xcounter
#

Вступ України до НАТО лише після війни стимулюватиме РФ розтягувати бойові дії — Вершбоу

2596
Фото: Генштабу ЗСУ
Фото: Генштабу ЗСУ

Атлантична рада представила своє звернення до президента США з приводу майбутнього вступу України до НАТО

НАТО має діяти більш рішуче у напрямку до членства України в Альянсі — таку тезу висловив директор Центру Євразії Атлантичної Ради, Посол США в Україні у 2003-06 роках Джон Гербст під час спецподії на Київському Безпековому Форумі, де Атлантична рада презентує свій документ-звернення до Президента США про вступ України до НАТО.

Як відзначає Гербст, поява цього документу пов’язана з липневим самітом НАТО у Вільнюсі, після якого "багато хто був розчарований його результатами". "Ми вважали і вважаємо, що НАТО могло б зробити більш рішучі кроки до членства України в Альянсі, і ми вирішили, що ми зберемо групу експертів, фахівців, колишніх високопоставлених посадовців для того, щоб розглянути, що можна зробити, аби прискорити вступ України до НАТО через Вашингтонський саміт, який відбудеться наступного року [9—11 липня 2024 року]", — зауважує Гербст.

Читайте також: НАТО вперше в історії хоче мати "антидронову" доктрину, її планують прийняти до кінця року

Джон Гербст
Посол США в Україні у 2003-06 роках Джон Гербст

Він наголошує, що сьогодні США постає перед найбільшим стратегічним викликом в особі агресивної політики Кремля, і що "підтримка України — це не філантропія, а розумна інвестиція і захист американських інтересів".

"Цей документ включає дві досить таки амбіційні рекомендації. Перша головна рекомендація полягає в тому, що ми маємо надати України те, чого вона потребує для того, щоб перемогти у війні", — відзначає посол США при НАТО у 2013-17 роках Генерал Дуглас Люте.

Водночас друга частина рекомендації стосується безпосередньо шляху України до НАТО. "Єдиною надійною гарантією безпеки для України є майбутнє членство в НАТО. Отже, ми повинні на Вашингтонському саміті розпочати цей процес. Вільнюс — це була втрачена можливість. Там були сказані правильні слова щодо майбутнього України в НАТО, але це дещо спрощений погляд на членство. Були деякі правильні кроки зроблені, скажімо, скасування Плану дій щодо членства в НАТО, але мало кроків зроблено вперед у порівнянні з Бухарестським самітом", — розповідає заступник Генерального секретаря НАТО у 2012-16 роках, Посол США при НАТО у 1998-2001 роках Александр Вершбоу.

Вершбоу
Заступник Генерального секретаря НАТО у 2012-16 роках, Посол США при НАТО у 1998-2001 роках Александр Вершбоу

Він відзначає, що у цьому контексті можна було б піти по сценарію вступу до НАТО Фінляндії та Швеції — перемовини, підписання протоколів і вступ. "Але навряд ми зможемо піти цим шляхом для України, тому ми повинні бути готовими до іншого сценарію, який буде реалізуватися на тлі війни, яка триває. Дехто пропонує, що позиція має полягати в тому, що вступ України до НАТО може бути можливим тільки після війни. Це може бути простим підходом, і це буде тільки стимулювати РФ продовжувати війну, розтягувати її у часі. Це все одно, що давати Росії постійне право "вето" на рішення щодо НАТО. Отже, наш підхід інший — треба змінити цей принцип. Ми хотіли б, щоб Україна на Вашингтонському саміті розпочала перемовини про вступ, а потім цей процес пішов би своїм шляхом", — наголошує Вершбоу.

Читайте також: НАТО розмістить AWACS у Литві впритул до РФ, щоб бачити все від Архангельська до Брянська