Одна з українських компаній планує збудувати в Литві завод по виробництву вибухівки на основі гексогену. На даний момент вже підписано "протокол про наміри", фактичне будівництво має стартувати в наступному 2025 році.
Назва компанії, яка зводитиме завод, та місце будівництва поки що не розкриваються. Однак з публічних даних відомо, що уряд Литви на минулому тижні зарезервував три ділянки державних земель для потреб оборонної промисловості в селі Упіте Паневезького району, пише LRT.lt.
Читайте також: Преса пише, що США розгортатимуть ядерну зброю в Угорщині, але це може бути перебільшення

Самі литовці в цій історії додають ще такі деталі. Зокрема, що з литовської сторони підписантом угоди була заступник міністра економіки Еріка Курочкіна, що в свою чергу підкреслює вагу цього проекту для самого офіційного Вільнюса. А назва компанії-підрядника з України наразі не розкривається саме із безпекових питань, оскільки повномасштабна агресія РФ проти нашої країни ще триває.
Крім того зазначається, що будівництво заводу по вибухівці – це лише один із можливих проектів співпраці в оборонному секторі, які обговорюють урядовці Литви та України.
Однак на цьому місці може виникнути питання, чому для будівництва заводу вибухівки для України в цій історії було обрано саме Литву. І тут від Defense Express ми можемо висловити такі припущення.

Давайте для початку підкреслимо, що тут не йдеться про те, що цей завод вибухівки в Литві буде єдиним іноземним об’єктом, що працюватиме в інтересах України. Бо можемо наприклад пригадати і те, що переговори по спільним проектам в боєприпасній індустрії наша оборонна промисловість веде також і з Румунією, котра хоче запустити завод тротилу, який простоює з 2004 року.
Але при цьому маємо зауважити, що сама по собі Литва є відносно безпечним місцем в геостратегічному плані, оскільки ця країна безпосередньо межує з Білоруссю та "Калінінградським анклавом". Не кажучи вже про те, що доставка готової продукції може мати певні логістичні складнощі, бо вибухівку в Україну доведеться доставляти або транзитом через Польщу (якщо суходолом), або ж взагалі морським транспортом.
Однак схоже, що при виборі Литви як партнера для проекту по заводу вибухівки з нашої сторони могли зіграти вирішальну роль зовсім інші фактори. Наприклад те, що сама Литва має доволі розвинуту хімічну промисловість, зокрема сегмент виробництва мінеральних добрив. Ну і також – що уряд Литви зміг запропонувати привабливі економічні умови для ведення діяльності, простіше кажучи "привабливий інвестиційний клімат".
Читайте також: Україна отримала від США третій Patriot, сотні Stinger та ще зброї на 425 млн доларів