових пускових від Литви, що зекономило час на їх виробництво. Й таким чином скоріш за все мова йде про 2-4 повних NASAMS, й кратне збільшення кількості цих ЗРК, які тепер захищають українське небо.

Читайте також: Коли коментарі з соцмереж дійсно корисні: в "Укрспецсистемс" розповіли, як удосконалюють свій "ШАРК"