xcounter
#

Вже мінімум пару дронів "Шахед" збили ЗСУ із ЗРК RapidRanger, який разом з ракетами LMM хочуть виробляти в Україні

1860
ЗРК RapidRanger на озброєнні України. Кадр з відео Михайло Федоров
ЗРК RapidRanger на озброєнні України. Кадр з відео Михайло Федоров

Через рік після анонсу ЗРК RapidRanger засвітився в Україні, а ще через півтора місяця показав, що продовжує працювати для захисту українського неба

Сили оборони України вже деякий час використовують передані британцями зенітні ракетні комплекси RapidRanger. І можна сказати, що як мінімум один з них вже встиг збити пару російських дронів типу "Шахед".

Про це свідчать дві відмітки на машині цієї системи ППО, яка "засвітилася" на опублікованому Міністром оборони України Михайлом Федоровим відео з візиту очільника німецького оборонного відомства Бориса Пісторіуса. Також було продемонстровано різні безпілотники-перехоплювачі.

Читайте також: Чи варто знову говорити про MQ-9 для України, якщо він тепер "вантажівка" ракет APKWS проти "Шахедів"
ЗРК RapidRanger з позначками двох збитих дронів
ЗРК RapidRanger з позначками двох збитих дронів. Кадр з відео від Михайло Федоров

Таким чином можемо зробити висновок, що RapidRanger вже активно застосовується для відбиття російських дронових та комбінованих повітряних атак. При цьому надходження на озброєння стало відомо 27 березня, коли засіб засвітився у ЗСУ вже з однією позначкою.

Варто уточнити, що показані маркування на борті машини хоч досить ймовірно і відповідають "Шахедам" можуть відповідати й тим самим БПЛА "Гербера". Останні теж активно використовуються під час ударів противника.

Нагадаємо, що RapidRanger Україна отримує у межах допомоги від Великої Британії, про що оголосили у березні 2025 року, тобто більше ніж рік тому. Ці системи використовують ракети LMM від Thales, які наводяться на цілі за принципом "лазерної стежки" у стандартному варіанті.

Такий ЗРК може уражати цілі на відстані до 6 км, а бойова частина при цьому складає 3 кг. На машинах встановлені модулі з пусковою установкою та власною оптичною прицільною станцією з самостійним супроводом.

RapidRanger на шасі VAMTAC
RapidRanger на шасі VAMTAC

Наразі заплановане постачання до України тисяч ракет LMM та неназваної кількості RapidRanger. Також повідомлялося про плани на передачу українській промисловості технологій для виробництва таких систем ППО та боєприпасів до них.

Сам ЗРК може встановлюватися на різні платформи, але у переданому варіанті застосовується іспанський військовий автомобіль VAMTAC. І зараз його чекають додаткові закупівлі, які проводитимуть Іспанія та Португалія у межах SAFE.

Читайте також: Які країни Європи зараз залежать від США у антибалістичних ракетах та потенційно зацікавлені у альтернативі