xcounter
#

Німеччина вперше закупила дрони-камікадзе, але лише для того, щоб перевірити їх ефективність

5065
HX-2 від Helsing
HX-2 від Helsing

Україна загалом має отримати 10 тисяч баражуючих боєприпасів HX-2, але у Бундесвері вирішили їх додатково протестувати

Ще тиждень тому з'явилась інформація, що Бундесвер замовив дрони-камікдзе HX-2 від Helsing, який вже відомий в Україні, та Stark OWE-V від однойменного стартапу Stark, обидва вірніше класифікувати як баражуючі боєприпаси.

Попри нібито рядовий характер угоди, для збройних сил Німеччини це не зовсім так. Бо це перша в історії закупівля подібного видe озброєння для Бундесверу. І вона цілком справедливо сприймалась як маркер зміни підходу та усвідомлення реалій поля бою сьогодення.

Читайте також: Чехія чекаючи свої F-35A, продовжить лізинг шведських JAS-39 Gripen ще на 8 років: скільки це коштуватиме

Але, як дізнався німецький Hartpunkt з власних джерел, мова йде лише про закупівлю відносно незначної кількості дронів-камікадзе від обох постачальників. І мета "провести комплексні випробування і тести у військах протягом довшого періоду часу".

Тобто мова йде про певну піддослідну експлуатацію, яка має дати відповіді на питання "чи боєздатні системи", "як вони мають бути інтегровані", "що необхідно враховувати під час проєктування". Але справа в тому, що Сили оборони України не лише вже активно використовують HX-2, бо за першим замовленням виготовляється 4 тисячі одиниць, а й вже мають новий контракт ще на 6 тисяч. А це означає, що HX-2 дійсно працює ефективно.

HX-2 Helsing
HX-2 від Helsing

Більше того, на розширення замовлення активно розраховує й сам Helsing, бо вже відкриті нові виробничі потужності з планом виробництва до 1000 дронів щомісячно. Вочевидь й для задоволення потреб власних збройних сил.

Але у Бундесвері вирішили перевірити на ефективність те, що точно працює ефективно. А на питання використання українського досвіду у міноборони Німеччини повідомили, що "на робочому рівні відбувається обмін інформацією і німецька сторона отримає користь від здобутих результатів та досвіду". І весь цей і вже власний досвід буде враховуваний під час наступних закупівель.

Звісно логічно, що перед тим як закуповувати та взагалі інтегрувати нові види озброєння та військової техніки до збройних сил необхідно провести випробування. Але є питання темпу відповідних рішень. Або їх аргументації.

Stark OWE-V
Stark OWE-V (фото: Hartpunkt)

Наприклад, у Франції дрони-камікадзе також отримали замовлення лише наприкінці 2024 або на початку 2025 року. Мова йде про дрони-камікадзе Mataris від KNDS France. При цьому один з них - Colibri, який тепер має індекс MV-25, також постачається до ЗСУ. І міноборони Франції також замовила їх для себе у доволі обмеженій кількості - 460 одиниць до 2026 року, з планом отримати до 1800 одиниць до 2030 року.

Але пояснили це тим, що дрони дуже швидко застарівають, тому немає сенсу їх тримати на складі. Важливіше - підтримувати розробки та виробничу лінію, яка має запрацювати на повну у випадку потреби.

Читайте також: По Франції прийнято рахувати темпи по САУ CAESAR, але як швидко вона знайде заміну M270 LRU