xcounter
#

Нові Bayraktar TB2 тепер коштують "майже як" вживані F-16, але це лише для однієї з країн НАТО

6188
Bayraktar TB2, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Bayraktar TB2, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Таке співпадіння вийшло ситуативним, але воно дуже точно показує поточні тенденції на світовому ринку зброї

Румунія і Туреччина уклали пряму міжурядову угоду на купівлю Bayraktar TB2. Мова про поставку трьох комплексів загалом на 18 безпілотників та 6 станцій управління вартістю 321 мільйон доларів, строк поставки не розкривається, інформація про закупівлю викладена на офіційний портал Europa.eu.

При цьому також не розкривається, чи в загальну суму поставки Bayraktar TB2 для румунської армії входить також поставка боєприпасів (хоча це зазвичай є традиційною практикою). Але цікаво, що ці безпілотні комплекси будуть формально приписані до Сухопутних військ Румунії. А коли в наприкінці минулого року румунський парламент давав згоду місцевому Міноборони на таку закупівлю, то мова була про дещо меншу суму – лише 300 мільйонів доларів.

Читайте також: Україна та турецький Baykar підписали угоди на експорт та імпорт озброєння: що це може бути, звісно окрім нових Bayraktar TB2
Румунський F-16, ілюстративне фото з відкритих джерел

Цікаво, що по факту купівля нових Bayraktar TB2 для Румунії обійдеться "майже як" поставка вживаних F-16 від Норвегії: якщо турецькі безпілотники загалом коштуватимуть лише 321 мільйон євро, то 32 літаки за домовленістю на листопад 2022 року – загалом 388 мільйонів євро, щоправда майже після року "торгів" між військовими обох країн.

Звісно, ми тут робимо поправку на те, що першопочатково поставка вживаних "норвезьких" F-16 для Румунії мала коштувати 354 мільйони євро на винищувачі та + 100 мільйонів євро додаткових затрат на технічне обслуговування та закупівлю комплектуючих в США. І що фінальна сума після торгів у 388 мільйонів євро не враховує затрат на ракети "повітря-повітря" для F-16, і у випадку з Румунією нові ракети до F-16 виявились дорожчими, аніж самі вживані літаки.

Румунський F-16, фото - U.S.Air Force

Врешті, ми тут не можемо брати як сталу величину вартість вживаних F-16 хоча б тому, що в буквальному сенсі спробуй ще знайди "вільні" літаки цього типу, виставлені на продаж. Власне, чому ми і взяли фразу "майже як" в лапки, бо описане вище співпадіння по ціні насправді є більш ніж ситуативним.

Але з іншої сторони, навіть і воно відображає поточні реалії на світовому ринку озброєнь. Хоча б тому, що Румунія стала уже 29-им замовником Bayraktar TB2, а ріст попиту на ці БПЛА відповідно "штовхає вперед" і вартість комплексів.

Bayraktar TB2, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Читайте також: Україна та турецький Baykar підписали угоди на експорт та імпорт озброєння: що це може бути, звісно окрім нових Bayraktar TB2