Українські оборонні компані та стартапи активно працюють над розвитком безпілотних літальних апаратів, щоб вони в руках Сил оборони України якнайкраще могли нищити озброєння та живу силу російського окупаційного війська - йдеться як про удосконалення наявних характеристик, так і про інтеграцію нових можливостей.
Одним з напрямків модернізації дронів є інтеграція штучного інтелекту (ШІ), і декілька стартапів створюють системи ШІ, завдяки яким оператори зможуть управляти роями дронів - передусім така технологія має допомогти збільшити ефективність ураження цілей в умовах роботи ворожих засобів радіоелектронної боротьби, як розповідають у виданні Reuters.
Читайте також: Як навчають "машинний зір" для FPV-дронів або що показали "Дикі шершні" на відео
Приклад роботи "розумних" дронів з нейромережею
Нагадаємо, що сьогодні українські військові вже мають на озброєнні низку різних дронів з машинним зором, завдяки якому розпізнавання, захоплення та атака цілі може здійснюватися без втручання оператора дрона. Наприклад, раніше Defense Express розповідав про FPV-дрони з машинним зором від "Диких Шершнів". І також йдеться про закордонні розробки, зокрема такі як універсальний машинний зір Skynode S для дронів від компанії з США.
Водночас матеріал видання зосереджений на роботі компанії Swarmer, яка працює над програмним забезпеченням, завдяки якому групи дронів будуть об’єднані у зграї та зможуть автономно виконувати місії на полі бою, тоді як завданням оператору буде лише погодження ураження тих чи інших цілей - це потрібно для того, щоб уникнути помилки у випадку збоїв у роботі програми.
Система отримала назву Styx і буде керувати "роєм" як повітряних дронів (розвідувальних і ударних) різних розмірів, так і наземними безпілотними платформами - причому йдеться про те, що кожен з "учасників" такого "роя" міг би планувати власний маршрут і вмів передбачати, як будуть просуватися інші учасники "рою".
Генеральний директор компанії Swarmer Сергій Купрієнко наголошує, що таке рішення позитивно вплине на забезпечення захисту операторів дронів, оскільки сьогодні ворог прямо говорить про те, що оператори FPV та інших дронів є для них пріоритетними цілями з урахуванням того, що ті ж ударні дрони сьогодні завдають російському окупаційному війську серйозних втрат.
Також ще раз варто наголосити на тому, що технології ШІ допоможуть дронам краще працювати в умовах засобах РЕБ - для прикладу, керівник напрямку штучного інтелекту у Brave1 Максим Макарчук надає ось таку статистику: сьогодні ефективність FPV-дронів становить орієнтовно 30-50%, а для операторів-новачків й взагалі падає до 10%, тоді як завдяки ШІ його можна буде покращити аж до близько 80%.
Зрештою, завдяки системам на основі ШІ до атаки можна буде залучати значно більше дронів, у порівнянні із тією кількістю, яку може контролювати людина - Купрієнко наголошує, що якщо оператори дронів намагалися виконувати завдання із понад п’ятьма БПЛА, то штучний інтелект може працювати буквально з сотнями.
Читайте також: Чому у США сперечаються щодо "машинного зору" для дронів і яка технологія вимагає нової концепції