Під час зустрічі з блогерами, яка відбулася у 25 листопада, Головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак відповів на питання щодо списку замовлень армії та пояснив чому зараз не купляють окремі зразки озброєння.
Зокрема він розповів, як саме було сформовано Держоборонзамовлення та чому в ньому є далеко не всі зразки озброєння та техніки, що випускає вітчизняний ОПК.
Читайте також: "Об’єднані зусилля 2020": комплекси "Нептун", "Вільха", "Точка", "Смерч" та "Ураган" ЗСУ розгорнуті на півдні України (відео)
![Р624](/media/contentimages/ebe5fc06fddcdd1c.jpg)
"Минулого року, коли я тільки став на посаду, я кажу – збираємо з військ всю потребу. От що потрібно сьогодні військам. Не військово-промисловому комплексу, бо це дві великих різниці, а військам. Тому що сьогодні війна йде там (на Донбасі) і там потрібно частинам, підрозділам конкретне щось", - розповів Руслан Хомчак.
![РСЗВ](/media/contentimages/cba5fc074b98dd50.jpg)
"Ми це все зібрали, ми це все видали на-гора. Коли взяли те, що ми дали - потребу, те що сьогодні треба військам, і те що нам дали – ресурс (бюджет Міноборони), сказали – ні. Тепер давайте будемо відсікати. Вибирайте пріоритети. Відповідно дві третини добрих, якщо не більше, відійшло в сторону і вже стало не актуальним, але воно актуальне там внизу, але сюди (в ДОЗ) воно вже не влазить в ті кошти", - додав він.
Після визначення найбільш пріоритетних напрямків низка зразків озброєння не попала в ДОЗ. Саме така доля спіткала ракети "Вільха".
"Коли ДОЗ верстався і вийшов на інші рівні затвердження, почалися питання – а чого ви "Вільху" не купляєте? Це ж підіймає наш оборонно-промисловий комплекс! Я кажу – я вам доповідаю, тому що в мене 98 ракет "Вільха" лежить на складах і я їх сьогодні на війні не застосовую. А я вам написав те, що мені сьогодні потрібно на війні, де люди гинуть. Оце я написав. Оце мені дайте в першу чергу. Потім, давайте "Вільху", - розповів Головнокомандувач Збройних сил України.
![Р624](/media/contentimages/87d5fc06ff3ed0f8.jpg)
Зазначимо, що 98 одиниць ракет "Вільха" вистачить на вісім повних залпів однієї пускової установки.
Також він відзначив, що Генштаб не зобов’язаний підтримувати ті, чи інші українські оборонні підприємства, чи окремі галузі промисловості. Він є споживачем кінцевої продукції, а не спонсором вітчизняного ОПК. Виходячи з цього і відбувається формування потреб для армії.
![Вільха-М](/media/contentimages/99d5fc0ace86b467.jpg)
"Зараз мені ще хтось може задати ще питання за ракетну галузь. Чому я її не розвиваю? Я не розвиваю ракети. Держава має розвивати ракетну галузь. Як угробили її, так мають її тепер підіймати й розвивати. А я маю отримати кінцевий продукт, який я маю застосовувати на полі бою. Правильно застосовувати, для того, щоб зберегти людей, виконати задачу і досягти мети", - наголосив генерал-полковник.
![](/media/contentimages/0835fc075ec7005c.jpg)
Варто додати, що схожа доля припала й на такі напрямки, як оновлення автопарку ЗСУ. За словами головнокомандувача, наразі оновлення автомобільної техніки в українському війську не є пріоритетом. Пріоритетом є бойова техніка та авіація.
Нагадаємо, першу версію ракетного комплексу з 300-мм коригованими ракетами "Вільха" (дальність до 70 км) було прийнято на озброєння ЗСУ у жовтні 2018 року. В ДОЗ-2019 було замовлено 98 таких ракет (48 реактивних снарядів Р624 поставлено ЗСУ у 2019 році, а решту на початку 2020).
![](/media/contentimages/c865fc07d2ea0780.jpg)
Наразі тривають випробування більш далекобійної версії комплексу - "Вільха-М" з дальністю ураження до 120 км. Останні відомі випробування пройшли у квітні цього року. Фінальні випробування були перенесені на грудень 2020 – січень 2021 рр, після чого, орієнтовно в I кварталі 2021 року, ракету мають прийняти на озброєння.
Читайте також: Руслан Хомчак: "Під "Нептун" ми хочемо, щоб була база Tatra"