Урядовці Румунії "на папері" декларують участь у розробці стратегії розвитку оборонної промисловості Європейського Союзу, але по факту за понад 2 роки повномасштабної війни РФ проти України румунський ОПК поки що не може похвалитись новими масштабними проектами.
Ба більше, скоріше правилом, аніж винятком в румунському ОПК є хронічне недофінансування крупних державних оборонних підприємств, та недостатня підтримка малих та середніх виробників, пише в своїй публікації портал Defense Romania.
Читайте також: 300 великих FPV-дронів для України британці закуплять у рамках коаліції дронів, і тут є важлива деталь
Крім організаційних проблем, румунська "оборонка" також має проблеми із рівнем технологічної оснащеності, яка в свою чергу негативно впливає на ефективність виробництва на підприємствах.
На даний момент румунський уряд обіцяє, що в найближчий час презентує рішення, які б могли оживити роботу вітчизняного оборонно-промислового комплексу. Але водночас, як далі пишуть журналісти видання, безпосередньо для румунського ОПК є й інший вектор роботи, який би міг дати новий поштовх для розвитку, а саме – співпраця з оборонними підприємствами України.
Тим більш, як зазначив у своєму коментарі глава румунської профільної асоціації PATROMIL Віорел Маноле, підприємства українського ОПК демонструють свій інтерес до співпраці, тому перемовини з асоціацією NAUDI, яка об’єднує оборонні підприємства України, йдуть одразу за кількома векторами.
Для початку, мова йде про можливе створення заводу по спільному виробництву БПЛА, який планується розташувати в румунському місті Текуч. Передбачається, що дрони на потужностях цього підприємства будуть виготовлятись за рахунок фінансування від ЄС, Румунії та України, і частина з тих безпілотників, які вироблятимуться на цьому заводі, можуть мати умовно "подвійне" призначення, наприклад для використання в сільському господарстві.
Крім того, одним із сегментів співпраці румунських та українських оборонних компаній могло би стати спільне виробництво колісних бронеавтомобілів із шасі 4x4.
Однак «вишенькою на торті» вяк це називають румунські журналісти, міг би стати проект по побудові та запуску заводу із виробництва тротилу. Тим більш, що тут мова про взаємовигідний момент: Україні потрібен тротил для власного виробництва боєприпасів; Румунія має такий завод - Fabrica de Pulberi SA в місті Фегераш, але це підприємство з 2004 року не працює, фактично перебуває в стані «клінічної смерті», а оборот за 2023 рік склав лише 1,18 млн румунських леїв.
Defense Romania робить також важливу примітку по тому, як зараз реально розвивається спільний проект Румунії та концерну Rheinmetall по створенню спільного виробництва пороху. Якщо загалом, то виглядає так, що цей проект наразі перебуває ще на зародковій стадії.
На даний момент румунський уряд тільки розблокував необхідні для викупу землі під завод 118 мільйонів леїв; планується, що площа об’єкту складатиме 370 гектарів. Точкою відліку стане ухвалення відповідної постанови від уряду, після якої власне й має тільки-но стартувати будівництво заводу, яке за поточними планами займе 2,5 років.
Читайте також: Що буде, якщо САУ 2С1 "Гвоздика" залити напалмом, і яку цікаву підказку це дає по "дронам-драконам"