xcounter
#

В одній з країн є системи LAROM, і вони теж можуть бути цікаві для ЗСУ, але є нюанс

4786
РСЗВ LAROM. Фото: Romanian Ministery of Defence
РСЗВ LAROM. Фото: Romanian Ministery of Defence

Система може бути оснащена як стандартними 122-мм ракетами, так і 160-мм

Раніше ми розповідали, що в Україні були вперше помічені чеські модернізовані РСЗВ BM-21MT 4х4, і в коментарях до твіта Ukraine Weapons Tracker з цими машинами користувач з ніком Borys Chupryna нагадав ось таке – що Румунія має реактивні системи залпового вогню LAROM, які також могли б бути цікавими для Збройних Сил України.

Щодо цих машин можна сказати таке – як варіант посилення ЗСУ ми розглядали їх ще минулого року у контексті розмови про те, яку ж радянську зброю може поставити Україні Румунія, щонайменше офіційно про передачу цих систем Україні до сьогодні не повідомлялося.

Читайте також: Як так, що Румунія відмовилась від МіГ-29 на користь МіГ-21, і що зараз з цими літаками

Хоча тут, звичайно, можуть бути нюанси, бо РСЗВ LAROM створювалася Румунією, а саме компанією Aerostar спільно з ізраїльською Israel Military Industries, і тому для передачі цих систем має бути дозвіл від Ізраїлю.

РСЗВ LAROM
РСЗВ LAROM, фото Romanian Ministery of Defence

Система LAROM є подальшим розвитком реактивної системи залпового вогню APR-40, що своєю чергою є модифікацією радянської реактивної залпової системи вогню БМ-21 "Град" (хоча LAROM справедливо можна назвати гібридом "Граду" та ізраїльської РСЗВ LAR-160 (Light Artillery Rocket-160)). Проект з модернізації РСЗВ до рівня LAROM розпочали у 2000 році, а на озброєнні румунського війська потрапила через два роки – у 2002.

Ілюстративне відео пуску 160-мм ракет

З цікавого – ця система озброєна двома пусковими контейнерами, які опціонально можуть мати або по 20 напрямних кожен для стандартних 122-мм ракет або ж по 13 напрямних для ізраїльських ракет Mk.4 з дальністю у 45 км (можуть мати осколково-фугасну або касетну бойову частину, остання – або з протипіхотними або з протитанковими суббоєприпасами. Є опція здійснення залпу не тільки з кабіни, але й на відстані 50 м від РСЗВ. Оператор може здійснити як повний залп, так і частковий або ж одиночний постріл.

Щодо кількості, то Military Balance за 2022 рік відзначає таке – всього Румунія має на озброєнні 36 одиниць РСЗВ LAROM, а також 134 РСЗВ APR-40, які можуть бути модернізовані до LAROM. Хоча можна припустити, що насправді модернізованих машин може бути й більше, бо за іншими даними всього таких машин в румунській армії 54 одиниці.

Читайте також: Німеччина створює ще один центр, який буде ремонтувати західну техніку для ЗСУ, тепер у Румунії