xcounter
#

Що відомо про Су-57, вперше уражений на аеродромі "Ахтубинск"

5500
Викатка рашистського Су-57 із заводського цеху, ілюстративне фото довоєнних часів
Викатка рашистського Су-57 із заводського цеху, ілюстративне фото довоєнних часів

Як ворог застосовував такі літаки у війні проти нас, і наскільки вагома втрата для РФ

Головне управління розвідки Міноборони України повідомило, що 8 червня 2024 року на аеродромі "Ахтубинск" було вперше уражено російський літак Су-57, це підтверджується відповідними супутниковими знімками. В своєму повідомленні ГУР МОУ додало, що "ВКС РФ" мають в наявності буквально "лічені одиниці" Су-57, і що такі літаки застосовувались для ударів по території України крилатими ракетами типів Х-59 та Х-69.

Цей епізод можна назвати буквально історичним. Оскільки це вперше за час повномасштабної війни проти України росіяни втрачають пошкодженим літак Су-57. А якщо далі заходити на слизьке поле дефініцій, то можна заодно заявити, що рашистський Су-57 став першим за всю історію воєн ураженим літаком умовного "5-го покоління".

Ураження Су-57 на аеродромі "Ахтубинск" 8 червня 2024 року, супутникові знімки наводить ГУР

Безумовно, далі можна довго говорити про те, що російський ВПК не спромігся вивести Су-57 на повноцінний рівень винищувача 5-го покоління, тому мовляв треба визначити, до якої саме градації в 4-ому поколінні належить цей літак. Але більш продуктивним буде пояснити, наскільки вагомою для ворога втратою є пошкоджений Су-57, і як взагалі такі літаки використовувались у війні проти України.

Можемо почати із оцінки, що на початок 2024 року в розпорядженні "ВКС РФ" було всього до 10 літаків типу Су-57, що робить цей тип літака найбільш рідкісним для російської армії (можемо порівняти із тим, що МиГ-31К як носіїв "Кинжалів" налічується 12 одиниць).

Окремо показовим є те, що аеродром "Ахтубинск" є базою для 929-го випробувального центру Міноборони РФ, тобто можна припускати, що навіть і на даний момент Су-57 могли ще не увійти повноцінно в стрій "ВКС РФ", і що ці літаки можуть досі використовуватись в режимі "дослідно-бойового чергування".

Російські Су-57 на летовищі в Ахтубінску наприкінці грудня 2022 року, зображення наводить Міноборони Великої Британії

Що ж стосується темпів виробництва Су-57, то тут маємо наступні "ввідні". Російські пропагандисти у 2022 році заявляли, що їх ВПК зміг виготовити аж 6 літаків цього типу, завдяки чому кількість наявних Су-57 виросла до 10 одиниць. Однак на фото рашисти змогли показати лише два із заявлених "бортів".

У 2023 році, як оцінює авторитетний IISS, росіяни спромоглись виговити "кілька" Су-57, що в підсумку й дає підстави для оцінок, що "ВКС РФ" можуть мати в своєму розпорядженні до 10 Су-57.

Су-57 та МиГ-31БМ на одній стоянці, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Вперше у війні проти України, як розповідав Defense Express, росіяни використали Су-57 у квітні 2022 року, для ударів ракетами по об’єктам в Кіровоградській області та припортовій інфраструктурі Одещини, без заходу в повітряний простір України.

Водночас, Міноборони Великої Британії заявляло свою оцінку, що росіяни почали застосовувати свої Су-57 не пізніше червня 2022 року, і не лише для пусків крилатих ракет, але й начебто для пусків ракет "повітря-повітря" також.

Раніше Defense Express також розповідав про те, що у квітні цього року РФ показала виробництво Су-35С та Су-57, на "рейки воєнного часу" не дуже схоже.

Рашисти звітують про передачу нових Су-57 для "ВКС РФ" у грудні 2022 року, фото з відкритих джерел